Skocz do zawartości

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Dnia 25.05.2019 o 08:03, Treker napisał:

Skąd pomysł na tego typu sterowanie?

Oprócz czatowania mam w planie również zamontować jakiś głośnik z mikrofonem, aby można było z robotem porozmawiać. Sam czat stworzył pewne podwaliny pod tę warstwę, do tego jest elementem projektu, o którym wspomniałem na końcu posta 🙂

Dnia 25.05.2019 o 08:03, Treker napisał:

Jakie problemy napotkałeś?

Jeśli chodzi o czatowanie i przetwarzanie tekstu, to dobranie odpowiednich parametrów modelu tak, aby miał jak największą, poprawną trafność tego, "co ja chcę od robota", niezależnie od trenowania modelu.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Patrząc na filmiki wychodzi na to, że po angielsku - pytanie więc do @kampo czy planuje dodać język polski 😉

PS Dzięki za zdjęcie, już dodałem tam gdzie trzeba.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 25.05.2019 o 14:41, ethanak napisał:

Z ciekawości - w jakim języku chcesz rozmawiać z robotem? Polski czy angielski?

16 godzin temu, Treker napisał:

Patrząc na filmiki wychodzi na to, że po angielsku - pytanie więc do @kampo czy planuje dodać język polski 😉

Na ten moment mój serwis wspiera tylko język angielski, ponieważ jest prostszy w "obróbce" (przynajmniej prostszy od polskiego, ale o tym w nadchodzącym poście). Dodam język polski na pewno, natomiast nie zastanawiałem się nad docelowym językiem komunikacji z moim robotem - w sumie fajna okazja do przećwiczenia angielskiego, co w sumie robię w pracy, więc bardziej byłbym za polskim 😉 Czat w filmikach jest po angielsku, żeby rozumiała większa ilość osób, o czym się tam rozmawia (przynajmniej wydaje mi się, że tak jest) 🙂

16 godzin temu, Treker napisał:

PS Dzięki za zdjęcie, już dodałem tam gdzie trzeba.

Super, dziękuję 🙂

PS: Wspomniałem o poście. Mam zamiar napisać tam nieco szczegółowych informacji o samym procesie przetwarzania tekstu i dać taki punkt startowy dla tych, który się zainteresują. I tutaj mam do Was pytanie, czy bylibyście zainteresowani zrobić też takie sterowanie w Waszych konstrukcjach? Zaznaczam, że to wcale nie musi być robot. Możecie nawet swojemu "asystentowi" (który byłby kawałkiem programu) powiedzieć lub napisać, żeby przestać grzać w mieszkaniu, bo za gorąco 😉 Robot, dron, asystent, autonomiczny odkurzacz lub coś, do czego sięga Wasza fantazja. 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Parę lat temu (jeszcze w czasach pierwszych wersji Raspberry) powstał w Hiszpanii wózek inwalidzki sterowany głosem (pocketsphinx). Może coś w tym kierunku?

Bo mój sterownik do pieca co prawda potrafi gadać (nawet po polsku), ale sam przestaje grzać jak jest za gorąco (termometr jest jednak tańszy i prostszy w oprogramowaniu 🙂 )

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

9 godzin temu, kampo napisał:

PS: Wspomniałem o poście. Mam zamiar napisać tam nieco szczegółowych informacji o samym procesie przetwarzania tekstu i dać taki punkt startowy dla tych, który się zainteresują. I tutaj mam do Was pytanie, czy bylibyście zainteresowani zrobić też takie sterowanie w Waszych konstrukcjach?

Pewnie, mało jest takich informacji, więc każdy poradnik się przyda 🙂 Możesz np. opublikować swój artykuł w poniższym dziale. Wtedy trafi do największego grona potencjalnych odbiorców: https://forbot.pl/forum/kategoria/5-artykuly-uzytkownikow/

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
3 godziny temu, ethanak napisał:

sam przestaje grzać jak jest za gorąco (termometr jest jednak tańszy i prostszy w oprogramowaniu 🙂 )

Jasne, może podałem nienajlepszy przykład, ale wiadomo o co chodzi 🙂 

Dodam jeszcze, że nie tylko ja muszę inicjować odpowiedź robota. On sam też do mnie pisze, jeśli np. wywnioskuje, że kończy mu się bateria, więc powinien zwolnić, aby ograniczyć zużycie prądu i poinformować mnie o tym, żeby naładować akumulator. W planach mam również zrobienie stacji dokującej (raczej dalszy plan), aby nie zawracał głowy 😉

Edytowano przez kampo
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 24.05.2019 o 18:21, kampo napisał:

PS: W ciągu kilku dni napiszę posta z trochę bardziej szczegółowymi informacjami odnośnie przetwarzania tekstu - czatowania z robotem

 

Dnia 27.05.2019 o 06:11, Treker napisał:

Pewnie, mało jest takich informacji, więc każdy poradnik się przyda 🙂 Możesz np. opublikować swój artykuł w poniższym dziale. Wtedy trafi do największego grona potencjalnych odbiorców: https://forbot.pl/forum/kategoria/5-artykuly-uzytkownikow/

Właśnie opublikowałem artykuł, także zapraszam: https://forbot.pl/forum/topic/16344-wstep-do-przetwarzania-jezyka-naturalnego---klasyfikacja-tekstu/ 🙂 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 24.05.2019 o 18:21, kampo napisał:

w międzyczasie zacząłem pracę nad wykorzystaniem kamery (aktualny stan to ~30%)

Stało się - AgeBot zyskał możliwość "paczania" 🙂 Na pierwszy rzut zaimplementowane zostało rozpoznawanie i uczenie się (oczywiście dowolnej ilości) twarzy z wykorzystaniem wcześniej zaprezentowanych umiejętności robota, ale to dopiero początek... 🙂 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Cześć wszystkim,

dawno nic nie wrzucałem, ale projekt powoli, konsekwentnie idzie do przodu 🙂

W celu ułatwienia sobie życia popełniłem taką oto symulację AgeBota, do której dojdzie jeszcze kilka elementów, m.in. przetwarzanie obrazu z symulowanej kamery czy sygnałów z kamery RGBD (np. Kinect) i/lub Lidar.

Co dalej?

Od niedawna pracuję nad mapowaniem przestrzeni 3D oraz lokalizacją i nawigacją robota, co może potem zostać użyte w planowaniu tras, np. przy zadaniu "Podaj piwo" - gdy już nauczy się (lub ja nauczę go), gdzie jest lodówka i jak do niej dojechać, jak ją otworzyć i jak wygląda piwo 🙂

Za pomocą jednej kamery, która znajduje się aktualnie na pokładzie robota, jestem w stanie zaimplementować odometrię, a nawet kamerę RGBD czy inne ciekawe fajerwerki, ale nie będą to obliczenia z dużą dokładnością, bo jednak wciąż jest to jeden, płaski obraz (być może wrzucę jakiś materiał z tym związany, ale jako ciekawostkę). Także nadszedł już czas, aby też myśleć nad nową, nieco bardziej zaawansowaną platformą 😉 Czy ktoś z Was mógłby podpowiedzieć, gdzie takowej szukać, która zawierałaby kamerę RGBD, opcjonalnie lidar, sensowną kolekcję czujników i byłaby gotowa (najwyżej do złożenia) we w miarę przystępnej cenie (załóżmy budżet do 5000zł)?

Edytowano przez kampo
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@kampo super, że projekt się rozwija 🙂 Wygląda to świetnie!

Jeśli szukasz jakiś bardziej rozbudowanych robotów to zerknij na konstrukcje, które są "dedykowane" pod ROS'a, czyli np. TurtleBoty: https://www.turtlebot.com/ Masz tam przykładowe konstrukcje idealne pod pojazdy z lidarem. Do tego typu projektu powinno nadać się idealnie. Jak szukasz czegoś większego to może taka konstrukcja się nada: https://www.dfrobot.com/product-361.html

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.