Skocz do zawartości

Mrugające ledy ws2811 12v


nikx

Pomocna odpowiedź

Cześć

Piszę do Was gdyż strasznie zajawiłem się tematyką arduino i jego możliwościami sterowania ledami adresowalnymi. Przeczytałem dość sporą część kursów na Forbocie związanym z arduino i odnoszącymi się do ledów, ale nie uzyskałem informacji jak podłączyć ledy 12v (na kursie sa ledy 5v ws2812). Nawet próbowałem się w moim mieście zapisać na kurs z arduino ale okazało się, że jest przeznaczony tylko dla młodzieży w wieku szkolnym (mógłbym wysłać w takim razie moje dzieci na niego :D), ale do meritum. Kupiłem sobie na początek pasek led ws2811, 2 metry, 60led/m na jednej „linii” są trzy ledy, zakupiłem również arduino nano i rzeczy potrzebne żeby jakoś połączycie układy (zasilacz ultra silm do taśm led 60W, kabelki, kostka). Podłączyłem sobie wszystko według wzoru, jak w załączniku, ściągnąłem apkę ARDUINO IDE i zacząłem programować moje ledy. Niestety gdy je zacząłem programować (zwykła tęcza bądź jeden kolor), co 5 sekund następowało mruganie na ledach,. Co ciekawe z początku migały wszystkie (bo zaprogramowałem wszystkie ledy), ale potem stwierdziłem, że spróbuję zaprogramować tylko część ledów 1 metr (na jeden kolor zielony), a druga połowa zostanie na starym zaprogramowaniu  (kolor czerwony) i moim oczom ukazał się efekt mrugania tylko na tej części ledów którą niedawno zaprogramowałem kolor zielony, a druga część kolor czerwony nie mrugała. Chciałem dojść czym jest to spowodowane, ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. Związku z powyższym wywodem mam do Was ogromną prośbę o odpowiedź na kilka pytań.

1.      Czy dobrze wykonałem połączenie led-arduino

2.      a) Na ten moment do Arduino dostarczam zasilanie poprzez połącznie go do USB, a chciałbym zrobić tak, aby zaprogramować mu dany program i następnie podłączyć sobie ledy pod szafę (ale tam już nie mam jak zasilić arduino z USB) . Jak zasilić Arduino jeśli ma ledy na 12v? b)  Czy da się go zasilić z zasilacza jakim posiadam do ledów? c) Jeśli tak to jak?

3.      Co może być powodem mrugania ledów? Jak go rozwiązać?

4.      Czy musze kupić jakieś rezystory itp. w tym ogromna pomoc gdyż na tych rzeczach mam najmniejszą wiedzę i nie wiem kompletnie jaki rezystor spasować bądź coś innego.

5.      Jak mam wykonane ledy, co trzy to oznacza, że nie mogę ich programować pojedynczo, bo jeden led dla programu to układ trzech ledów?

Jeśli mam coś doprecyzować piszcie.

Z góry dziękuję za odpowiedź!!!

 

ARDUINO schemat2.jpg

Edytowano przez nikx
Link do komentarza
Share on other sites

Ad1. Nie dobrze. Po pierwsze ledy nie są zasilane napięciem 12V tylko 5V, po drugie brak rezystora przed samymi diodami.
Ad2. Arduino (np NANO czy UNO) ma wejście Vin.
Ad3. Może to że masz ledy na 5V a podłączyłeś je pod 12V ?
Ad4. Potrzebny jest jeden rezystor na wejście D_in
Ad5. Możesz programować pojedyńczo jeśli oczywiście są to diody programowalne a nie osobne RGB.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź, ale Matrix0606 skąd te pomysł, że mam ledy 5V, napisałem przecież, że mam ledy 12v (podsyłam zdjęcie paska na potwierdzanie). Tak jak również pisałem "zakupiłem arduino nano" więc takie posiadam. Czy UNO ma jakieś specjalne wejście żeby podpiąć 12v? 

Można prosić o linka (botland)jaki rezystor powinienem zakupić, bo patrzyłem w tym temacie już wcześniej, ale oznaczenia tych rezystorów mi nic nie mówią.

Mam diodry programowalne, ale wydaje mi się, że ich układ nie pozwala sterować wszystkimi diodami,  gdyż widzi układ 3 diod (każda z tych diod może świecić na wszystkie kolory) jako jedną diodę, przynajmniej tak jak wygrywałem programy to tak się działo. 

 

Led.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A próbowałeś w ogóle wklepać podstawowy kod dla diod programowalnych ? Na przykład taki bo mi działa. Załącza jedną diodę po drugiej. jeśli Tobie załączy po trzy to jest jak pisałeś.

#include <Arduino.h>
#include <Adafruit_NeoPixel.h>
#include<LiquidCrystal_I2C.h>

#define LED_PIN 6
#define iloscLed 60

Adafruit_NeoPixel led(iloscLed, LED_PIN, NEO_GRB + NEO_KHZ800);

unsigned long oldTime;
unsigned long newTime;
byte i = 0;
byte a = 0;
byte redColor = 0;
byte greenColor = 25;
byte blueColor = 25;
byte jasnosc = 25;

void wyswietlanie();

void setup()
{
  Serial.begin(9600);
  led.begin();
  led.show();
}

void loop()
{
  newTime = millis();
  if (newTime - oldTime >= 50)
  {
    wyswietlanie();
    oldTime = newTime;
    if (i < (iloscLed + 1))
    {
      i++;
    }
    //Serial.print("I=");
    //Serial.println(i);
    //Serial.print("a=");
    //Serial.println(a);
  }
}

void wyswietlanie()
{
  led.setBrightness(jasnosc);
  led.setPixelColor(i, (redColor), (greenColor), (blueColor));

  if (i > iloscLed)
  {
    a++;
    led.setPixelColor(a, (0), (0), (0));
    led.setPixelColor(0, (0), (0), (0));
  }
  else
  {
    led.setPixelColor(0, (redColor), (greenColor), (blueColor));
  }

  if (a > iloscLed)
  {
    i = 0;
    a = 0;
  }
  led.show();
}

 

Edytowano przez matrix0606
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Tak, działa właśnie po trzy diody.

A mógłby mi ktoś odpowiedzieć na pytanie czy dobrze zrobiłem połączenie led/zasilacz/arduino i jak podłączyć arduino na 12v z tego jednego zasilacza?

Edytowano przez nikx
Błąd w tekście
Link do komentarza
Share on other sites

@nikx

Zasilanie między 7/12 V podłączasz to wejścia Vin  i gnd (+12 do Vin, w uno znajduje się one najbardziej po prawej stronie w sekcji gdzie jest 5v oraz gnd). Z tego co pamiętam to najlepiej jest dać około 9v do Vin gdyż stabilizator jest kiepskiej jakości (przynajmniej w klonach). Jeszcze między + a - przy ledach dodaj kondensator, ja przy 5m ledów daje 1000uf

Link do komentarza
Share on other sites

startrek1p2p dziękuję za udzielenie rzetelnej informacji. Z tego co zrozumiałem i poczytałem stworzyłem nowy schemat, prośba o weryfikację. Zastanawia mnie czy nie spale arduino? Podłączam do niego bezpośrednio 12v, chociaż pisałeś, że najlepiej podłączyć 9V, jak to uzyskać?

 

Schemat.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@nikx wygląda dobrze 🙂 tylko na przyszłość kondensator zapisuj jako C  . 

1 godzinę temu, nikx napisał:

chociaż pisałeś, że najlepiej podłączyć 9V

Ja bym do tego użył przetwornicy step-down lub stabilizatora, zależy co jest pod ręką . ale spokojnie użyj tych 12v tylko zobacz czy czasami stabilizator się nie grzeje za mocno (szczególnie jeżeli to jest klon)

Link do komentarza
Share on other sites

Super, dziękuje Ci bardzo startrek1p2p. 

Czyli mogę na razie bez tego stabilizatora puszczać 🙂, bo z tego co rozumiem w arduino już jest wbudowany jakiś stabilizator 😉

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, bo w Arduino jest dwa razy GND ze strony po A1, A2, A3 i po stronie D1, D2, D3. Czy to jest różnica z której strony podepnę masę?

Przesyłam schemat ze stabilizatorem, do ewentualnej weryfikacji, ale z kursu na forbot, wydaje mi się, że dobrze go założyłem. 

 

Schemat.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Mam pytanko, mianowicie kupiłem sobie dwa stabilizatory jeden na 9v a drugi na 5v (Stabilizator 5V L7805ABV - THT TO220) Czy ten 5v mogę podłączyć pod arduino na wyjście 5v zamiast tego 9v?

Dodam, że ten 9v chodzi bez problemu, zgodnie ze schematem 🙂

Edytowano przez nikx
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.