KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Tworzenie ścieżek PCB za pomocą drukarki atramentowej?

Tworzenie ścieżek PCB za pomocą drukarki atramentowej?

Tworzenie obwodów PCB we własnym warsztacie nie jest zbyt łatwe i przeważnie zajmuje bardzo dużo czasu.

Ten sposób umożliwia szybkie wykonanie ścieżek za pomocą zwykłej drukarki atramentowej. Co najciekawsze, takie połączenia można umieścić później na dowolnej powierzchni.

Silver Tape, czyli projekt badaczy z uniwersytetów i uczelni technicznych, pozwala na wydrukowanie ścieżek PCB za pomocą zwykłej drukarki atramentowej wyposażonej w tusz wzbogacony o drobinki srebra. Metoda ta jest bardzo uniwersalna, ponieważ tego typu wydruk można później w łatwy sposób umieścić na dowolnej powierzchni.

Badacze do realizacji swojego projektu wykorzystali oczywiście drukarkę atramentową, a także papier transferowy i kilka różnych materiałów, na których docelowo umieszczali wydrukowane ścieżki: taśmę kaptonową, taśmę samoprzylepną, materiał PDMS (polidimetylosiloksanowy) oraz taśmę poliestrową odporną na wysoką temperaturę.

Ścieżki PCB nałożone na różnych materiałach

Ścieżki PCB nałożone na różnych materiałach

Większość z powyższych materiałów wykazuje szczególną odporność na pewne czynniki. Taśmy kaptonowa i poliestrowa świetnie sprawdzą się w sytuacjach, kiedy układ narażony jest na działanie wysokich temperatur czy ognia. Z kolei materiał PDMS jest hydrofobowy i elastyczny, więc można go zastosować w miejscach narażonych na kontakt z wodą lub bardzo wilgotnych. Taśma samoprzylepna to uniwersalne rozwiązanie i świetnie nadaje się do zwykłych zastosowań.

Ścieżka nałożona na materiale PDMS

Ścieżka nałożona na materiale PDMS

Proces tworzenia rozpoczyna się od drukarki atramentowej wyposażonej w tusz zawierający cząsteczki srebra. Podczas drukowania ścieżek atrament osadza się na papierze transferowym. Po zakończeniu drukowania na obwód przykleja się wybraną taśmę, aby do niej przykleiły się ścieżki, a następnie wystarczy ją odkleić. W ten sposób powstaje gotowy do działania układ. Badacze deklarują, że wszystko nie powinno zająć więcej niż 20 minut.

Cały proces wytwarzania został przedstawiony na filmie:

Osoby zainteresowane taką oryginalną metodą wykonywania płytek drukowanych dowiedzą się więcej z dokumentu przygotowanego przez zespół badaczy. Jak podoba Wam się taka metoda tworzenia prostych płytek w domowych warunkach? 

Domowa metoda na wykonanie PCB przy użyciu lasera
Domowa metoda na wykonanie PCB przy użyciu lasera

Nawet mały, amatorski ploter laserowy można wykorzystać do stworzenia PCB. Nie potrzebna jest duża moc, wystarczy dobry pomysł i trochę…... Czytaj dalej »

Źródła: [1][2][3]

badania, nauka, PCB, projekt

Trwa ładowanie komentarzy...