Skocz do zawartości

Samochodowy licznik LCD


MilyPan

Pomocna odpowiedź

Witam

Na wstępie napisze że pomysł dość szalony i nie opłacalny, jednak słyszałem od kolegi że wykonalny. 
Dziś rano sprzątałem w swoim pokoju i znalazłem stary tablet. Urządzenie co prawda jest już wiekowe ale ma sprawny wyświetlacz, czasem uda się wymusić od niego pokazanie komunikatu o braku prądu w bateri. Wpadłem na pomysł aby wykorzystać ekran z owego tabletu i zrobić z niego licznik samochodowy. Napisałem do kolegi o którym wspomniałem na wstępie, studiuje on coś związanego projektowaniem maszyn w 3D (przynajmniej coś takiego widziałem u niego na komputerze, ja nie mam o tym zielonego pojęcia) a wspominał mi on kiedyś że potrafi też kodować, i zapytałem czy mój szalony pomysł jest możliwy. Powiedział mi że pewnie grubo się nad tym napracuje i wydam trochę pieniędzy, ale dla efektu i możliwości nauczenia się czegoś nowego mogę poświecić kilka godzin lub nawet dni.
Zdecydowałem że napiszę post na forum ponieważ nie mam o tym zielonego pojęcia, znam podstawy elektryki a nie elektroniki. Proszę nie pisać że jeśli się na tym nie znam to mi się nie uda, zajmie mi to po prostu więcej czasu niż tym co się znają : ) 
I dochodząc do sedna, auto to Fiat cinquecetno, tanie części, prosta budowa, materiał idealny na szlifowanie umiejętności oraz złodziej każdej wolnej chwili. Ów tablet rozmiarowo idealnie pasuje we wnękę zamiast oryginały zegarów. Pojemność silnika 900 czyli zegary bez obrotomierza, sam prędkościomierz, wskaźnik temperatury silnika i stan paliwa. Z tego co wiem wskaźnik paliwa oraz temperatury są elektroniczne a prędkościomierz mechaniczny na linke. Kolega wspominał że można podpiąć się pod komputer samochodu i sprawdzić jakie informacje można z niego wydusić aby później zbudować komputer na arduino lub samemu konstruować nowe czujniki i też kodować je na arduino. To co tu pisze może być bzdura ale tak jak wspominałem wcześniej, nie mam o tym zielonego pojęcia tylko chęci by się czegoś dowiedzieć. Z tego co zdołałem się doszperać w internecie to już ktoś coś podobnego wykonywał. Interesuje mnie zbudowanie nowych zegarów które będą wyświetlać się na ekranie z tabletu, prędkościomierz, obrotomierz, wskaźniki temp. silnika, stanu paliwa oraz wszystkie kontrolki które są w oryginalnym zegarze. Jeśli się uda mogę połasić się o jakieś dodatki. Moje pytanie; na jakie zakupy się przygotować? Jakich schematów, poradników szukać? Jak wykonać ten szalony projekt?  Czego mam się nauczyć by zacząć?
Kolega wytłumaczy mi pojęcia których nie zrozumiem więc bez obaw. 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Przede wszystkim poucz się magistrali can, rzeczy z tym związanych. Zalezy co ten licznik ma wyświetlać. 

Dużo się na tym nie znam, post to trochę bump. 

PS. Na yt wpisz RS Elektronika magistrala can. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@MilyPan poszukaj przejściówki OBDII z Bluetooth i znajdź aplikację na tablet która będzie z tym współpracować.

Jak zauważyłem ze swoją przejściówką niekoniecznie wszystko śmiga - pewnie zależy to od wersji BT bo nie mogłem jej połączyć z telefonem (testowane z iPhonem i Honorem), ale z laptopem już śmiga i jakakolwiek aplikacja bez problemu się łączy i wyświetla zegary.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.