Skocz do zawartości

Dobór napędu do chowanego monitora


hoya

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Zainspirowany filmem z kanału DIY Perks, na którym autor buduje szafkę z chowanym monitorem postanowiłem zbudować coś podobnego(link do filmu na dole wpisu)

W mojej wersji jednak planuje trochę dodać napęd w celu chowania/wyciągania monitora zamiast - jak w filmie - budować zawias manualny. 

Nie miałem dotychczas przyjemności z doborem napędów zatem potrzebuje trochę pomocy. Monitor waży 4,7kg (dla uproszczenia i "zapasu" założę, że 5kg) i ma 35cm wysokości (czyli długość ramienia). 

Wg wzoru na moment obrotowy F x r (5kg x 9,81m/s^2 x 0,35m)  otrzymuję wartość momentu ~17Nm. Czy te obliczenia są poprawne dla przedstawionej sytuacji? (rys dołączone na końcu wpisu). 

Moje drugie pytanie - jakiego typu napędu użyć? Wstępnie myślałem o dwóch silnikach krokowych, z których każdy generowałby połowę potrzebnego momentu (czyli 2x10Nm). Pobierają one jednak sporo prądu na postoju więc czy może lepszym rozwiązaniem byłoby użycie servonapędów?

 

 

Z góry dzięki wszystkim za feedback:)

monitor.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Czesc,  zaczne moze od konca.

Super film. A co do napedu, serwomechanizmy o momencie 10 Nm ciezko  bedzie znalezc, zatem proponowalbym uzycie przekladni slimakowej. Jest samohamowna, nie wymaga zasilania w pozycji "monitor schowany". Co do obliczen, mam wrazenie, ze ramie sily bierze sie od srodka ciezkosci (monitora). Ale i tak wyszlaby sila niepotrzebnie duza.  Przyjrzalbym sie podnoszonej bramie garazowej, tam jej ciezar rownowazy (regulowana) sprezyna. Moze podpasowalyby "silowniki" stosowane w podnoszonych drzwiczkach szafek kuchennych. Po zmniejszeniu (wlasciwie: po zrownowazeniu) ciezaru monitora, bedzie wymagany o wiele mniejszy mechanizm napedowy.

Link do komentarza
Share on other sites

@Marekk dzięki za odp.

Co do tej przekładni ślimakowej - myślałem o tym, ale nie wiem w jaki sposób możnaby było ją zaimplementować. Masz może przykład zastosowania, który można by było (z grubsza) analogicznie tutaj zastosować?

Moim planem B jest właśnie użycie siłowników gazowych(chyba tak się to nazywa) lub zawiasu kanapowego, ale najpierw chciałbym sprawdzić czy użycie jakiegoś systemu automatyki jest możliwe.

Link do komentarza
Share on other sites

Hej, siłowniki gazowe - chodzi Ci raczej o sprężyny gazowe. Generalnie układy ze sprężynami gazowymi nie należą do najprzyjemniejszych, bo taka sprężyna działa nieliniowo i utrudni Ci dobranie odpowiedniej. Można skorygować ciśnienie wewnętrzne jak okaże się za silna lub za słaba (robią to dostawcy). 17Nm to niewiele. Nigdy nie szukałem tak małej gabarytowo przekładni, ale wydaje mi się, że ciężko będzie Ci znaleźć coś tak małych gabarytów by zmieściło się w obrysie tej półki.

Jeśli chodzi o sam mechanizm, to ja bym zastosował pręt, 2 łożyska w oprawach stojących przykręcone do półki. Na pręcie osadził bym koło pasowe na pasek zębaty i wyprowadził napęd (przekładnię walcową, ślimakową lub jakąś inną) na górę półki. Do pręta trzeba by zamocować uchwyty na monitor. Ślimakowa jest najlepsza, bo zablokuje się w przypadku zaniku zasilania. Jest samohamowna. Co do momentu, jeśli masz te 17Nm zapotrzebowania, to weź silnik ok 2Nm, przekładnię z przełożeniem 1:30 (ślimakowe mają ok 50% sprawności) i będzie ok. Tu masz tanie i dobre przekładnie:

https://kacperek.com.pl/katalog/przekladnie/slimakowe-mr/mr/przekladnie-slimakowe-katowe-mra-02/

Daj znać jaką decyzję podjąłeś.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.