Skocz do zawartości

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

  • 3 tygodnie później...

Robc to rezystancja którą podaje się na wyjściu czujnika w celu utworzenia dzielnika napięcia. Czujnik w formie "surowej" nie poda żadnego napięcia, dlatego trzeba tą informację wyprowadzić budując dzielnik napięcia. W nocie katalogowej czujnika parametr ten nazywany jest RL (load resistance) i może być dowolny. Wyprowadzałem zależność na wartość tej rezystancji, ale ponieważ nie wpływa ona czysto matematycznie na wartość PPM gazu, nie zawarłem jej w pracy i zapodziałem obliczenia. 5.6k zostało dobrane eksperymentalnie po przez dostrajanie potencjometru 10k i sprawdzanie na serial monitorze "zmiany" odczytów dla (względnie) czystego powietrza. Najbliżej wartości współczynnika 9.83 znajdowało się w moim przypadku 5.6k.

mq2.png

Potencjometr 10k to ten na samym czujniku? Mógłbym wiedzieć jaki dokładnie wykorzystałeś model? Waveshare czy coś innego? Mój tył czujnika wygląda w ten sposób i nie wiem czy dobrze kminię, ale w moim przypadku tu jest ten potencjometr (na innych modelach wygląda zupełnie inaczej - o wiele bardziej wystający)

obraz.thumb.png.45f9ac6cf8eac6ed181deeb51effd4d0.png

Moduł który pokazujesz ma już zamontowane wszystko co trzeba, by cały czujnik (ten w metalowej obudowie) działał. Ja używałem samego czujnika, bez płytki z wyprowadzeniami i potencjometru używałem na płytce stykowej. Potencjometr który widać na zdjęciu reguluje nastawę komparatora, wyznacza próg w którym moduł ma pokazywać stan niski/ wysoki. Rezystor RL jest gdzieś na tej płytce, ale niestety nie widzę wyraźnie ścieżek żeby powiedzieć gdzie jest dokładnie.

  • Lubię! 1

Okej, czyli czytając teraz dokumentację mogę dojść do wniosku, że RL = 5k? Spojrzałem na wykresy i po boku napisana jest informacja, że wykresy są dla RL = 5K.

Myli mnie jeszcze w takim razie fakt, że w dokumentacji na górze mamy RL = "can adjust". Czy to oznacza, że rezystor zamontowany na płytce mogę zastąpić i dlatego jest "can adjust"? 

@StrongVoltage fajny projekt. Trochę mi przypomniał dawne czasy. Co do wyświetlacza to spokojnie możesz zastosować 2x8 w zupełności wystarcza. Wysięgnik teleskopowy to jak najbardziej dobra opcja. Ja kiedyś intensywnie korzystałem z takiego detektora i bardzo byłem zadowolony. Co do samych wyświetlaczy 2x16 + atmega to serlcd to całkiem fajny gotowiec.

  • Lubię! 1

Tak, jeśli widzi Ci się inna wartość tego rezystora, możesz ją zastąpić. W dokumentacji jest napisane dla jakiej wartości RL wykonane są wykresy, by można było je poprawnie odczytać. Nie rozumiem dlaczego miałbyś wymieniać ten rezystor? 

Bardzo podobny projekt do Twojego. Dorzucam tam jeszcze czujnik MQ-135 i zakładam, że jego kalibracja będzie bardzo podobna jak nie taka sama więc mogę trochę uodpornić wyniki porównując wartości z dwóch czujników jednocześnie i biorąc ich średnią. Oprócz MQ-135 będzie jeszcze PMS7003 do zbierania wartości cząstek PM10 i PM2.5. Wszystkie wyniki będą wysyłane przez najprawdopodobniej moduł wifi ESP-12E i wyświetlane w aplikacji mobilnej. W tej apce postaram się zrobić możliwość rysowania wykresów jak zmieniały się wyniki w zależności od czasu. 

(edytowany)
Dnia 11.11.2020 o 01:47, StrongVoltage napisał:

Jednym z najważniejszych etapów konstruowania detektora było wyprowadzenie liniowej zależności na stężenie gazu. Nota katalogowa czujnika przedstawia charakterystykę PPM w skali logarytmicznej. Wyprowadzenie wzoru było konieczne aby umożliwić mikrokontrolerowi wykonywanie obliczeń:

a) wyprowadzenie zależności ogólnej:

a = (Y2 – Y1) : (X2 – X1)
Y - Y1 = a*(X- X1)
X= ((Y – Y1) : a) + X1
logX= ((log(Y – Y1)) : a) + X1
X = 10^ (((log(Y – Y1)) : a) + X1) gdzie: X= PPM, Y= Rs: Ro
PPM = 10^ (((log((Rs: Ro) – Y1)) : a) + X1)

b) przykład aplikacji wzoru dla odczytu stężenia gazu LPG w powietrzu:

X1 = 200, X2 = 10000, Y2 = 1,6, Y1 = 0,26
X1 = log200 = 2,3
X2 = log10000 = 4
Y1 = log1,6 = 0,2
Y2 = log0,26 = -0,58
PPM = 10^ (((log((Rs: Ro) – 0,2)) : (-0,58)) + 2,3;

Czy według podanych danych nie ma tu błędu?

"a" dla podanych danych wynosi 0.00325, ale przy dzieleniu zlogarytmowanego dzielnika przez zlogarytmowany mianownik wartość ta wynosi -0.46448532503. Natomiast we wzorze na PPM powinniśmy dzielić przez "a", a dzielimy przez zlogarytmowaną wartość Y2.

 

Edit:

Wydaje mi się, że te obliczenia też nie są prawidłowe względem wzorów.

PPM = pow(10,((log(Rs_do_Ro - SMOKE_Y1)/((-1)*SMOKE_a)) + SMOKE_X1));

A tu wzór: PPM = 10^ (((log((Rs: Ro) – Y1)) : a) + X1)

Według tego wzoru powinno być coś takiego: PPM = pow(10,((log(Rs_do_Ro) - SMOKE_Y1 / ( SMOKE_a ) ) + SMOKE_X1));

A jeśli wartość Y1 byłaby niezlogarytmowana to wówczas w tej formule zamiast znaku "-" byłby znak "/" i otrzymalibyśmy coś takiego:

PPM = pow(10,((log(Rs_do_Ro / SMOKE_Y1) / ( SMOKE_a ) ) + SMOKE_X1));

Edytowano przez Krst0

Projekt bardzo zgrabny i dobrze wygladający, ale niestety częściowo bezużyteczny.

Podstawowym błęsnym założeniem jest, że tym czujnikiem możesz dokonywać pomiarów konkretnego gazu. Nie da się tego zrobić, charakterystyką tego czujnika jest reakcja na każdy z wymienionych gazów. Dlatego to pokrętło ze zmianą wykrywanego gazu jest tylko fajnym gadżetem 😉 mierząc lpg i tak wykryje zwykły dym z papierosa, czy też pospolity smog.

MQ-2 nadaje się tylko jako typowy trigger i to tylko w warunkach laboratoryjnych, kiedy rzeczywiscie określone gazy mogą mieć na niego wpływ. 

  • Lubię! 1

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...