Skocz do zawartości

Problem z QtCreator na RaspberryPi 3


dudekvegas

Pomocna odpowiedź

Witam, przychodzę dziś do Was z pewnym problemem. Otóż zacząłem zabawę z RaspberryPi. Na samym początku postanowiłem, że spróbuje poprzez Raspberry sterować przekaźnikiem wykorzystując do tego QtCreator. Posłużyłem się tym poradnikiem:

Problem polega na tym, że po zrobieniu wszystkich kroków i podlaczeniu przekaźnika do Raspberry nic się nie dzieje. Wciskając przycisk, przekaznik nie reaguje. Zwróciłem również uwagę, że jeżeli zmieniam domyślną wartość (HIGH. LOW) też nic się nie dzieje, cały czas jest LOW na przekaźniku. Nie wyskakują żadne blędy. Załączam kod.  

Untitled.png

Link do komentarza
Share on other sites

@dudekvegas Jak głosi klasyk - u mnie działa. 

Postawiłem czysty system (najnowszy Pi OS), zrobiłem aktualizację. Potem zainstalowałem Qt (jak jak na załączonym przez Ciebie filmie). Napisałem taki sam program z jedyną różnicą w stosunku do Twojego w postaci pinu, który użyłem -> ja wykorzystałem pin:

pinout.thumb.png.d1895edb0893c8d3495f9bfa0e3b5d19.png

Podłączyłem na szybko diodę i rezystor i zanim odpaliłem aplikacje Qt wcześniej sprawdziłem czy moje połączenie działa za pomocą polecenia (poprawne wywołanie dla zaznaczonego wyżej pinu):

gpio blink 15

Po wywołaniu powyższego dioda zaczęła migać, ale...

Tutaj wcześniej popełniłem błąd dotyczący numeracji pinu - początkowo chciałem testować wywołanie dla gpio blink 14. Pin który wybrałem na złączu goldpinowym jest oznaczony jako 8, co przekłada się na pin 14  (TxD) procesora,  co ostatecznie przekłada się na pin oznaczony 15 w bibliotece WiringPi i to własnie tą ostatnią numeracje należy wykorzystać korzystając z WiringPi. @dudekvegas może popełniasz ten sam błąd?

Mapowanie pinów możesz podglądnąć wywołaniem:

gpio readall

Sprawdź swoje połączenie najpierw np. podłączając diode i rezystor miedzy 5V i GND, a potem podłączając diodę do konkretnego pinu i skorzystaj z narzędzia gpio

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, rziomber napisał:

Jak Qt sobie z tym radzi?

Podajesz to w pliku .pro pod LIBS:

LIBS += -Lusr/local/bin -lwiringPi

 

Edytowano przez Matthew11
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.