Skocz do zawartości

Budowa statywu elektromechanicznego


Kornello

Pomocna odpowiedź

Cześć! 
Zwracam się do was z wielką pomocą. Potrzebuję wykonać statyw do kamery termowizyjnej, który obracałby się w dwóch osiach (wysokość takiego statywu myśle 50cm około). 
Pomyślałem wykorzystać silniki krokowe w celu wprawienia rur w ruch. Teraz pytanie, czy takie silniki krokowe za 50zl/sztuka maja wystarczającą moc i moment, aby wprawić taki układzik w ruch, jeśli będzie zamontowana jeszcze kamerka? 
I druga kwestia, jak to mądrze rozplanować, aby moment obrotowy wału silnika bezpośrednio przenieść na rurkę? Czy to w ogóle możliwe? Uwzględnienie przekładni raczej się mija z celem prawda? 
 

Liczę na odzew i każdą pomocną dłoń!

Pozdrawiam was serdecznie

Kornel

Link do komentarza
Share on other sites

@Kornello witam na forum 🙂

Nie napisałeś nic o samej kamerze oraz platformie, więc ciężko oszacować potrzebny moment, ale uogólniając temat to tak, taki silnik powinien wystarczyć.

7 godzin temu, Kornello napisał:

I druga kwestia, jak to mądrze rozplanować, aby moment obrotowy wału silnika bezpośrednio przenieść na rurkę? Czy to w ogóle możliwe? Uwzględnienie przekładni raczej się mija z celem prawda? 

Nie wiem jakiej średnicy jest ta rurka, ale pewnie możesz od spodu dorobić jakąś przejściówkę np. na drukarce 3D i połączyć całość sprzęgłem. Możesz również zastosować przekładnię, kwestia tego jak Ci wygodniej, jakie to jest duże i jakiej precyzji oczekujesz.

Link do komentarza
Share on other sites

Super dziękuje! Mógłbyś z łaski swojej pokazać przykład takiego sprzęgła (rozumiem że nakłada się je na wał silnika krokowego) i jak to miałoby współpracować z jakąś przejściówką i jak ta przejściówka byłaby zamocowana sztywno do rurki? Propozycje jakąś bym poprosił, czy tez linki przykładowe. 

Dzięki serdeczne 🤟✌️

Link do komentarza
Share on other sites

@Kornello ciągle nie wiem czym jest ta rurka i jaką ma średnice, więc ciężko coś dobrać. Miałem na myśli sprzęgła tego typu, które spotyka się np. w drukarkach 3D. Przykład: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/3362-mechanika/sprzegla/sprzegla-helikalne/sprzegla-sct-aluminiowe

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.