Skocz do zawartości

Zdalny dostęp do Raspberry


danielll

Pomocna odpowiedź

Możecie mi polecić jakiś sposób, żeby uzyskać zdalny dostęp do konsoli Raspberry z dowolnego miejsca?

Myślałem nad wykupieniem serwera VPS, aby na nim postawić sięc openVPN, z którą połączyłbym Raspberry przez protokół SSH, lecz zastanawiam się czy nie ma na to prostszego sposobu.  Może lepiej będzie zrezygnować z VPS i wykupić jedynie zabezpieczoną usługę VPN, lub nawet stworzyć własną sieć openVPN na routerze, lecz w tym przypadku obawiam się o zabezpieczenia. Wymagania są takie, że mają być połączone dwa Raspberry do sieci, każdy może posiadać swój modem, lub ewentualnie zamiast jednego modemu router. Wszystko ma być zabezpieczone przed ewentualną próba włamania zaś koszt ograniczony lecz nie jest priorytetem. 

Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, danielll napisał:

Wszystko ma być zabezpieczone przed ewentualną próba włamania

Co przez to rozumiesz? Bo nawet najpewniejszy sposób (tzn. RPi bez dostępu do sieci zamknięty w sejfie) nie zabezpiecza przed kasiarzem, który wlezie do pomieszczenia, rozpruje sejf i ukradnie malinkę...

Najprostszy sposób to zewnętrzny adres IPv6 dla każdej malinki... może być? Nie wiem, jak to jest podłączone do sieci, jakie możliwości daje Twój ISP... trochę więcej szczegółów, bo bez tego to można sobie teoretyzować a Ty za chwilę odpowiesz "ale tak się nie da bo coś tam".

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety nie mam zbyt dużej wiedzy na ten temat ponieważ czytam o tym dopiero od 3dni a wcześniej malinki nawet w ręku nie miałem. Dostałem takie zadanie w pracy od informatyków którzy w sumie też się za bardzo na tym nie znają. Zasugerowali tylko żeby użyć VPN i jak się okazało wcześniej było to zrobione na serwerze VPS, lecz to nie było, że tak powiem, za ich kadencji. 

 Jestem tylko praktykantem, a do mnie należy decyzja jak to zrobic więc chciałbym tylko przedyskutować plusy i minusy różnych rozwiązań. Ciężko jest mi się czegokolwiek od nich dowiedzieć bo słyszę tylko żarty że mam dodatkowo robotę żeby się dowiedziec 😄

wymagania tak jak wcześniej napisałemsa tylko takie żeby było w miarę bezpieczne bo to jest dla zewnętrznego podmiotu

Link do komentarza
Share on other sites

10 minut temu, danielll napisał:

wcześniej malinki nawet w ręku nie miałem

Normalny Debian, tyle że w małej obudowie. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z Linuksem, to tu może być lekki problem...

11 minut temu, danielll napisał:

słyszę tylko żarty że mam dodatkowo robotę żeby się dowiedziec

No ale bez dokładniejszych danych to możemy sobie dyskutować ile diabłów zmieści się na końcu szpilki. Bo to jest tak jak z kupnem samochodu: wybierzesz Twoim zdaniem najlepszego merca, a potem się okaże że masz tym przewieźć tonę węgla... Nie możesz podjąć decyzji "jak to zrobić" jeśli tak naprawdę nie wiesz, co masz zrobić i z czego. A nikt tu Ci nic nie doradzi, jeśli nawet nie wiadomo gdzie toto ma stać, jakim drutem ma być podłączone i do czego...

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeśli chodzi o sposób połączenia internetu to będzie modem bezprzewodowy od Huawei, prawdopodobnie z LTE. Stać ma załóżmy że w dowolnym miejscu w Polsce. Linuxa też nie używałem więc w całości musiałbym się opierać na instrukcjach z neta których chyba jest całkiem sporo. 

Jakie konkretne informacje jeszcze są potrzebne to postaram się odpowiedzieć według tego co mi się wydaje, że jest potrzebne. 

Narazie zacząłem od ustawienia stałego adresu IP na obu RPi. Sprawdziłem też połączenie przez Diplicity co już udało mi się zrobić ale z tego co wyczytałem nie daje to zbyt dużych zabezpieczeń. Chyba że się myle

Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, danielll napisał:

Jeśli chodzi o sposób połączenia internetu to będzie modem bezprzewodowy od Huawei, prawdopodobnie z LTE

No to już dużo wiemy 🙂

Moja rada (może ktoś inny zaproponować coś innego) - zrobić tak jak Ichmościowie Informatykierzy sugerowali (czyli VPN).

Co do zabezpieczeń: jeśli serwer VPN będzie odpowiednio zabezpieczony to powinno wystarczyć. Co do samego RPI - poczytaj coś o firewallach, iptables, ustawieniach sshd i tym podobnych dyrdymałach.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.