Skocz do zawartości

Czujnik natężenia gazów na bazie czujnika MQ-2


StrongVoltage

Pomocna odpowiedź

To prawda, całość ma bardziej formę gadżetu niż specjalistycznego urządzenia. Sprawdza się tylko wtedy, kiedy wiemy jaki gaz mierzymy (wówczas pokrętło ma sens😉).

Dnia 2.12.2020 o 09:28, Krst0 napisał:

Czy według podanych danych nie ma tu błędu?

"a" dla podanych danych wynosi 0.00325, ale przy dzieleniu zlogarytmowanego dzielnika przez zlogarytmowany mianownik wartość ta wynosi -0.46448532503. Natomiast we wzorze na PPM powinniśmy dzielić przez "a", a dzielimy przez zlogarytmowaną wartość Y2.

 

Edit:

Wydaje mi się, że te obliczenia też nie są prawidłowe względem wzorów.


PPM = pow(10,((log(Rs_do_Ro - SMOKE_Y1)/((-1)*SMOKE_a)) + SMOKE_X1));

A tu wzór: PPM = 10^ (((log((Rs: Ro) – Y1)) : a) + X1)

Według tego wzoru powinno być coś takiego: PPM = pow(10,((log(Rs_do_Ro) - SMOKE_Y1 / ( SMOKE_a ) ) + SMOKE_X1));

A jeśli wartość Y1 byłaby niezlogarytmowana to wówczas w tej formule zamiast znaku "-" byłby znak "/" i otrzymalibyśmy coś takiego:

PPM = pow(10,((log(Rs_do_Ro / SMOKE_Y1) / ( SMOKE_a ) ) + SMOKE_X1));

Hmm, no nie wiem, istnieje możliwość, że w moim przekształceniu jest błąd a mój prowadzący sprawdzający pracę nawet nie schylił się nad tym równaniem 😅... musiałbym jeszcze raz do tego podejść. Ale jeśli masz czas i umiejętności by przekształcić to równanie i mnie sprawdzić, to śmiało. Ta wiedza nie pójdzie na marne a człowiek uczy się na błędach. Jeżeli znajdziesz błąd i mi go przedstawisz, będę naprawdę wdzięczny 😁

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, StrongVoltage napisał:

To prawda, całość ma bardziej formę gadżetu niż specjalistycznego urządzenia. Sprawdza się tylko wtedy, kiedy wiemy jaki gaz mierzymy (wówczas pokrętło ma sens😉).

No właśnie nie ma 😉 nawet teoretycznie mierząc jeden gaz, nie masz pojęcia czy występowanie jakiegoś zanieczyszczenia w powietrzu nie wpłynie na wyniki pomiaru. Czyli mierząc lpg czy też propan, wynik może być spowodowany wysokin stężeniem co2 itd. Dlatego tak jak wspominałem ten czujnik nadaje się tylko jako detektor występowania wyższego stężenia któregoś z gazów. Nie nadaje się na urządzenie pomiarowe. 

Link do komentarza
Share on other sites

Piszę podobną dość pracę do tej @Kuba_k i z biegiem czasu również stwierdzam, że liczenie PPM nie ma specjalnie dużo sensu, a to jedynie bajer, że umie się to powyliczać z wzorów, dlatego coraz chętniej myślę o przejściu na model procentowej jakości powietrza, którą muszę przemyśleć. Ma ktoś może jakieś sugestie na jakiej podstawie to wyliczać?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.