Skocz do zawartości

Wymiana zasilacza w ładowarce akumulatorowej


carbonitium

Pomocna odpowiedź

Witam,

Posiadam ładowarkę do akumulatorów do wkrętarki.

Kostka przy ładowarce wyzionęła ducha więc zamówiłem zasilacz o odpowiednich parametrach pod wymianę.

Było 14,5V 300mA, mam przygotowane 14,5V 400mA.

I teraz się zastanawiam, czy będzie miało znaczenie którą żyłę zlutuję z którą?

I jeśli tak, jak je sprawdzić/określić?

WhatsApp Image 2020-08-25 at 10.17.14.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Jestem krok dalej.

Za prostą radą znajomego elektryka, zrobiłem przewody na skrętkę i testuję.

Ładowarka zaczęła ładować ale pojawił się smród spalenizny.

Odłączyłem wszystko i rozebrałem.

Moim oczom ukazała się taka płytka i spalony rezystor.

 

Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć, jak zabrać się do "wyceny" jaki rezystor tutaj muszę wsadzić?

Oznaczenia przestały być widoczne.

 

Dodatkowo, wymieniony zasilacz ma identyczne napięcie. Jakieś pomysły dlaczego rezystor się przepalił?

 

[edit]

Wkrętarka bierze 12V i takie oznaczenia mam na akumulatorach. Wnioskuję z tego, że ten układ w ładowarce zamienia 14,5V na 12V.

Zasilacz podaje 400mA na obudowie. Z wzorów na kursie podstawowym wychodzi mi R = 12V / 0,4A

I czuję, że gdzieś tu popełniam poważny błąd, bo w takim razie rezystancja wychodzi mi 30 Omów tylko.

Najmniejszy rezystor w podstawowym kursie ma 100 Om. Co pomyliłem?

Czy popełnię jakiś niebezpieczny błąd jeśli wymienię zasilacz na 12V i wywalę po prostu taką płytkę z układu a zostawię sobie tylko żabki zaciskające się na stykach akumulatora?

WhatsApp Image 2020-08-26 at 16.07.33.jpg

WhatsApp Image 2020-08-26 at 16.07.36.jpg

Edytowano przez carbonitium
Link do komentarza
Share on other sites

Te 4 diody robią mostek prostowniczy, więc nie robi różnicy jak podłączysz zasilacz. Rezystor mógł ograniczać prąd. Prawdopodobnie zasilacz dał za duże napięcie, zmierz jakie jest na wyjściu. Jaki akumulator? Ni-Cd?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

13 godzin temu, 1234 napisał:

Te 4 diody robią mostek prostowniczy, więc nie robi różnicy jak podłączysz zasilacz. Rezystor mógł ograniczać prąd. Prawdopodobnie zasilacz dał za duże napięcie, zmierz jakie jest na wyjściu. Jaki akumulator? Ni-Cd?

Mierzę na skrętkach, 18V

Czy taki przestrzał jest możliwy? O_o

Akumulator Kadmowy, zgadza się.

WhatsApp Image 2020-08-27 at 09.30.52.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A jaką pojemność ma akumulator? Ni-Cd najprościej ładować prądem 10 razy mniejszym od pojemności przez 14-16 godzin (np. 1000mAh prądem 100mA). To 18V może spaść do 14.5V pod obciążeniem, napięcie na wyjściu tej ładowarki oryginalnie to nie był do końca prąd stały i pewnie dlatego 14.5V. Ja spróbowałbym podpiąć akumulator do zwykłego zasilacza 12V przez rezystor o wartości 12/(pojemność/10) (R = U/I), ale 100% pewności nie mam.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za rady.

Z tego co wiem to zasilacz 12V nie naładuje akumulatora o tym samym napięciu. Powinno być większe.

Pojemność moich akumulatorów to tajemnica, producent nie uznał tego za dość ważne aby umieścić na tabliczce znamionowej 😉

Co sądzisz o pomyśle wywaleniu rezystora z układu, zastąpieniu go zwykłym przewodem i przetestowaniu ładowania?

Czytam sobie na elektrodzie jeszcze https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic540062.html podobny temat i wydaje sie, że taki patent przejdzie.

Link do komentarza
Share on other sites

Myślę, że można zaufać ludziom z elektrody i przetestować, ew. zamiast zworki dać żarówkę na 12V w razie czego (jak zresztą jest napisane w temacie który podałeś). Jak podłączysz całość to sprawdzaj co jakiś czas czy akumulator się nie grzeje.

Osobiście nie mam praktycznego doświadczenia z Ni-Cd, więc co złego to nie ja 😄

Link do komentarza
Share on other sites

Po nocy napięcie na stykach 14V wychodzi.

Biorę to za oznakę naładowania, z informacji znalezionych po internetach do 14 godzin ładowania trzeba.

Akumulator ciągle zimny, wygląda na to że wszystko bangla jak trzeba.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.