Skocz do zawartości

Pomiar prędkości wiatru RPI+domoticz


zibi01

Pomocna odpowiedź

Witam

chcę dodać do Domoticza czujnik prędkości wiatru.

Sam czujnik jest wykonany samemu i działa on na zasadzie sygnału z kontaktronu.

Całość ma zaistnieć w Raspberry PI 4B i być prezentowana w Domoticzu.

Właśnie z dodaniem do Domoticza mam problem bo nie wiem jak to trzeba zrobić i pod który zestaw czujników na liście podłączyć.

Czy może ktoś bardziej obeznany z Domoticzem nakierować mnie jak to zprogramować w Domoticzu

będę wdzięczny, pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

nikt nic ?

trochę poszperałem i przynajmniej na ten moment udało mi się dodać funkcję pomiary wiatru w domoticzu (na razie na sucho)

1) sprzęt

2) DUMMY

3) utwórz wirtualny czujnik

4) typ czujnika - wiatr

po tym przynajmniej zaistniała w domoticzu funkcja do pomiaru i kierunku wiatru  i wykresy

tyle tylko że nadal pozostaje problem jak zaczytywać dane z czujnika ?

czyżby za pomocą modułu ESP ? bo sam pomiar wiatru dodany w domoticzu ma nadany ID adres 1406B (ten adres chyba się podaje przy konfiguracji modułu bezprzewodowego ESP - jeśli dobrze kombinuję), mnie jednak na ten moment by chodziło o najprostszy sposób czyli przewodowo czytanie impulsów z kontaktronu, zapewne przez port GPIO, jednak nie widzę tu takiej możliwości.

image.thumb.png.6f987da606b4a4f7a79f94d9ab6f19eb.png

ktoś ma jakiś pomysł ?

Edytowano przez zibi01
Link do komentarza
Share on other sites

Obawiam się, że musisz samemu wyznaczyć prędkość wiatru i wysłać to do Raspberry. Np osobno ESP gdzie zliczasz impulsy w narastającym czasie i wysyłasz to do RPi przez MQTT. Po stronie Domoticza najpewniej będziesz musiał napisać skrypt który parsuje otrzymane dane i uzupełnia nimi wykresy.

Link do komentarza
Share on other sites

z tego sobie zdaję sprawę, ale to co piszesz to jest już kalibracja i przeliczanie impulsów kontaktronu na prędkość wiatru w m/s czy km/h

na ten moment chciałbym zwalczyć wprowadzenie impulsów z kontaktronu poprzez raspberry do domoticza, żeby w ogóle jakieś zliczanie impulsów zaistniało w domoticzu bo na ten moment tego mi brakuje żeby jaoś te sygnały z kontaktrony wprowadzić do systemu

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.