Skocz do zawartości

Cortex M3


SeerKaza

Pomocna odpowiedź

Co myślicie o uC z tym rdzeniem. Szczególnie spodobała mi się rodzina STM32 . Jest wiare przystępna cenowo. Jej peryferia odbiegają daleko od tego co jesteśmy przyzwyczajeni. Pucz UARTA timerow i przetworników ADC sa tu też przetworniki DAC interfejsy usb, ethernet a nawet HDMI !!! Nad rdzeniem ARM 7 lub 9 ma tę przewagę ze jest pozbawiony błedów. Ponieważ był projektowany z myślą o mikrokontrolerach. Jestem tylko ciekaw jak to sie programuje ? Czy tak samo jak wczesniejsze ARMy czy zupełnie inaczej oczywiscie mi chodzi o jezyk C

[ Dodano: 26 Mar 10 09:57 ]

Pomyliły mi sie działy może ktoś przenieść temat ??

Link do komentarza
Share on other sites

Szczególnie spodobała mi się rodzina STM32

Ostatnio też tym się zainteresowałem. Programuje się czystym C, ostateczną decyzje podejmuje kompilator. Niektórzy w STM32 mają problemy z flagami w SPI. Cała ta "wystawka techniczna" brzmi ciekawie, ale co w praktyce? Cena też dobra 20zł-50zł

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo polecam cortex-m3. Co prawda nie są pozbawione błędów, ale wiele rozwiązań jest udoskonalonych w porównaniu z ARM7.

Testowałem STM32 oraz NXP (LPC176x) i osobiście wolę NXP - głównie ze względu na doświadczenie w programowaniu LPC2148.

Natomiast dużym plusem STM32 jest standardowa biblioteka oferowana przez producenta.

Jak chodzi o kompilatory, to coraz lepiej radzi sobie z nowymi procesorami gcc. Polecam środowisko Rowley (CorssStudio) - bardzo łatwo rozpocząć przygodę z nowymi procesorami. Natomiast jak chodzi o darmowe narzędzia, to CortexM3 mają standardową bibliotekę obsługi dostarczaną przez ARM oraz STM32 mają dedykowaną bibliotekę producenta.

Główny problem moim zdaniem to obudowy - raster 0.5mm nie jest łatwy w domowych warunkach. Oczywiście tylko SMD, przewlekanych procesorów brak 🙁 Najtańsze moduły z zalutowanymi procesorami ma w ofercie (chyba) propox. jednak taki moduł to już wydatek rzędu 90-100zł.

Link do komentarza
Share on other sites

Obudowa nie jest taka masakryczna. Trzeba lutować z dobrym topnikiem. Rdzeń bardzo fajny, wydajniejszy od ARM7TDMI-S, o niebo lwpszy kontroler przerwań. Do tego odpaliłem na STM32F103 system operacyjny FreeRTOS. Cortex-M3 ma dedykowany timer SysTick i przerwanie PendSVC, jakby specjalnie "skrojone" pod ten system. To już jest prawdziwa wielozadaniowość z pełnym wywłaszczeniem procesów. Lista rozkazów Thumb-2 jest wydajna, a zajmuje mniej pamięci. Z kolei nie wiem skąd wziąłeś dane o błędach rdzeni. Tutaj raczej trzeba by dyskutować o błędach konkretnych rewizji danego typu procesora (słynne pierwsze wersje LPC210x z niedziałającym MAMem).

Jeśli chodzi o oprogramowanie to Eclipse + CodeSourcery do tego OpenOCD i GDB. Pisanie programów z STM32stdlib to bajka =]

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Właśnie błędy konkretnych procesorów mi chodziło, nie o cały rdzeń. Ale to w każdym procesorze się zdarza.

Jak chodzi o stm32lib to jest rzeczywiście super łatwo programować, niestety kosztem wydajności. Chciałem sprawdzić, czy na prawdę I/O mają prędkość 50MHz. Przy stm32lib prędkość max to ok. 2-3MHz. Dopiero bezpośredni zapis do rejestrów + maksymalna optymalizacja dało 50MHz. Ale i tak biblioteka bardzo przyjemna.

Link do komentarza
Share on other sites

Obudowy typu BGA da się polutować tylko gorącym powietrzem lub w kuchence, (chyba, nie próbowałem). A jak ktoś się uprze to i kolbą polutuje ten z rastrem 0,5mm

Sorki ale gadasz głupoty tego kolba niepolutujesz bo ty styki sa na powierzchni od spodu a nie tylko po brzegach. A temu mysle ze BGA latwiej bo kladziesz (byle rowno) dajesz goracym powietrzem i polutowane a niema takiego strachu ze zlutujesz 2 nóżki kolbą

Link do komentarza
Share on other sites

SeerKaza, to ty gadasz głupoty.

Obudowy TQFP64 (SMD, raster 0.5mm) da się lutować zwykłą lutownicą. Ja nie próbowałem, ale widziałem jak inni lutują - więc da się.

Natomiast BGA raczej nie da się zlutować w domowych warunkach. Gorące powietrze nie podgrzeje wszystkich padów równomiernie. Poza tym konieczna byłaby kontrola temperatury. O ile wiem konieczny jest piec.

[ Dodano: 29 Mar 10 09:25 ]

Jednak ludzie wszystko domowymi metodami zrobią: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic73518.html

Ale i tak łatwiej poradzić sobie z LQFP.

Tak, czy inaczej jest to dużo wyższa szkoła jazdy niż AVR, nawet w smd. Samo wykonanie płytki pod taki procesor to trudna sprawa. Więc trzeba zamawiać pcb - a to kosztuje i trwa.

Dla BGA konieczne są płytki wielowarstwowe, więc kosztuje jeszcze więcej.

Link do komentarza
Share on other sites

SeerKaza, to ty gadasz głupoty.

Obudowy TQFP64 (SMD, raster 0.5mm) da się lutować zwykłą lutownicą. Ja nie próbowałem, ale widziałem jak inni lutują - więc da się.

Natomiast BGA raczej nie da się zlutować w domowych warunkach. Gorące powietrze nie podgrzeje wszystkich padów równomiernie. Poza tym konieczna byłaby kontrola temperatury. O ile wiem konieczny jest piec.

Elvis niezłapałeś wątku ja pisałem tylko o BGA a nie o TQFP.

[ Dodano: 29 Mar 10 04:27 ]

Poza tym konieczna byłaby kontrola temperatury. O ile wiem konieczny jest piec.

Co do pieca nie wiem czy scalak wytrzymałby 300stopni

Link do komentarza
Share on other sites

BGA daje się lutować gorącym powietrzem + podgrzewanie PCB od spodu. 300C wytrzyma bez problemów, w końcu przemysłowo lutuje się to w piecach konwekcyjnych. Z kontrolą temperatury bym nie przesadzał, one sporo wytrzymają. Standardowo lutujemy gorącym powietrzem w temp. 360C. BGA wymagają PCB przynajmniej 4-ro warstwowych, których w domu nie zrobisz. Więc nie gadaj, proszę głupot, że BGA lutuje się prościej niż TQFP. Do TQFP, nawet z rastrem 0,5 mm wystarczy zwykła lutownica kolbowa + dobry topnik.

Link do komentarza
Share on other sites

Hej Mam pewien problem z połączeniem się z procesorem STM32 przez USB oraz przez Programator LPT jest to moja pierwsza przygoda z tym procesorem i kupiłem gotową płytkę. Czy znacie może jakieś miejsce gdzie znajdę jakiś porządny opis jak ro zrobić żeby się znim z kontaktować 😉. Podobno w Elektronice Praktycznej było coś takiego jak by ktoś mógł podać kiedy to był bym bardzo wdzięczny

sam znalazłem jak by kogoś interesowało to proszę

http://forum.ep.com.pl/viewtopic.php?p=89056

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Poszukuję zestawu uruchomieniowego do ARMów i programatora, który mnie nie będzie kosztował fortunę.

Czytałem trochę tematów na temat ARMów ale nadal nie za bardzo ogarniam co warto zakupić na początek. Na teraz jedna rzecz wpadła mi w oko:

http://kamami.pl/index.php?ukey=product&productID=177198

Czy ktoś może się wypowiedzieć czy warto coś takiego nabyć ? Głównie chodzi mi o taki zestaw uruchomieniowy który ma wyprowadzone porty uC na goldpiny, żeby do nich podpiąć coś na własną rękę.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.