Skocz do zawartości

Magistrala I2C- jaka jest maksymalna długość magistrali dla zegara 100KHz ?


FlyingDutch

Pomocna odpowiedź

Cześć,

szukałem dziś w internecie odpowiedzi jaka może być maksymalna długość magistrali I2C dla której pracuje ona bez błędów transmisji z zegarem 100 KHz. Spotkałem się też z opisami kilku sposobów "wydłużania" magistrali - poczynając od doboru rezystorów pull-up, poprzez klucze na tranzystorach MOSFET, czy specjalizowane układy scalone. Odpowiedzi są jednak z bardzo dużym rozrzutem, niektórzy podają odległości rzędu 200 czy 80 m, podczas gdy inni mówią o odległościach rzędu 4-6 metrów. Czy ktoś z forumowiczów robił może swoje doświadczenia w tym zakresie i może się podzielić ich wynikami. Planuję zrobić własne eksperymenty, ale nie jestem pewien która metoda gwarantuje najlepsze osiągi - może ktoś może coś podpowiedzieć. Zadowoliła by mnie praca magistrali bez błędów na odległóść rzędu 4 do 6 metrów (przy zegarze 100 KHz).

Pozdrawiam

Edytowano przez FlyingDutch
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

I opinie będą bardzo rozbieżne. Standard został niejako "przywłaszczony" przez urządzenia zew. On służy głównie jako magistrala do połączeń peryferiów na płytach PCB.  Zasięg będzie głównie zależał od pojemności kabla, dlatego tak różne doświadczenia. Wszelkie kable w izolacji PVC będą około 2x gorsze pod tym względem od kabli, w których zastosowano PE.   Tak więc doświadczenia innych mogą się całkowicie nie pokrywać z Twoimi obserwacjami.

Ja kiedyś podłączałem (dawno temu) po I2C (TWI w zasadzie 🙂 ) jakiś czujnik do Atmegi, ale na jakimś kabelku doszedłem do kilkunastu m. Ale to była taka zabawa z ciekawości z tego co znalazłem w piwnicy, więc to żaden test. Ale miałem kabel, na którym nie osiągnąłem nawet metra.

pozdrawiam

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.