Skocz do zawartości

Produkcja śniegu w domowych warunkach


Misiekuba

Pomocna odpowiedź

Czołem! 

Pozwolę sobie podpiąć się pod ten wątek, bo w sumie temat jest podobny, gdyż chodzi o ogniwo Peltiera. Choć o samo ogniwo Peltiera jeszcze muszę dopytać, ale to za chwilę. Najpierw napiszę w czym rzecz. Otóż, chciałbym produkować śnieg, a dokładniej płatki śniegu. Nie chodzi o nic na skalę przemysłową, a raczej o skalę laboratoryjną. Finalnie chciałbym osiągnąć coś podobnego jak widzicie na dwóch poniższych gifach. 

 

Convert_ezgif-6-16ce8d8a326f.thumb.gif.dd8db474200bbb292ec3561062540463.gif 

 

Convert_ezgif-6-0ba6662c4d52.thumb.gif.bd732b51c7b2b3cdb006c6d93a1a18c2.gif

 

Wstępnie wymyśliłem, że mógłbym użyć ogniwa Peltiera do schłodzenia płatków. Tutaj jednak pojawia się pewien niuans. Otóż, aby móc przeprowadzić badania muszę być zdolnym do uzyskania temperatur poniżej 0°C. Tak się bowiem składa, że woda zamarza przy zerze stopni, tylko wtedy gdy zawiera jądra zamarzania - nie mylić z jądrami kondensacji, które występują w chmurach. Choć właśnie w chmurach woda w stanie ciekłym może występować nawet w temperaturze -40°C, o ile nie zawiera jąder zamarzania. A ja akurat z taką wodą zamierzam pracować. A dokładniej z czystą chemicznie wodą, ale wzbogaconą konkretnymi jądrami zamarzania. Temu ma służyć cała maszyneria, by testować różne jądra zamarzania i wyznaczać temperatury w jakich doprowadzają one do krzepnięcia H2O. 

 

Ale dla jasności, ja nie mam ambicji by osiągnąć temperaturę -40°C. Mnie zadowoliłyby temperatury rzędu -15/-12°C, a granicą bólu jest przedział w okolicy -10/-8°C i tyle muszę uzyskać aby do tematu w ogóle warto było podchodzić. Temperaturę tą chciałbym uzyskać na szkiełku, podobnym jak to poniżej

 

obraz_2020-10-15_185823.thumb.png.735a1c1dfb0417a2935666d9aeb99349.png

 

albo na błonie z bańki mydlanej. Wyobrażam sobie to tak, że szkiełko byłoby po prostu umieszczone na ogniwie Peltiera, a błona z bańki mydlanej byłaby zawieszona jakieś 2~5mm nad ogniwem Peltiera. I tutaj pojawia się moje pierwsze pytanie, czy Waszym zdaniem ogniowo Peltiera da radę osiągnąć temperaturę -8°C ~ -12°C, albo niższą? Ogniwo nie musi do tej temperatury dochodzić od razu. 5 minut też będzie OK. 

 

Generalnie układ wyobrażałem sobie z grubsza tak, że na moją aparaturę składałyby się: ogniowo Peltiera, czujnik temperatury dokonujący pomiaru temperatury układu, potencjometr, no i oczywiście Arduino z wyświetlaczem wskazującym temperaturę oraz zasilacz dla ogniwa Peltiera. Potencjometrem chciałem w trybie ręcznym ustawiać prąd podawany na ogniowo, albo w trybie półautomatycznym regulować tempo dochodzenia do zadanej temperatury - sprzężenie z czujnikiem temperatury. 

 

Nie jestem mistrzem Arduino. Wiem o nim że istnieje, rozumiem mniej więcej zasadę jego działania. To z grubsza tyle, 😉 więc chciałem zapytać czy Waszym zdaniem, można tego typu układ zbudować za jakieś 800-1000zł? I czy według Was to będzie szczególnie trudne? Myślicie, że gdzieś znajdę fragmenty kodu, by ułatwić sobie zbudowanie czegoś takiego? 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Pomyślałem, że początkiem weryfikacji słuszności moich założeń - lub braku tychże - powinno być sprawdzenie zdolności ogniwa Peltiera do generowania zimna. Znalazłem poniższy filmik, który budzi mój optymizm. 🙂 

 

 

Skoro udało się osiągnąć -22°C to i -15°C da się osiągnąć. 😉  Potwierdza się zarazem to co pisał ktoś, bodaj w tym wątku. Ogniowo może osiągnąć sporo, jeśli pomoże mu się wypromieniować ciepło. W niedzielę będę miał trochę czasu, więc poszukam więcej na temat ogniw oraz chłodnic do nich i podrzucę to tutaj na forum do oceny. 

 

EDIT: Jeszcze rzutem na taśmę znalazłem coś takiego: https://www.aliexpress.com/item/32869871772.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.3c9d648eUsMCiI&algo_pvid=c42ac3b9-5747-42d7-83e5-3cb5a3a675d3&algo_expid=c42ac3b9-5747-42d7-83e5-3cb5a3a675d3-29&btsid=0b0a0ae216028418019473813e0441&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_ .

Ktoś mógłby się wypowiedzieć, czy to jest sensowna rzecz? Z darmową wysyłką mógłbym to mieć w przeciągu 3 tygodni. Cena na dziś to niecałe 185zł z dostawą pod drzwi. Jeśli doliczą jakieś cło, to pewnie zrobi się z tego 200-250zł. 

Edytowano przez Misiekuba
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za utworzenie nowego tematu. 🙂 

 

Miałem napisać więc piszę. 

Znalazłem w kraju chłodnicę CPU Raijintek Tisis o maksymalnym TDP = 350W. Nówka kosztuje 300zł, ale na Allegro można kupić używkę za 200zł. https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-raijintek-tisis-0r100001-636799/ 

Do tego znalazłem moduł TES1-24106, dla którego maksymalna moc odprowadzana to 101,2W. https://www.hesta.pl/pl/ogniwa-peltiera/224-modul-ogniwo-peltiera-tes1-24106-termomodul-cooler-24v-6a.html 

Wychodzi mi więc na to, że będę mógł spokojnie zrobić multi-ogniwo - podobne do tego: https://www.amazon.com/Aexit-TEC2-19003-30x30x6-5mm-Thermoelectric-Motherboards/dp/B07LFHN9Z5 , ale składające się z dwóch TES1-24106, i jeszcze zostanie mi zapas mocy cieplnej, którą mógłbym odprowadzić. Przynajmniej teoretycznie, bo życie uczy, że warto przyjąć rezerwę na deklaracje producentów. 😉  Zresztą moduły TES1-24106 były testowane przy temperaturze otoczenia 30°C. Możliwe więc, że mając niższą temperaturę otoczenia będą działały sprawniej. To jednak w praktyce może oznaczać, że zaczną wydzielać więcej ciepła. 

 

Tutaj jednak pojawia mi się kilka problemów, z którymi jako laik nie wiem jak się zmierzyć. 

- Pierwszym jest kwestia zasilenia i ewentualnego wysterowania Tisis. Znalazłem coś takiego: https://allegro.pl/oferta/kontroler-wentylatora-4-kanaly-9018568598 i zastanawiam się, czy tym da się wysterować 2 4-pinowe wentylatory Tesis, pracujące przy napięciu między 7 a 12V. A jeśli tak, to nadal pozostaje mi wątpliwość której nie potrafię rozwiązać, mianowicie jak to to zasilić? Z drugiej strony, może nie ma się co spinać i po prostu trzebaby podać maksymalny prąd, niech kręci się ile fabryka dała i tyle? Jak myślicie? 

 

- Druga kwestia jest analogiczna do pierwszej i sprowadza się do pytania jak wysterować i zasilić dwa moduły TES1-24106, gdy każdy z nich pobiera 5A i 24V. W necie znalazłem coś takiego: https://www.ledkia.com/pl/kup-accesorios-perfil-tira-led/1427-zasilacz-do-profili-aretha-24v-120w-5a.html?gclid=Cj0KCQjw8rT8BRCbARIsALWiOvQWXURM4Nht_0OROZCr9-mta3CUSMrv6OprQP-EQU_rl3T-e6aUPrEaAn-KEALw_wcB&gclsrc=aw.ds , ale to chyba nie rozwiązuje mojego problemu. Po pierwsze nie bardzo mam jak przejść z takiego zasilacza na ogniowo. Po drugie zaś, z tego co rozumiem, temperaturą ogniwa Peltiera steruje się poprzez parametry prądu na niego podawane. Jeśli więc prąd będę podawał bezpośrednio na ogniwa, to nie będę miał możliwości by utrzymać oczekiwaną temperaturę. I tutaj przyznam, że brak mi pomysłu co dalej zrobić, czyli jak kontrolować zadaną temperaturę ogniwa, poprzez regulowane charakterystyki prądu. Może ktoś mógłby coś podpowiedzieć? 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zanim zaczniesz cokolwiek projektować albo co gorsza kupować na poważnie, przeczytaj np. to:

https://www.meerstetter.ch/customer-center/compendium/71-peltier-element-efficiency

i powiedz czy i jak rozumiesz pierwszy, kolorowy wykres. Własnymi słowami, w 10 zdaniach. Dopiero wtedy możemy rozmawiać o planowanych temperaturach, gradientach, zasilaniach i sterowaniu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.