Skocz do zawartości

Wyświetlacz no-name z rozbiórki do projektu RPi


FututrePhile

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Zdobyłem się na ambitny plan stworzenie konsolki przenośnej na bazie RPi0 (coś pokroju projektu GameBoy Zero), postanowiłem trochę zaoszczędzić kupując już taką gotową konsolkę (klona z technologią NES on a chip), żeby ew. na wyciągać z niej jak najwięcej części które bym mógł podłączyć do RPi0.

Największym problemem na jaki natrafiłem a zarazem mnie zaintrygował jest wyświetlacz 2.8" który jest podłączony 24 pinowym złączem do płytki drukowanej tej konsolki. 

Trochę szperałem i jedyne co znalazłem to że prawdopodobnie ekran jest na sterowniku ILI9341 (na aliexpres znalazłem coś bardzo podobnego do tego co posiadam : https://bit.ly/2yaePuz , oraz : https://bit.ly/3audRrx ten jest mniejszy ale ma dokładnie takie same wyprowadzenia i lepiej opisane)

Szukam jak można by było ten ekran podłączyć do rpi, czy można by było to zrobić bezpośrednio czy trzeba zdobyć jakiś konwerter żeby to podłączyć ?

Zdjęcia ekranu i kawałka płyty do której jest podłączony https://imgur.com/a/PpQhvwo
 

Dzięki za wszelką pomoc 😁

IMG_7014.thumb.JPG.7d8cc3346d7d871534c37fff316e60f7.JPGIMG_7021.thumb.JPG.403bf3457ff2dbf8e59529410224d70a.JPGIMG_7022.thumb.JPG.a7be1d0c682d1a70db0b65e0e92807a9.JPG

Edytowano przez FututrePhile
Link do komentarza
Share on other sites

@FututrePhile witam serdecznie na forum 🙂

Na początek drobna uwaga - proszę wrzucaj grafiki tu na serwer, w ten sposób nie będzie problemów z wygasaniem i przyszli użytkownicy forum będą mieli wgląd w pełną treść.

Co do wyświetlacza te popularne TFT ze sterownikiem ILI są zbudowane z tego co wysłałeś - na taśmie, która dla ułatwienia jest lutowana do płytki PCB. Niedawno oglądałem taki i za wyjątkiem układu do rozpoznawania dotyku wiele tam nie było, niektóre linie się powielają (jest jakieś miejsce gdzie są chyba 3 czy 4 masy, także finalnie jest tego mniej.

Może poszukaj schematu tych wyświetlaczy ILI typu Adafruit itp.

Link do komentarza
Share on other sites

Poszukałem trochę i na Adafruit znalazłem tylko płytki prototypowe z gotowymi złączami na pinach oraz same ekrany były dotykowe na 50 pinów.
Wróciłem do aukcji z Aliexpress  i znalazłem to 408826608_wyprowadzeniaekranu.thumb.png.4c38812d23ea6fa63fe673fff2485434.png 

Porównując z tym jak został ten ekran podłączony do płytki myślę że ekran jest wykorzystywany w trybie 8-bit, więc do których pinów maliny podłączyć piny tego ekranu żeby to zaskoczyło ?

Link do komentarza
Share on other sites

Mam u siebie wyświetlacz ILIxxx i ma on tasiemkę co prawda tylko 18 linii ale dodatkowych komponentów zero - układ scalony na odwrocie jest od wykrywania dotyku. Tylko że to działa na SPI.

image.thumb.png.4e250888c13903852e1901256f7b5eba.pngimage.thumb.png.93d72f5a1dffd5824f5e242e52743b43.png

Jeżeli ta tabelka dotyczy tego co masz u siebie to pewnie się zgadza, że masz tam magistralę równoległą. Nie jest ona jakimś standardem więc podepnij do dowolnych GPIO. Sprawdź jakie komendy za co odpowiadają, może trafisz na hasło w googlu z nazwą układu + pdf, datasheet czy cokolwiek co nakieruje cię na tabelę z adresami.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.