Skocz do zawartości

Modelarska obrotnica kolejowa - dobór części


Adah

Pomocna odpowiedź

Witam jestem tu nowy nic wspólnego z elektroniką nie mam ,przynajmniej w wymiarze tego forum i tej strony.

Potrzebuje pomocy przy doborze części do projektu i porady, objaśnień, i być może tłumaczenia laikowi co do czego .

Jestem modelarzem i buduje obrotnice kolejową http://www.modelmania.com.pl/product_info.php?cPath=2131_7_454_456_969&products_id=29650 tak to ma wyglądać.

 

Chodzi mi o pomoc w sprawie :

Doboru silnika krokowego .

Sterowania tym silnikiem , i jak to " połączyć" kwestie mechaniczne raczej rozwiąże choć z chęcią posłucham rad.

1.Cel i działanie.

Obrotnica ma się  obracać w swojej osi P i L musi poruszć się co 1* ( stopień) by tor na niej spasować z torem na przeciw ( raczej precyzyjnie) inaczej nie przejedzie lokomotywa.

Jak ?     to zrobić by nie dochodziło do zwarcia gdy tor zostanie obrócony o180* na obrotnicy a (musi mieć zasilanie) i zetknie się z innym torem  który też je ma czyli będzie na odwrót + i -

2. Chce zrobić sterowanie zwrotnicami ,i założyć serwomechanizm analogowy.Czy to wymaga jakiegoś sterownika ,czy byłby potrzebny? jak to połączyć z jakimś modułem sterującym ?( chodzi o przełączanie P i L)

Jeżeli temat założyłem nie w tym miejscu , to przepraszam moderatorów,i proszę o przenieść nie tam gdzie trzeba .

Za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny.

Link do komentarza
Share on other sites

12 godzin temu, Adah napisał:

Obrotnica ma się  obracać w swojej osi P i L musi poruszć się co 1* ( stopień) by tor na niej spasować z torem na przeciw

Dlaczego co 1 stopień? A nie może np. co 1/400 okręgu? Albo 1/200? Albo 1/2048?

Poza tym 1 stopień to 1.5 mm przy tej długości mostu  (czyli 12% rozstawu szyn) - jesteś pewien, że lokomotywa przez to przejedzie? Dobrze to policzyłeś?

Dawno się kolejką nie bawiłem więc nie wiem...

 

Link do komentarza
Share on other sites

Przy moim pytaniu ,kieruje się tym co znalazłem w gotowych konstrukcjach sklepowych cytuje " Minimalna odległość pomiędzy torami 15°, regulowany skok obrotnicy 1°, 3°, 6° i 9°.
Maksymalna ilość podłączonych torów 24.

Można skorzystać z opisu w linku.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.