Skocz do zawartości

Światłołub nie działa w 80%


zathura93

Pomocna odpowiedź

Witam!

Właśnie składam mojego pierwszego światłoluba. Według tego schematu:

IMG_4b61fa1041fa81741.jpg

Wszystko już gotowe, lecz światłolub prawie nie działa. Kiedy włączam go do napięcia 4.3V [ 3 baterie AA, takie paluszki] i lampkę przystawiam kilka cm od fotorezystorów, to:

1. jeden z silniczków nie działa, sprawdzałem i nie ma tam żadnych amperów, ani voltów [silniczki działają kiedy je podłącze bezpośrednio do zasilania.

2. drugi silniczek ma napięcie 0.12V i 24mA, oraz kręci sie tylko wtedy kiedy lekko go nakręce ręcznie ;/

3. Po kilku sekundach układ scalony grzeje się tak, aż nie mogę go dotykać palcem.

W czym może tkwić problem? Bardzo proszę o pomoc 😉

Pozdrawiam

zathura93

Link do komentarza
Share on other sites

Po dołączeniu jeszcze jednego paluszka, pokazało się 5,80V, no więc podłączam do całego układu i dalej to samo ;/ Z tym, że teraz silniczek miał 0,14V i 36mA. Po wyłączeniu wszystkiego sprawdziłem jeszcze raz baterie i okazało się że napięcie spadło do 5,5V, nie wiem czy to ma coś wspólnego ale piszę. Układ scalony to samo co wtedy niestety ;/

Link do komentarza
Share on other sites

A co to są za silniczki? Z tego co napisałeś wygląda, że pobierają bardzo duży prąd, stąd układ się grzeje i bardzo szybko rozładowują się baterie. Zrób zdjęcie tych silniczków, bo podejrzewam, że są one nieodpowiednie do tej konstrukcji.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam

Użyłeś L293 czy 293D ? Bo pierwszemu koniecznie trzeba dodać diody, obawiam się, że padł. Tym bardziej, że te silniczki nie pobierają zbyt wiele a układ się Ci się grzeje. Może sprawdź go dając zamiast silniczków LED-y z R ok. 220Ω.

Link do komentarza
Share on other sites

Użyłem L293DNE

miałem 2 sztuki tego układu i obydwa tak samo się zachowywały.

W artykule na temat pierwszego robota, dla zielonych nie było mowy o diodach ;/

Jeśli trzeba to oczywiście przylutuje, ale nie moge sprawdzić ile moje diody LED mają Ω. Mam 3 rodzaje diod, czaerwone [3mm],niebieskie[3mm],zielone[5mm]. Kiedy chcę sprawdzić ile mają Ω, to multimer coś przez sekundkę pokazuje, ale po chwili wskazuje "1", jest tak na każdym przedziale w miltimerze [poczynając od 2000k aż do 200]

[ Dodano: 02 Kwi 10 08:30 ]

Dodam, że te diody co mam to pierwsza od lewej, oraz piąta od lewej. Właśnie znalazłem jeszcze jednego rodzaju diodę, na tej fotce jest trzecia od lewej. Również multimer przy niej wskazuje tylko "1".

Verschiedene_LEDs.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Nie o takie diody chodzi, chodzi o szybkie diody prostownicze, poczytaj na diodzie temat o mostkach H. Bardzo możliwe, że twój L293DNE jest już uszkodzony, ale sądząc po twoim opisie, możliwe, że zrobiłeś na wyjściach idących na silnik zwarcie amperomierzem. Opisz jak dokonałeś pomiaru prądu.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak też myślałem, że nie masz pojęcia o pomiarach, prąd mierzy się zawsze szeregowo z elementem, przez który prąd płynie, napięcie mierzy się równolegle. Podejrzewam, że masz tani miernik, który w obwodzie pomiaru prądu może nie mieć bezpiecznika, tym samym zrobiłeś po prostu zwarcie miernikiem i mogłeś uszkodzić wyjścia układu L293DNE.

Link do komentarza
Share on other sites

Musisz kupić nowy układ mostka, sprawdź jeszcze raz jaki prąd płynie przez silnik przy oświetlonym fototranzystorze i przy zasłoniętym, oczywiście mierząc poprawnie tzn. jeden przewód miernika do jednego z wyjść mostka, drugi przewód do silnika, oczywiście musisz rozłączyć jeden z przewodów, które idą od mostka do silnika i zamiast niego włączyć w obwód miernik.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Powinien działać, jednak jest jedno ale, jeśli nie zastosujesz do tych silników żadnej przekładni, twój światłolub nie będzie miał wystarczającego momentu na silnikach aby ruszyć z miejsca.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.