Skocz do zawartości

Veides - trochę inteligencji dla Twojego robota


kampo

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

(edytowany)

Witajcie ponownie!

Dokumentacja oraz konsola dostępna już jest również w języku polskim, zatem zapraszam do komentowania 😉 Chciałbym także przypomnieć:

Cytat

Użytkownikom forum chcącym sprawdzić jak Veides działa w praktyce, chętnie dam dostęp do systemu na miesiąc (poproszę zgłosić się w wiadomości prywatnej), a jeśli projekt się spodoba, po miesiącu zastanowimy się co dalej  W zamian jedyne o co bym prosił to podzielenie się opinią o projekcie.

 

Edytowano przez kampo
Dodane małe przypomniątko
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 13.02.2021 o 21:26, BartKocur napisał:

chętnie przetestowałbym ale nie mam aktualnie żadnego wolnego rasberry pi czy można przetestować na arduino

@BartKocur Jak najbardziej 🙂 Nie ma jeszcze SDK na Arudino, ale można użyć dowolnego klienta MQTT posiłkując się dokumentacją protokołu.

Jeśli napiszesz mi w prywatnej wiadomości lub w tym wątku więcej o Twoim przypadku użycia, z którym chciałbyś przetestować platformę (np. prosty termometr, robot, a może sterownik?) oraz jakie dokładnie Arduino posiadasz (w tym ewentualny moduł sieciowy), to znajdę najbardziej optymalne dla Ciebie rozwiązanie umożliwiające przetestowanie systemu.

W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości służę pomocą.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witajcie!

Minęło trochę czasu, ale dzisiaj wracam do Was ze świeżą porcją informacji o nowych funkcjonalnościach i innych usprawnieniach 🙂 

Na początek - co nowego w konsoli?

W narzędziu do tworzenia przepływów można znaleźć nowy kontroler o nazwie "planowanie". Kontroler ten pozwala skonfigurować zdarzenie (np. "przyjąłem") wysłane po zaplanowaniu akcji/intencji użytkownika (np. "obudź mnie jutro o 9 rano") oraz opóźnienia wykonania przepływu (akcji czy całej sekwencji) wraz z ograniczeniami stanu faktów.

Jak to można wykorzystać w praktyce? Wyobraźcie sobie lampkę, która powinna zostać automatycznie wyłączona 10 sekund po tym, jak odejdę od biurka, ALE tylko gdy przy tym biurku nadal mnie nie ma. Niech się też automatycznie odpala, gdy wieczorem usiądę do biurka, a co tam. Screeny oraz krótki film poniżej zobrazują to najlepiej 🙂

lampka.thumb.png.3ca2e493483051f293d999eb69e506a7.pnglampka2.thumb.png.128ab423d5323acc67902b902927b0d8.png

("daylight" w tym przypadku to czas pomiędzy końcem świtu a początkiem zmroku, "at_desk" - przy biurku lub nie i "lamp", czyli stan lampki - włączona lub nie)

 

 

(wybaczcie jakość - nagrywane telefonem, zatem momenty zapalenia i gaszenia lampki mogą nie być jednoznacznie widoczne, ale za to widać "błysk" na obrazie 🙂) 

Zadaniami aplikacji - agenta - w tym przypadku jest "tłumaczenie" danych z czujnika na "jestem przy biurku" lub "nie jestem przy biurku" (co w przyszłości również zostanie nieco uproszczone przez system) plus reakcja na akcje "włącz lampkę" i "wyłącz lampkę". Resztą zajmuje się Veides. Czujnik(i) docelowo oczywiście wylądują pod blatem.

Dalej, w module dashboard pojawił się nowy widżet - wykres, który można wykorzystać do zwizualizowania na osi czasu numerycznych wartości, np. temperatury pomieszczenia:

wykres.thumb.png.d1fc26b6f35d00a8c8a64588a0e3d471.png

Moduł czatu stał się nieco bardziej informacyjny. W oknie rozmowy widać już m.in. czy połączenie do serwera jest poprawne, czy agent jest dostępny i możemy się z nim komunikować (kolejny temat na tapecie to połączenie tego statusu z rzeczywistą dostępnością agenta, tj. czy aplikacja użytkownika działa i jest podłączona do platformy). Widzimy status dostarczenia wiadomości oraz to czy agent właśnie myśli nad odpowiedzią. System dodatkowo informuje nas na bieżąco o problemach z konfiguracją agenta:

chat.thumb.png.babf3890be6822ba84bd05904659daed.png

(agent języka polskiego jeszcze nie zna, próbował także wysłać nieistniejące zdarzenie "czes" - powinno być "czesc")

Z tych mniej widocznych dodatków, doszło również wsparcie dla protokołu HTTP (dokumentacja) - co można wykorzystać przy integracji "drobnych" urządzeń zawierających moduł WiFi (ESP8266, NodeMCU, Arduino itd.) w przypadku, gdy nie chcemy implementować na tymże urządzeniu klienta MQTT. Przykładowy kodzik korzystający z HTTP dla Arduino z ESP8266 (ESP-01) w załączeniu*.

Pokrótce wspomnę także o ostatniej nowości, tzw. bezpośrednich metodach. Funkcjonalność ta ma na celu udostępnić kanał bezpośredniej komunikacji użytkownika z agentem, ale bez potrzeby korzystania z języka naturalnego. Nie jest ona jednak jeszcze w pełni wdrożona i udokumentowana, jednakże jest to kolejny temat w toku, zatem metody dostępne będą niebawem... 🙂 Przykładem użycia metod może być żądanie aktualizacji firmware'u, co na pewno szerzej opiszę w temacie AgeBota, gdy już implementacja będzie gotowa.

Pozdrawiam

 

 

* Aby bezpiecznie "rozmawiać" z platformą, Arduino - tudzież ESP - wysyła do serwera proxy (Nginx) znajdującego sie w mojej wewnętrznej sieci dane zawierające jedynie ID agenta. Nginx to zapytanie szyfruje, dodając wcześniej klucze agenta w celu autoryzacji po stronie systemu i to Nginx rozmawia z Veides używając SSL/TLS. W celach bezpieczeństwa Veides nie wspiera nieszyfrowanych połączeń HTTP. Klucze agenta są także bezpiecznie przechowywane po stronie proxy, aby nie latały nieszyfrowane po wewnętrznej sieci.

ardu.ino.zip

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.