POL-AK Napisano Grudzień 2, 2020 Udostępnij Napisano Grudzień 2, 2020 Witam serdecznie Panie i Panowie :) Postanowiłem kupić drukarkę 3D,budżet to +/- 1500 zł :) Zależy mi na jak najlepszej jakości druku,trochę poczytałem,pooglądałem i wybrałem sobie 4 typy które pewnie nikogo jakoś nie zdziwią aczkolwiek pytanie który z tych czterech ostatecznie wybrać :) 1.Artillery® Genius ,brałem pod uwagę też Ender 3 v2 ale z tego co czytałem to chyba genius wypada lepiej 2.Artillery Sidewinder X1 -Dużo lepiej wykonana (więcej metalowych elementów niż plastikowych ) No i większa powierzchnia druku,pytanie czy lepiej z jakością druku względem Geniusa który jest ~ 500 zl tańszy :D 3.Ender 5 Pro 4.Creality CR-6 SE Tak jak wspomniałem wyżej będzie to moja pierwsza drukarka aczkolwiek nie chce kupić czegoś najtańszego żeby za chwile nie żałować że mogłem trochę dołożyć i mieć coś lepszego,dwóch lewych rak też nie mam więc jakieś mody itp.Też wchodzą w grę :) Pozdrawiam i z góry bardzo dziękuję za wszelkie rady :) 1
taki_jeden Grudzień 30, 2020 Udostępnij Grudzień 30, 2020 Cześć, niedawno miałem podobny dylemat pt. co kupić? Kupiłem endera 3 pro za ok 700pln z Chin ( więc cło i vat odpadł, w PL kosztowałby ok 1000pln, jakieś szmelce żółtki dali jeszcze gratis). I po przetestowaniu tego ustrojstwa takie mam przemyślenia ( do rozwiązań technicznych używanych we wszystkim co wymieniłeś bo niewiele się różnią tak naprawdę). - większa powierzchnia robocza ? Wydrukowanie dużego elementu to jest nierzadko powyżej 20 godzin w standardowej jakości i mówię tutaj o drukarce która drukuje tylko 20x20x20 na infillu 20%, nie sugeruj się dużą powierzchnią roboczą, dużych modeli nie będziesz drukować - jak się coś skaszani po paru godzinach to jesteś sporo filamentu i czasu w plecy - jak nie masz automatycznego poziomowania stołu roboczego to nie ma co sobie takim sprzętem głowy zawracać - to zabawka, w przypadku endera 3 pro można kupić zestaw który najpierw skanuje powierzchnię i ten skan można użyć w sofcie, np cura i głowica drukująca uwzględnia te nierówności stołu ale czujnik jest przesunięty względem głowicy i nie jest to 100% recepta na odkształcenia na stole, na szybie jest łatwiej drukować ale model się słabiej trzyma - odsłonięta konstrukcja - w przypadku filamentu ABS to rodzi masę problemów, lekki napływ powietrza powoduje spadek temperatury i odklejanie się modelu od stołu co kończy się wywaleniem obiektu do śmietnika - jakość druku zależy od wielu rzeczy, trzeba na danej drukarce zmarnować sporo konkretnego filamentu żeby była dobra jakość, jest multum ustawień które na to wpływają - konieczne osobne, zamykane pomieszczenie gdzie drukarka będzie sobie drukować - opary rozgrzanego tworzywa śmierdzą i wcale cicho nie jest - to są sprzęty amatorskie, pamiętaj o tym, to nie jest tak, że sobie złożysz drukarkę, wgrasz model, wydruk i koniec, po drodze jest 50 problemów które musisz rozwiązać zanim wydrukujesz to co chciałeś 1
ethanak Grudzień 30, 2020 Udostępnij Grudzień 30, 2020 3 godziny temu, taki_jeden napisał: jak nie masz automatycznego poziomowania stołu roboczego to nie ma co sobie takim sprzętem głowy zawracać Oj, jak masz dobrze skalibrowaną drukarkę to żadne automatyczne poziomowanie nie jest potrzebne. Stół ma być poziomo, a nie wygibać się na wszystkie strony i zmuszać głowicę żeby podążała za jego wygibasami. 3 godziny temu, taki_jeden napisał: konieczne osobne, zamykane pomieszczenie gdzie drukarka będzie sobie drukować - opary rozgrzanego tworzywa śmierdzą Nie każdy drukuje z ABS. Śmiałbym postawić tezę, że większość użytkowników wszelakich Enderów, Anetek i podobnych ustrojstw w życiu nic poza PLA i PET-G do drukarki nie pchają. 3 godziny temu, taki_jeden napisał: na szybie jest łatwiej drukować ale model się słabiej trzyma Wybacz, ale to akurat... e... jakby tu powiedzieć żeby nie urazić... niezupełnie prawda. Co do większej powierzchni: nie muszę drukować kloca 300x300x300 mm, ale możliwość wydrukowania wajchy długości 40 cm czasem się przydaje. Takie "dobre rady" bardziej przeszkadzają niż pomagają. 1
taki_jeden Grudzień 31, 2020 Udostępnij Grudzień 31, 2020 13 godzin temu, ethanak napisał: Takie "dobre rady" bardziej przeszkadzają niż pomagają. Pisałem o moich doświadczeniach jako kompletny amator, gdybym takie przeczytał wcześniej to bym nie kupował drukarki. Ja jestem bardzo rozczarowany amatorskim drukiem 3d, teraz już wiem, dlaczego jedna drukarka kosztuje 1000pln a inna 600000pln a wydrukowany, głupi customowy kubek kosztuje 500 zł.
ethanak Grudzień 31, 2020 Udostępnij Grudzień 31, 2020 3 godziny temu, taki_jeden napisał: gdybym takie przeczytał wcześniej to bym nie kupował drukarki Może gdybym takie przeczytał (i uwierzył) też bym nie kupił - tymczasem moja A8 (bez autopoziomowania, na stockowym firmware) przedrukowała już parę ładnych kilometrów filamentu, a nie pamiętam kiedy regulowałem poziom stołu. A uwierz mi, że nawet ze wszystkimi modami nie kosztowała 1000 PLN. 3 godziny temu, taki_jeden napisał: Pisałem o moich doświadczeniach jako kompletny amator Więc zabrakło jednego określenia: "moim zdaniem". Tymczasem wygłosiłeś Prawdę Objawioną jak jaki prorok czy inny Wybitny Znawca Tematu (TM). Tak się po prostu nie robi, bo wprowadzasz ludzi w błąd. To, że Ty nie potrafisz czegoś wydrukować nie oznacza jeszcze, że jest to niemożliwe. Ja na przykład nie potrafiłbym naprawić współczesnego telewizora - ale nie upoważnia mnie to do stwierdzenia że "telewizory za xxx PLN są do niczego".
taki_jeden Grudzień 31, 2020 Udostępnij Grudzień 31, 2020 Ok, mój błąd 23 godziny temu, taki_jeden napisał: po przetestowaniu tego ustrojstwa takie mam przemyślenia I jestem za głupi, żeby się wypowiadać w temacie. Trzymaj się chłopie @ethanak i wracaj na elektrodę.
Treker (Damian Szymański) Grudzień 31, 2020 Udostępnij Grudzień 31, 2020 @ethanak @taki_jeden Panowie, zachęcam do prowadzenia merytorycznych dyskusji. Szkoda nerwów na tego typu wymiany wiadomości - każdy może mieć swoje zdanie, grunt, aby skupić się na technicznych aspektach bez zaczepek personalnych. Z góry dziękuje i korzystając z okazji życzę udanych wydruków w 2021 roku
Pomocna odpowiedź
Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony
Utwórz konto w ~20 sekund!
Zarejestruj nowe konto, to proste!
Zarejestruj się »Zaloguj się
Posiadasz własne konto? Użyj go!
Zaloguj się »