Skocz do zawartości

Kurs micro:bit – #4 – dźwięki, czujnik położenia i liczby losowe


Komentator

Pomocna odpowiedź

Kurs micro:bit – #4 – dźwięki, czujnik położenia i liczby losowe

Tym razem poznamy podstawowe bloczki, które pozwolą wydobyć z micro:bita różne dźwięki – od pojedynczych nutek aż do wesołych melodyjek. Przy okazji sprawdzimy również, jak wykorzystać czujnik położenia (akcelerometr i żyroskop) do tego, aby wykrywać np. potrząśnięcia.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzień dobry,

Mamy problem z synem z blokiem start melody. Po użyciu tego bloku i probie pobrania do microbita programu każdorazowo pojawia się błąd: "Kompilacja nie powiodła się, sprawdź kod błędów."

Co może być przyczyną? Jak to naprawić?

Pozdrawiamy,

Jacek i Mikołaj

Link do komentarza
Share on other sites

@kasper78 witam na forum 🙂

Właśnie sprawdziłem ten temat i u mnie zadziałało wszystko poprawnie. Akurat w przypadku muzyki mogą być jakieś małe problemy (w związku z niedawną aktualizacją środowiska), ale wydaje mi się, że akurat ta funkcja działa poprawnie. Nie miałem żadnego błędu podczas kompilacji. Spróbujcie skopiować dokładnie ten projekt: https://makecode.microbit.org/_cK1Eg9D37EWm Dla testu warto też spróbować kompilowania programu przez przeglądarkę w trybie Incognito (może to jakiś błąd wynikający z pamięci cache). Dajcie znać co dzieje się, gdy próbujecie wgrać program z powyższego linku - będziemy kombinować dalej 🙂

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No wlasnie, nie do końca. Po wgraniu powyższego projektu wszystko zadzialalo. Jednak w toku kolejnych przykladow problem znow sie pojawil. Zresetowalm ustawienia aplikacji. Pobralem ponownie rozszerzenia i znów działa.🤔

Bardzo dziękujemy za tak szybkie wsparcie 👍

Doceniamy bardzo:) dlatego też to już 4 kurs przerabiany z synem przy wykorzystaniu calych zestawów kursowych. Nie ukrywam, ze dla mnie jest to też wielka przyjemność ,bo jakość materiałow i akcesoriów jest naprawde na najwyższym poziomie:)

Pozdrawiamy i działamy dalej...kończymy kurs i przechodzimy do programowania maqueena:)

Jacek i Mikołaj

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, nie wiem do końca, w którym temacie zadać pytanie. Przerabiam kurs micro:bit i napotkałam problem przy projekcie "ochrona skarbów w szufladzie". Układ działa jedynie podpięty pod komputer przez microUSB, po odłączeniu przestaje działać głośnik. Po zmianie baterii z 1.2V na 1.5V głośnik działa przez kilka sekund po odłączeniu, lecz też finalnie przestaje działać. Czujnik światła i dioda działają bezproblemowo. Czy problem leży po stronie zasilania? Byłoby to trochę dziwne, ponieważ projekt ma w założeniu chronić szufladę, a w tym przypadku układ nie będzie działał niepodpięty do komputera. Skrypt przepisany z książki zamieszczam w załączniku. 

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

skrypt.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@Malgosia witam na forum 🙂 Prawdopodobnie problem leży faktycznie po stronie zasilania. Niestety nie mam w tej chwili układu pod ręką (mogę to sprawdzić w poniedziałek), ale opis problemu brzmi właśnie tak, jakby problemem było zasilanie. Problemem może być wydajność baterii lub sposób w jaki zachowuje się micro:bit, gdy jest podłączony do akumulatora.

1 godzinę temu, Malgosia napisał:

Byłoby to trochę dziwne, ponieważ projekt ma w założeniu chronić szufladę, a w tym przypadku układ nie będzie działał niepodpięty do komputera

Te malutkie akumulatorki, które są w zestawie to komplet razem z micro:bitem - świetnie sprawdzają się do zasilania samego micro:bita, ale projektanci płytki raczej nie brali pod uwagę, że będzie się za ich pomocą zasilać też inne, bardziej "prądożerne" peryferia. Najlepsze rozwiązanie to zasilania przez USB, bo po prostu jest wtedy większy zapas mocy. Nie musi to być jednak zasilanie pobierane z komputera. Równie dobrze można np. podłączyć micro:bita do powerbanka.

Postaram się sprawdzić ten temat w poniedziałek 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Malgosia jakie konkretnie robota masz na myśli? W naszym zestawie do tego kursu nie ma części pozwalających na budowę robota, więc ciężko mi się odnieść do tego pytania bez konkretów. Informację na temat dodatkowych bloczków trzeba szukać np. na stronie producenta konkretnych modułów 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dzień dobry, 

chciałabym uzyskać potwierdzenie, że bloczki użyte w kursie micro:bit  lekcja 4 dźwięki -  "start melody" to jest to samo co "play melody", ale po jakieś aktualizacji? Obecnie wybór odgrywania melodii jest trochę inny niż na screenach w kursie (załącznik). 

Dodatkowe pytanie: jaki jest patent na to, aby po zweryfikowaniu programu, wykonaniu zadania wyłączyć grający program albo migającą lampkę czy inne wykorzystywane czujniki? Czy istnieje jakiś przycisk 'stop'? Czy każdorazowo trzeba wgrywać program "uciszający" głośnik? albo odłączać płytkę od zasilania? 

Z góry dziękuję za odpowiedź 

play_melody.png

Link do komentarza
Share on other sites

@MCN_steam witam na forum 🙂

16 godzin temu, MCN_steam napisał:

chciałabym uzyskać potwierdzenie, że bloczki użyte w kursie micro:bit  lekcja 4 dźwięki -  "start melody" to jest to samo co "play melody", ale po jakieś aktualizacji? Obecnie wybór odgrywania melodii jest trochę inny niż na screenach w kursie (załącznik). 

Potwierdzam. Faktycznie nazewnictwo i wygląd bloczków uległ zmianie w kolejnych wersjach środowiska. Tak samo zamiast "repeating once" jest teraz "unitl done" itd. To niestety wada języków bloczkowych, autorzy lubą coś poprawiać, a później niestety ciężko się w tym połapać między kolejnymi wersjami. Gdyby coś nie działało poprawnie to proszę pisać - sprawdzę temat dokładniej, bo teraz nie mam pod ręką micro:bita.

16 godzin temu, MCN_steam napisał:

Dodatkowe pytanie: jaki jest patent na to, aby po zweryfikowaniu programu, wykonaniu zadania wyłączyć grający program albo migającą lampkę czy inne wykorzystywane czujniki? Czy istnieje jakiś przycisk 'stop'? Czy każdorazowo trzeba wgrywać program "uciszający" głośnik? albo odłączać płytkę od zasilania? 

Jeśli program działa w pętli to niestety nie ma takiej opcji, bo z założenia kod wgrany na mikrokontroler będzie wykonywany cały czas (i nie tyczy się to tylko micro:bita). Można jeszcze uśpić micro:bita co powinno dać podobny efekt. Czyli w praktyce należy przytrzymać przez ponad 5 sekund przycisk RESET (na odwrocie micro:bita). Aby wybudzić płytkę z trybu uśpienia konieczne będzie wciśnięcie przycisku RESET kolejny raz. Inna opcja to dodanie do programu odpowiedniego mechanizmu, który np. wyciszy dźwięk i wyłączy diody po równoczesnym wciśnięciu przycisku A i B, jednak to wymaga każdorazowego dodawania osobnych bloczków, więc jest to mało wygodne.

Link do komentarza
Share on other sites

Napotkałem następujący problem: z zestawu podpiąłem głośniczek do MB, ale cały dźwięk idzie przez głośniczek wbudowany na płytce. Dlaczego? Wynika ztego, że ten głośniczek podpięty kablem albo jest popsuty albo .. może trzeba coś gdzieś włączyć/wyłączyć aby zadziałał. Proszę o pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.