Skocz do zawartości

Pedał głośności do instrumentu muzycznego


canjorr

Pomocna odpowiedź

Czołem, potrzebuję porady w sprawie połączenia mechanicznego które będzie kontrolować obrót/wychył pedału głośności przy instrumencie. Jako kontroler chcę użyć oryginalnego pedału, który łączył się z instrumentem sztywnym popychaczem. Ponieważ instrument został zmodyfikowany i jest rozkładany na części niemożliwe jest użycie oryginalnego połączenia, póki co zrobiłem połączenie na linkę rowerową. Ponieważ jest to mocno niewygodne połączenie (za każdym razem muszę przykręcać koniec linki do jarzemka wewnątrz instrumentu) chciałbym użyć serwomechanizmu. 

Podpowiedzcie proszę jak rozwiązalibyście sterowanie. Rozejrzałem się za kilkoma rozwiązaniami pedałów do współczesnych instrumentów

1. sterowanie za pomocą sznurka owiniętego wokół osi na potencjometrze jak w pedałach Ernie Ball. 

 

2. Sterowanie za pomocą listwy zębatej przy pedale i zębatki na osi potencjometru, jak np tu:
https://www.soundonsound.com/forum/viewtopic.php?f=35&t=800
W internecie znalazłem jedynie metalowe zębatki i listwy zębate o długościach 1m lub więcej. Oczywiście jak trzeba - to kupię, ale może można gdzieś kupić np nylonowe albo z innego tworzywa? Póki co przyszły mi jeszcze do głowy LEGO - mają standardowy moduł 1, ale za to zębatki nie bardzo dadzą radę się rozwiercić do 6mm

3. Sterowanie za pomocą fotorezystora. W pedale od współczesnego Hammonda mam takie rozwiązanie - wychył pedału powoduje przesunięcie kawałka przesłony - arkusza pleksi z zadrukowaną przestrzenią w kształcie litery V. Z ruchem pedału przesłona się przesuwa, przepuszczając mniej lub więcej światła do fotorezystora. Nie chciałbym jednak transplantować elektroniki z tego pedału, musiałbym zrobić coś na kształt. Dość skomplikowana na mój zielony rozum wydaje się być oprawa fotorezystora - by przesłona wchodziłą w nią bez oporu, by nie przepuszczała światła a także znalezienie kształtu przesłony, by zachować liniową charakterystykę... 

Może ktoś ma podobne doświadczenia albo inny pomysł na rozwiązanie? Pedał ma sterować potencjometrem 10k liniowym stereo. Jedna połowa będzie służyła do obsługi mikrokontrolera (jaki - to temat do innego działu) do obsługi serwa - w mechanicznych organach, druga połowa tego samego potencjometru będzie bezpośrednio podłączana do elektronicznego instrumentu, który obsługuje właśnie taki sygnał - 10K liniowo. 

IMG_20200421_163219.jpg

IMG_20200421_163224.jpg

IMG_20200421_163233.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Podobne rozwiązanie (zębatka) było w starych organach Vermona - może gdzieś coś takiego znajdziesz na złomie?

W sumie to ten pedał ma sterować serwem czy potencjometrem, bo dajesz dwie sprzeczne informacje?

5 minut temu, canjorr napisał:

znalezienie kształtu przesłony, by zachować liniową charakterystykę... 

jeśli uważasz serwa (szczególnie z gatunku tych tańszych) za liniowe to możesz się ostro naciąć 😉

 

Link do komentarza
Share on other sites

Chyba za bardzo 🙂

Co powiesz na pozostanie przy rozwiązaniu mechanicznym (bowden) tylko bardziej dopracowanym (jakiś zaczep który da się szybko spiąć/rozpiąć)? To akurat nie moja działka, ale byłoby to chyba najpewniejsze (najmniej do psucia)...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.