Skocz do zawartości

Potencjometr - przypadkowe spalenie elementu przy zasilaniu diod


Tomasz1977

Pomocna odpowiedź

Na płytce stykowej podłączyłem trzy diody poprzedzając je rezystorami.Dolaczylem potencjometr i było wszystko ok,dopóki nie przyciemniłem diod,potencjometr się spalił.Czy powinienem dołożyć rezystor i stabilizator liniowy.Przepraszam ale dopiero eksperymentuje więc nie dyskwalifikujcie mnie.Dziekuje

Edytowano przez Tomasz1977
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

6 godzin temu, Mike84 napisał:

Wystarczy, że odczepisz tylko czarny kabelek od płytki i wszystko powinno już śmigać. 😉

Potencjometr masz w tej chwili podpięty tak:

RYS1.thumb.png.b6c2eb05ebbd066736ff2e2c5649212e.png

Te prostokąty symbolizują rezystory, które dzielisz przekręcając potencjometr. Gdy przekręcasz go w lewo wszystko działa, diody święcą mocniej, bo zmniejszasz opór tego symbolicznego rezystora po lewej, prawda? Gdy kręcisz nim w prawo zmniejszasz opór rezystora między plusem a minusem, co może prowadzić do sytuacji, że w pewnym momencie tego oporu albo nie będzie wcale (powstaje zwarcie), albo będzie on tak mały, że przepuści zbyt duży prąd, którego potencjometr nie będzie w stanie przyjąć (w obu przypadkach element się spala):

rys2.thumb.png.87605dffcf38a4623635457f211d6bc5.png

Żeby rozwiązać problem wystarczy odpiąć minus od potencjometru i albo zostawić tą jedną nóżkę nie podłączoną nigdzie, albo przenieść plusa na prawo i zewrzeć go z środkową nóżką w ten sposób :

rys3.thumb.png.aeb54623aa8240a92f3ea7ec668a2e02.png

 

Bardzo Ci dziękuję za pomoc.Pewnie będę potrzebował jej więcej,ale podoba mi się elektronika coraz bardziej mimo mojej zerowej wiedzy.

16 minut temu, KHX napisał:

Kolega z góry ma rację, aczkolwiek można jeszcze dać,, łagodniejszy " potencjometr i powinno być ok. 

Dziękuję za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.