Skocz do zawartości

wzmocnienie napiecia


kulfi27

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich a zarazem proszę o wyrozumiałość to mój pierwszy post poza tym nie jestem żadnym geniuszem w temacie elektroniki, mój problem to: postanowiłem przerobić czołg Tiger 1:16 i wykorzystuje z niego cały system zdalnego sterowania i na kanał odpowiadający za podnoszenie lufy i obracania wieżyczki chciałem wmontować inne mocniejsze silniczki no i tu problem ponieważ napięcie na wyjściach wynosi od 3,7 do 4,1V a mi potrzeba co najmniej 7,2V(takie napięcie ma bateria zasilająca) żeby mocniejsze działały nie potrafię wzmocnić tego napięcia wyjściowego z kanałów ponieważ mimo biegu ''jałowego nadajnika " na wyjściach pojawia mi się napięcie rzędu 0,2V, próbowałem na jakimś małym układzie tranzystorowym ale nie udało mi się ponieważ napięcie 0,2V od razu steruje moim tranzystorem. Może jest ktoś kto ma jakiś pomysł jak rozwiązać ten problem??

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Twój opis nie daje tego, co choćby pobieżny schemat. Domyślam się, że chodzi Ci o tranzystory bipolarne. Ale, je wysterowuje U od ok. 0,5V, przypuszczam, że te 0,2V jest np. wartością uśrednioną przez miernik.

Wysterowywania przez to 0,2V można się pozbyć dając w bazę np. dzielnik na R lub w szereg z bazą diodę.

Link do komentarza
Share on other sites

Postaram się umieścić taki prościutki schemat na którym próbowałem to napięcie podwyższyć czyli tranzystor bipolarny jak już wcześniej kolega wspomniał i dołączony do niego rezystor,natomiast jeżeli chodzi o przetwornice step-up to tylko obiło mi się o uszy coś takiego poszukam coś na necie i się do szkole.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja się domyślam, że Kulfi27 chodzi o przetworzenie napięcia ( np. LM2577 ale są nowsze generacje z większą sprawnością ) ok. 4 na 7,2V. Tu trzeba wiedzieć, jaki prąd będzie pobierany z przetworzonego U gdyż on determinuje wybór układu. Na razie odniosłem się tego 0,2V.

Link do komentarza
Share on other sites

Przedstawiam taki o to mały schemacik zrobiłem małą zamianę i zamiast silniczka dałem przekażnik na 5V który póżniej uruchomi mój silniczek

[ Dodano: 03 Kwi 10 07:33 ]

Link do komentarza
Share on other sites

Nie powiem, bym więcej zrozumiał. Przekaźnik 5V podłączasz pod 7,2V. Tobie chodzi o to, że na wyjściu RC jest za małe U ? Czy odbiornik ma to samo Uz co silniczki czy one będą miały swoje osobne Uz ?

Link do komentarza
Share on other sites

Silniczki mają mieć swoje Uz to napięcie ma być sterowane przez odbiornik rc dla tych silniczków, kwestia napięcia dla przekaznika mój błąd zapomniałem wstawić stabilizator pomiędzy przekażnik a baterie. Chciałbym stworzyć taki układa że podając U z odbiornika będzie ono sterowało większym napięciem dla silniczka.

Link do komentarza
Share on other sites

Może po kolei.

1) chcesz mieć tylko jedno Uz a z niego stabilizatorem zrobić 5V do odbiornika RC i przekaźników ?

2) wyjście z RC daje 0,2V przy braku sygnału i ok. 4V z nim. Tego Uwy nie trzeba "wzmacniać" bo nim od razu można sterować albo tranzystor bipolarny albo MOS-a ( lepiej ) które od razu będą przełączać to, co potrzebujesz.

Odpowiedź na Pct.1 jest tu podstawowa do jakichś rozważań. Zwłaszcza, że te mocniejsze silniczki będą się musiały kręcić w jedną i drugą stronę - czyli będą potrzebne albo mostki H albo po 2 przekaźniki ( można ale to chyba najgorsze rozwiązanie ).

Link do komentarza
Share on other sites

OK, dużo się przejaśniło ale jeszcze nie wszystko.

1) czy ten RC poprzednio też chodził na Uz 7,2V ?

2) czy poprzednie, słabe silniczki były podłączone bezpośrednio do wyjścia RC czy pomiędzy jeszcze coś było ?

Czekam na odpowiedzi ale trochę pospekuluję. Skoro ten RC przy Uz 7,2V daje tylko ok. 4V przypuszczam, że ma wyjście m/w open colector i te 4V dochodziłoby do 7,2V gdyby je podciągać jakimś R. Albo, podłączyłeś mocniejsze silniczki i upaliłeś jakiś tranzystor. Ale, skoro na wyjściu nadal daje dość duże zmiany U to raczej nadal się nada.

Link do komentarza
Share on other sites

Zasilanie dla odbiornika RC to 7.2V to jest oryginalne zasilanie dla tego urządżenia, poprzednie silniczki były bezpośrednio podłączone do odbiornika RC wszystko nadal działa sprawnie nic nie popsułem 🙂 Może ta informacja się przyda na płytce z odbiornika RC jest zamontowany układ MP4021 z którego są wyprowadzenia dla silniczka.

Link do komentarza
Share on other sites

Od tej info trzeba było zacząć... Ale nadal sporo jest nie jasne.

W jednej obudowie 4 tr. darlingtony z Icmax 2A. Czyli - jak przypuszczałem - wyjścia m/w Open Colector.

Ale wszystkie tr. to NPN. To jak te poprzednie silniczki pracowały ? Skąd brały +Uz ?

1) jeżeli do +Uz były podłączone na stałe to mogły się kręcić tylko w jedną stronę. A Ty twierdzisz, że w obie.

2) ile prądu pobierały poprzednie a ile te "mocniejsze" ?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.