Skocz do zawartości

Dobór anteny 433Mhz oraz ustawień do HC-12 500m z najmniejszym opóźnieniem


Bullseye

Pomocna odpowiedź

Hej, chciałbym uzyskać stabilne połączenie pomiędzy trzema układami HC-12 (jeden nadaje, a dwa obierają), wysyłać będę znikomą ilość informacji więc prędkość raczej nie jest ważna, natomiast chciałbym uzyskać możliwie małe i stabilne opóźnienie między nadaniem a odebraniem, oraz uzyskać zasięg na poziomie 500m (otwarta przestrzeń - ewentualnie nadajnik będzie stał za szybą).

Fabryczny kawałek spiralnego drucika ponoć daje słaby zasięg, więc pytanie czy miedziany 16.5cm drucik prosty będzie lepszy ? Jak dobrać też ustawienia tego układu by uzyskać to co chcę uzyskać ?

 

https://www.elecrow.com/download/HC-12.pdf

 

Edytowano przez Bullseye
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

Kawałek miedzianego drutu będzie lepszym rozwiązaniem niż ta sprężynka. Tylko trzeba uważać by padu z PCB nie wyrwać jak się będzie merdała. Czyli lepiej miękki jakiś, a nie sztywny pręt. Próby pokażą czy sam drut wystarczy. Bo na paśmie 433 bywa też dużo szumów, piloty do bram, aut, zabawki. Zależy od rejonu. Chyba, że jeszcze będzie słabo to pręcik 16,5cm i na dole umieściłbym przeciw-wagi podłączone do masy. Coś podobnego do http://vk6ysf.com/435MHz_Ground_Plane_Antenna.htm     Ale bez udziwnień, same dwa druty wygięte jak w projekcie na antenę wystarczą jako przeciwwaga. Przy tym nadajniku nie ma to znaczenia. Ile kabla będzie przy module? Bo jak Ci zależy naprawdę na zysku to moduł RF zamontować przy antenie w szczelnej obudowie. Zasilanie i komunikację RX/TX prowadzić kablem, a nie kabelek od nadajnika do anteny. Gniazda antenowe i kawałek kabla potrafi wnieść tłumienie ponad 3dB. A to jest połowa mocy dostarczanej do anteny. Ale już tu niedawno koledzy pisali, ze ten moduł potrafi się komunikować na 1,5km więc kawałek drutu na 500m powinien być wystarczający.

 

Edytowano przez Jawi
Link do komentarza
Share on other sites

Na większe odległości lepiej może się sprawdzać antena kierunkowa. Najprostsza: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dipol_za%C5%82amany

a jeśli dodasz do niej reflektor to kierunkowość i zysk jeszcze się zwiększą.  Można je czasem spotkać w bateriach jedna pod drugą lub pojedynczo ze wspólnym reflektorem w formie kraty metalowej np. w agroautomatyce.

W praktyce lepsze wyniki osiągnąłem z dipolem prostym 1/2 fali z grubego drutu i reflektorem kątowym. Zobacz tu:

http://www.radio-astronomy.org/library/Antenna-design.pdf   str. 61

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.