Skocz do zawartości

Tworzenie ścieżek PCB za pomocą drukarki atramentowej?


Komentator

Pomocna odpowiedź

Tworzenie ścieżek PCB za pomocą drukarki atramentowej?

Tworzenie obwodów PCB we własnym warsztacie nie jest zbyt łatwe i przeważnie zajmuje bardzo dużo czasu. Ten sposób umożliwia szybkie wykonanie ścieżek za pomocą zwykłej drukarki atramentowej. Co najciekawsze, takie połączenia można umieścić później na dowolnej powierzchni.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dobry pomysł, jednak trzeba mieć dodatkową drukarkę, która będzie zawierała ten tusz ze drobinkami srebra. Ciekawe jaka jest cena takiego atramentu?

Wykonanie płytki pcb metodą fotochemiczną trwa mniej niż 20 minut - naświetlenie 4 minuty, włożenie do NaOH 1 minuta, wytrawianie może trwać 2 minuty. 

Podana metoda w artykule jest idealna do wykonywania ozdóbek z diodami oraz do wykonywania takich urządzeń jak pokazano na filmie. 

Ciekawe ile trzeba zmarnować materiału, aby dobrze w końcu wyszło dobrze, tak jak na filmie. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Otóż zajmowałem się trochę tym tematem, może jeszcze nie za wiele ale zawsze coś. Straty materiałowe podczas wykonywania przeze mnie warstw ścieżek były dość niewielkie (w moim przypadku był to sitodruk). Kosztu nie podam bo nie znam, natomiast pasta wykorzystywana podczas wytwarzania jest wytwarzana komercyjnie i podaję link: https://www.henkel-adhesives.com/no/en/product/inks-_-coatings/loctite_edag_725a6s54ec.html. Do przenoszenia ścieżek wykorzystywany był termotransfer. Zaletą tej technologii jest zwiększenie dostępności oferowanych podłoży. Prowadzone są badania nad drukowaniem np. na tkaninach co wyklucza wytrawianie płytek. Dodatkowo podłoża na które nanoszone są ścieżki są często lekkie co prowadzi do zmniejszenia wagi urządzenia. Do naświetlania i trawienia też potrzeba specjalnych pomieszczeń i aparatury więc sam czas nie jest tu wyznacznikiem. Warto też zwrócić uwagę na to że czas różni się w warunkach domowych i przemysłowych. No i kolejna ważna kwestia czyli odpady. Chemikalia nie mogą być wlewane bezpośrednio do kanalizacji, tu odpadu jest naprawdę niewiele. Myślę że ostatecznie jednak szala opłacalności przechyla się w stronę elektroniki drukowanej.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.