Skocz do zawartości

[C] [ATMega*] sterowanie kilkoma serwami


davidpi

Pomocna odpowiedź

Witam.

Na wstępie chciałbym powiedzieć, że być może moje pytania wyda się Wam trywialne, bezsesowne, głupie itd., itp., lecz ja naprawdę od jakiegoś czasu nie mogę znaleźć żadnych konkretnych odpowiedzi na ten temat.

Otóż problem mój jest następujący.

Pragnę zapytać bardziej doświadczonych kolegów czy jest możliwe sterowanie za pomocą ATmega8, który jak wiadomo ma trzy kanały PWM, większą ilością serwonapędow, np. czterema lub piecioma.

Oczywiście rozwiązanie typu: zastosuj mikrokontroler o większej liczbie kanałów PWM mnie nie zadowala, ponieważ problem można uogolnić na każdy mikrokontroler.

Również programowe tworzenie dodatkowych kanałów też nie jest dobrym rozwiązaniem w niektórych sytuacjach.

W kilku projektach robotów, również na elektrodzie, czytałem o sterownikach 16 serw na ATMega8, jednak te projekty były dosyć archiwalne wiec nie rozgrzebywałem tam tematu, bo i tak pewnie nikt tam nie zagląda.

Czy ktoś z Was potrafi mi wytłumaczyć jak to zrobić, jeżeli jest to oczywiście możliwe.

Pozdrawiam i z góry dziękuje

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie najlepiej zrobić to programowo 🙂 Jak dobrze napiszesz kod, to powinien być szybki, zależnie jaką częstotliwość potrzebują serwa (nigdy) jeszcze ich nie używałem).

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Zobacz to:

http://www.lynxmotion.com/Product.aspx?productID=395&CategoryID=52

to jest sterownik 32 serw zrobiony na medze8 (starsza wersja) lub 168 (nowsza wersja)

A tutaj jest opis chwytaka napędzanego serwami.

https://www.forbot.pl/forum/topics53/manipulator-mr-handy-mark-2-vt2308.htm?highlight=chwytak

Powinien tam być kod (w C), w którym kilka serw jest sterowanych z wykorzystaniem dwóch timerów.

Nie jest to problem trywialny, za to rozwiązanie w drugim linku jest

genialnie proste...

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.