Skocz do zawartości

Zasilanie silnika 6812 - dobór zasilacza


Kacper_5

Pomocna odpowiedź

Witam,

Przymierzam się do zrobienia kierownicy z siłowym sprzężeniem zwrotnym (FFB). Wszystko będzie oparte na arduino leonardo i sterowniku bts7960. I tutaj z racji tego, że jestem bardziej amatorem pod względem elektroniki mam pytanie. Jeśli chciałbym użyć tego silnika: https://magma.sklep.pl/product-pol-4140-Silnik-12V-150W-z-lancuchem-i-zebatka-z-wolne-kolo.html to czy ten zasilacz: https://allegro.pl/oferta/zasilacz-stabilizowany-150w-12v-12a-tasma-led-rgb-9117992700?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_oświetlenie&ev_adgr=Akcesoria+i+osprzęt+oświetleniowy+oraz+źródła+światła&gclid=Cj0KCQjwka_1BRCPARIsAMlUmErVFxeJJoE_AYP1Bxf5_Igz3SsgbhzThkUT6FxbPvmOsxf1z4gqz8YaAoA2EALw_wcB będzie w stanie go obsłużyć? 

Byłbym wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@Kacper_5 ten zasilacz jest za słaby, do tego przeznaczony jest do ledów a nie do silnika. Silnik będzie wytwarzał przepięcia, będzie pobierał znacznie większy prąd podczas startu. Spowoduje to, że zasilacz będzie się wyłączał bo silnik dla niego będzie jak zwarcie. Do tego zasilacz ma tylko 150W i to pewnie tyle w teorii bo w praktyce pewnie ma mniej albo szybko siądzie bo nie wytrzyma ciągłego obciążenia pełną mocą.

Zobacz na opis silnika :

zasilanie: 12V DC

moc: 150W

obroty bez obciążenia: 3500 RPM

pobór prądu bez obciążenia: 1.5A

obroty pod obciążeniem: 2750 RPM

pobór prądu pod obciążeniem: 19.2A

Powinieneś więc użyć zasilacza o mocy przynajmniej 250-300W według mnie. Ten prąd to pewnie prąd zwarcia albo startu, więc trzeba odpowiednio mocnego zasilacza do niego. Ty będziesz pewnie co chwilę zmieniał kierunek obrotów, i silnik u Ciebie będzie pracował na ciągłym prawie zatrzymaniu. Nie znam się na mechanizmach sprzężenia zwrotnego i ich wykonaniu, ale wydaje mi się, że będziesz przeciwstawiał własną siłę przeciwko silnikowi więc on będzie pracował jak na zatrzymaniu i będzie pobierał ten maksymalny prąd. Szczerze to nawet nie wiem czy silnik DC się do tego w ogóle nadaje ze względu na to co napisałem wyżej.

Edytowano przez Sabre
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Sabre Rozumiem a w takim razie jakby włożyć zasilacz też z przeznaczeniem do ledów ale z mocą powiedzmy 250w https://allegro.pl/oferta/zasilacz-12v-250w-20a-ip20-tasm-led-cctv-kamer-mod-7553358916? Żeby nie być takim totalnym żółtodziobem to zaczerpnąłem trochę informacji o zasilaczach jak i o samych projektach kierownic i silnik DC jest używany w praktycznie każdych projektach więc tym się nie martwię, z tym że zostaje ten wątek zasilacza i np. ten zasilacz (250w do lampek led) właśnie został użyty przez kogoś w miodarce i ponoć dał radę. Ten silnik pobiera pod obciążeniem prąd o natężeniu 19,2 A i ten mocniejszy zasilacz 250w jest w stanie podać prąd 20A, więc na moje amatorskie oko wszystkie wartości byłyby zaspokojone. Powinienem wziąć coś jeszcze pod uwagę?

Link do komentarza
Share on other sites

@Kacper_5 niczego na styk się nie dobiera, ten zasilacz jest według mnie w dalszym ciągu zbyt słaby. To, że da 20A na papierze nie daje pewności, że taki prąd utrzyma przez dłuższy czas. W Twoim przypadku przy ciągłych zmianach kierunku ten prąd może być znacznie wyższy.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Sabre jednak mam kolejny pomysł. A co jakby użyć zasilacza komputerowego o mocy 400w, natężeniu 27.5A no i 12V? To nie byłoby z kolei za dużo? A jeśli już by mogło zadziałać to jak go wtedy podłączyć skoro kable z niego wychodzą do wszystkich podzespołów komputera?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie ma czegoś takiego jak za dużo 😉. Zasilacze komputerowe pracują najwydajniej w okolicy od 50 do 75% maksymalnej mocy. Jest wiele poradników jak uruchomić zasilacz komputerowy. Zasilacze lepszych marek mają w komplecie taką wtyczkę wyposażoną w rezystor, który łączy odpowiednie dwa piny, aby zasilacz się uruchomił. Jak już zasilacz uruchomisz to nie musisz się przejmować innymi napięciami poza tymi z których ty będziesz korzystał. Dodatkowo masz "gratis" w komplecie inne napięcia, które na pewno się Tobie przydadzą np. 5V.

Link do komentarza
Share on other sites

@Kacper_5 tego nie jestem na 100% pewny. Nie znam budowy każdego zasilacza ale z tymi, z którymi miałem styczność to miały każdą sekcję połączoną równolegle na płytce. Bardziej chodzi o spadek napięcia na kablach podłączeniowych. Więc raczej nie ma znaczenia z którego złącza zasilisz swoją elektronikę bo wewnątrz zasilacza każda sekcja wychodzi z jednej płytki.

Link do komentarza
Share on other sites

@Sabre rozumiem, właśnie sprawdziłem i te zasilacze mają odpowiednie napięcia na określonych kablach i przy okazji do danego napięcia jest tabelka z przypisanym natężeniem. Czyli nawet jakby ten zasilacz miał sprawność tych 75% to powinien zaspokoić potrzeby tego silnika?

 

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

Ogólna zasada jest taka, żeby zostawić 20% zapasu a jak to w praktyce wygląda  to chyba nikomu mówić nie trzeba. Trzeba natomiast brać pod uwagę fakt, że nawet najlepiej zaprojektowany układ może z wielu różnych przyczyn ulec uszkodzeniu a im bliżej nominalnych wartości tym większe prawdopodobieństwo awarii.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.