Skocz do zawartości

Nie da się wgrać programu Uno oraz klon MEGA2560


call_me_Loczek

Pomocna odpowiedź

Witam,

używałem Arduino Uno do różnych początkowych projektów, później kupiłem sobie klon Megi2560 i również wszystko działało. Całość pozostała nieużywana przez ostatnie 3-4 miesiące. Gdy dziś chciałem użyć Arduino , na jednej i drugiej płytce pokazywał się błąd "exit 1", a dokładniej - skopiowane z Uno:

Cytat

 

Arduino:1.8.13 (Windows 10), Płytka:"Arduino Uno"

C:\Program Files (x86)\Arduino\arduino-builder -dump-prefs -logger=machine -hardware C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware -tools C:\Program Files (x86)\Arduino\tools-builder -tools C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -built-in-libraries C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries -libraries C:\Users\User\Documents\Arduino\libraries -fqbn=arduino:avr:uno -vid-pid=1A86_7523 -ide-version=10813 -build-path C:\Users\User\AppData\Local\Temp\arduino_build_984460 -warnings=none -build-cache C:\Users\User\AppData\Local\Temp\arduino_cache_107258 -prefs=build.warn_data_percentage=75 -prefs=runtime.tools.arduinoOTA.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.arduinoOTA-1.3.0.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avrdude.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avrdude-6.3.0-arduino17.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avr-gcc.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avr-gcc-7.3.0-atmel3.6.1-arduino7.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -verbose C:\Users\User\Documents\Arduino\sketch_oct14a\sketch_oct14a.ino

C:\Program Files (x86)\Arduino\arduino-builder -compile -logger=machine -hardware C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware -tools C:\Program Files (x86)\Arduino\tools-builder -tools C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -built-in-libraries C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries -libraries C:\Users\User\Documents\Arduino\libraries -fqbn=arduino:avr:uno -vid-pid=1A86_7523 -ide-version=10813 -build-path C:\Users\User\AppData\Local\Temp\arduino_build_984460 -warnings=none -build-cache C:\Users\User\AppData\Local\Temp\arduino_cache_107258 -prefs=build.warn_data_percentage=75 -prefs=runtime.tools.arduinoOTA.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.arduinoOTA-1.3.0.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avrdude.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avrdude-6.3.0-arduino17.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avr-gcc.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -prefs=runtime.tools.avr-gcc-7.3.0-atmel3.6.1-arduino7.path=C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr -verbose C:\Users\User\Documents\Arduino\sketch_oct14a\sketch_oct14a.ino

Using board 'uno' from platform in folder: C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\avr

Using core 'arduino' from platform in folder: C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\avr

Detecting libraries used...

"C:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\tools\\avr/bin/avr-g++" -c -g -Os -w -std=gnu++11 -fpermissive -fno-exceptions -ffunction-sections -fdata-sections -fno-threadsafe-statics -Wno-error=narrowing -flto -w -x c++ -E -CC -mmcu=atmega328p -DF_CPU=16000000L -DARDUINO=10813 -DARDUINO_AVR_UNO -DARDUINO_ARCH_AVR "-IC:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\arduino\\avr\\cores\\arduino" "-IC:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\arduino\\avr\\variants\\standard" "C:\\Users\\User\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_984460\\sketch\\sketch_oct14a.ino.cpp" -o nul -DARDUINO_LIB_DISCOVERY_PHASE

Error while detecting libraries included by C:\Users\User\AppData\Local\Temp\arduino_build_984460\sketch\sketch_oct14a.ino.cpp

Generating function prototypes...

"C:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\tools\\avr/bin/avr-g++" -c -g -Os -w -std=gnu++11 -fpermissive -fno-exceptions -ffunction-sections -fdata-sections -fno-threadsafe-statics -Wno-error=narrowing -flto -w -x c++ -E -CC -mmcu=atmega328p -DF_CPU=16000000L -DARDUINO=10813 -DARDUINO_AVR_UNO -DARDUINO_ARCH_AVR "-IC:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\arduino\\avr\\cores\\arduino" "-IC:\\Program Files (x86)\\Arduino\\hardware\\arduino\\avr\\variants\\standard" "C:\\Users\\User\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_984460\\sketch\\sketch_oct14a.ino.cpp" -o "C:\\Users\\User\\AppData\\Local\\Temp\\arduino_build_984460\\preproc\\ctags_target_for_gcc_minus_e.cpp" -DARDUINO_LIB_DISCOVERY_PHASE

avr-g++: error: device-specs/specs-atmega328p: No such file or directory

exit status 1

Błąd kompilacji dla płytki Arduino Uno.

 

 

Mam Windowsa, reinstalowałem IDE, ciekawa sprawa gdy korzystałem testowo z IDE Creator Online. Gdy nie było podłączonej żadnej płytki nie wykrywało żadnej. Gdy podłączyłem płytkę, nieważne czy to było UNO czy MEGA2560, zawsze wykrywało "Arduino/Genuino101 at COM 3". Wgrywałem program jednak pokazywała się jedynie informacja

Cytat

 

Waiting for device...

Waiting for device...

ERROR: Timed out waiting for Arduino 101 on COM3

 

 

Płytka odtwarza jedynie wgrany kiedyś program, nie mam wiedzy na temat jak naprawić choć jedną z tych płytek, a chciałbym już bardzo móc skorzystać chociaż z jednej z nich ;c Wina nie jest w kodzie programu, używałem przykładowych. Zmieniałem COM3 na COM4, dodatkowo wykluczyłbym wyładowania statyczne ponieważ w moim pokoju nie jest sucho.

 

Edytowano przez call_me_Loczek
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Dziękuję za odpowiedź, niestety nie pomogło, na klonie Uno jest to prosty program typu dźwięk w mikrofonie zapala LEDy, a na klonie MEGA to była wersja "radaru" wykorzystująca czujnik ultradźwiękowy, więc w sumie sonar. Ogólnie myślałem, że być może nagle w obydwóch płytkach straciłem bootloader, próbowałem go wypalić przez USBasp, ale momentalnie wyskoczył komunikat o niepowodzeniu. Dodam jeszcze że wyłączałem dla sprawdzenia zaporę Windows Defender.

Cytat

Arduino:1.8.13 (Windows 10), Płytka:"Arduino Uno"

D:\My\hardware\tools\avr/bin/avrdude -CD:\My\hardware\tools\avr/etc/avrdude.conf -v -patmega328p -cusbasp -Pusb -e -Ulock:w:0x3F:m -Uefuse:w:0xFD:m -Uhfuse:w:0xDE:m -Ulfuse:w:0xFF:m

avrdude: Version 6.3-20190619

         Copyright (c) 2000-2005 Brian Dean, http://www.bdmicro.com/

         Copyright (c) 2007-2014 Joerg Wunsch

         System wide configuration file is "D:\My\hardware\tools\avr/etc/avrdude.conf"

         Using Port                    : usb

         Using Programmer              : usbasp

avrdude: error: could not find USB device with vid=0x16c0 pid=0x5dc vendor='www.fischl.de' product='USBasp'

avrdude done.  Thank you.

Błąd przy wgrywaniu bootloadera.

 

Płytki przez 3 miesiące leżały na wierzchu biurka - nie znam się zbytnio, czy jakaś pamięć mogła "ulecieć"? Może muszę co jakiś czas na arduino coś specjalnie wgrywać? Bardzo dziwi mnie że obie płytki nie działają w taki sam sposób, nie działają na dwóch komputerach oraz na Arduino Creator Online... Konieczne jest jakieś specjalne przechowywanie płytek? (na przyszłość, bo pewnie muszę się szykować do zakupu, tak czuję).

Edytowano przez call_me_Loczek
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Klikałem i nic.. Coś może być źle przez Wina10 może ponieważ IDE nowo zainstalowane, bez podłączania płytki i wgraniu przykładowego Blinka, nie chce kompilować blinka i wykrywa ten sam błąd co przy podłączeniu płytki (w moim pierwszym poście skopiowałem). A przecież powinno kompilować bez płytki.

Jeśli podłączałem płytkę do innych  komputerów z systemem Win7 i Win8 IDE kompilował program. Przy wgraniu pojawiała się wiadomość że nie nie widać urządzenia w porcie (był ustawiony odpowiedni COM i płytka).

W międzyczasie zakupiłem nowe płytki (Mega od DFRobot i Uno klon). Zamierzam sprawdzić ich działanie najpierw na swoim komputerze, na Online Arduino Creator.

Link do komentarza
Share on other sites

A po podłączeniu płytki do portu USB w menedżerze urządzeń w zakładce porty to widać tę Twoją płytkę?W najnowszej wersji  Arduino  IDE nie ma niektórych bibliotek a być może i  odpowiednich sterowników.Być może trzeba aktualizować sterowniki.Być może trzeba zainstalować starszą wersję Arduino.

Link do komentarza
Share on other sites

Widać płytkę oraz port. Ściągałem wtedy 1.6 oraz 1.0 ale nie pomagało. Próbowałem na komputerze z Win8 i Win7 - również. Kpiłem nową płytkę - nie działała na moim laptopie z tym samym błędem (Win10). Działa natomiast normalnie na pozostałych - co ciekawsze - jedna ze starych płytek po podłączeniu do laptopa z Win8 tak jak wcześniej nie działała, po czym po około 20 sekundach zaczęła intensywnie migać, około 3 razy dłużej niż przy wgrywaniu programu, po czym z nią również udało się połączyć. Także ciekawie.

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo ciekawy przypadek i będę śledził ten wątek wszak każdemu może się to przytrafić.Wiedza o przyczynach jest bezcenna.Zapytam jeszcze czy masz zainstalowaną Javę w weresji najnowszej.Być może coś z czymś się gryzie i to cała przyczyna.Nie wiem czy w Arduino jest coś z Pythona jeśli jest  to warto zainstalować najnowszą wersję.Krótko mówiąc odinstaluj Arduino zainstaluj Javę,Pythona a następnie Arduino.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.