Skocz do zawartości

Jak pozbyć się drgań styków?


arcadioss

Pomocna odpowiedź

@Treker Nie mam konkretnego projektu do wykonania. W kursie przełącznik zwiera do masy, a zastanawia mnie sytuacja, gdybym chciał przerywać tylko szynę dodatnią przełącznikiem, analogicznie tak samo jak to jest w przypadku zwyczajnych łączników oświetleniowych - przerywany jest tylko przewód fazowy. Czy w takich przypadku na pewno nigdy nie trzeba stosować żadnych filtrów do zanikania drgania styków? Jeżeli bym się uparł i bardzo chciał to zjawisko wyeliminować to jak powinienem to zrobić?

Dla zwizualizowania sytuacji powiedzmy, że chcę odcinać zasilanie do komparatora omawianego w poprzedniej lekcji. Jak w takiej sytuacji wyeliminować zjawisko drgania styków?

122953126_394003918296867_876353520951025340_n.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Nie jest problemem to czy przełącznik zwiera do masy czy do czegokolwiek innego, tylko sposób wykorzystania tego sygnału w dalszej cześci elektroniki. Mikrokontroler jest szybki, "widzi" drgania zestyków jako kolejne wciśnięcia i nawet samo to w sobie nie jest groźne dopóki program na podstawie tego sygnału nie liczy wciśnięć. Gdyby Twój program miał jedynie załączać na podstawie przycisku powiedzmy silnik czy diodkę LED, to pal licho, niech styki sobie drgają, nikomu to nie przeszkadza. Natomiast gdyby miał to być np. przycisk START/STOP elektronicznego  stopera, to wtedy nie chcemy powtarzać biegu tylko dlatego, że procesor wystartował zliczanie czasu, a za 0.02s zatrzymał bo zestyk się odbił i wyglądało to na ponowne wciśnięcie. Ani w przypadku załączania żarówki (niezależnie czy zasilanej stałym czy zmiennym prądem i niezależnie z której strony jest przełącznik) ani nawet komparatora eliminacja drgań zestyków jest zbędna. Wymyśl lepszy przykład, a nawet w przypadku podłączania do szybkich procesorów są metody programowe na pozbywanie się efektów odbić i tak naprawdę nikt do klawiatur nie wbudowuje żadnych "eliminatorów drgań". W kursie dla początkujących o drganiach i odbiciach należało wspomnieć, ale nie przywiązuj się do tego zbytnio. Wiedz, że one są i w uzasadnionych przypadkach o tym pamiętaj a czasem z nimi walcz, ale tylko wtedy.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.