Skocz do zawartości

Miernik nie mierzy LED, choć poza tym działa


PanSajgonek

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry,

Uznałem, że do zabaw z Arduino przydatny może okazać się multimetr, więc kupiłem UNI-T UT136B.

Sprawdzając ogólnie czy miernik działa doszedłem do wniosku, że pomimo RTFM nie rozumiem, jak przetestować nim diodę LED (czerwoną, zieloną oraz żółtą), albo z miernikiem jest coś nie tak. Przestawiam go w tryb testowania diody, upewniam się, że jest właśnie w tym trybie, a nie w trybie testu ciągłości obwodu i przytykam czarną sondę (COM) do katody, drugą do anody - i nic. Na wyświetlaczu nadal ".0L", dioda się nie świeci. Na pewno jest dobra, bo drugi miernik, taki typowy malutki za 10 zł powoduje jej świecenie. Testowanie ciągłości obwodu działa, bo dla zwartych sond miernik piszczy. Dla diody również w tym trybie nic się nie dzieje. Sprawdziłem, że w teście diody miernik generuje 1,5V.

Może ten miernik ma specjalne wymagania, o których nie wiem, a chętnie bym się dowiedział zanim zdecyduję się go zareklamować. Proszę o pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

@PanSajgonek test diod służy do testu diod prostowniczych, w instrukcji miernika powinno być napisane do jakiego napięcia miernik mierzy spadek na diodzie (pewnie okolice 1-1,5V max). Aby miernik mógł zmierzyć diodę świecącą musi mieć napięcie na teście diod odpowiednio wysokie i takie mierniki mają w instrukcji to wyjaśnione. Np. mój stary miernik ma test diod, testuje też diody świecące ale tylko "stare" diody czerwone, zielone, żółte i pomarańczowe. Do diod niebieskich, białych i wszystkich nowych które wymagają napięcia powyżej 3V już się nie nadaje.

Edycja:

Tak, nie myliłem się, napięcie otwartego obwodu przy teście diod to 1,5V. Jest to w dokumentacji miernika przy opisie pomiaru diod.

Edytowano przez Sabre
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.