Skocz do zawartości

Szukam schematu na filtr dolnoprzepustowy audio


Pomocna odpowiedź

Ja mam na pewno. Niestety Twoje pytanie jest tak ogólne, że nie wiadomo co odpowiedzieć. Przede wszystkim: do czego to ma być? Chcesz zmniejszyć szumy? Jakieś inne zakłócenia? Do jakiego pasma? Po co Ci regulacja wzmocnienia w filtrze? Czy ma być regulowane napięciem czy wystarczy gałka potencjometru? Co to za tor audio i jakiej jakości? Zabawka 8-bitowa czy high-end? Potrzebujesz filtr antyaliasingowy przed ADC? Chcesz zrobić filtr rekonstrukcyjny po DACu? Czy częstoiotliwość odcięcia chcesz kiedyś zmieniać czy raz na zawsze zafiksujesz? Jak ostry ma to być filtr (rząd? dB/okt?)? W ogóle analogowy czy cyfrowy tj. czy zbudujesz go z elementów czy chcesz wstawić w program? Jeszcze jakieś wymagania o których zapomniałeś napisać? Może coś o zniekształceniach fazy? Jakie preferowane zasilanie? itd itp..

 

Chodziło mi o filtr dolnoprzepustowy do suboofera, jestem początkującym i chciałem zobaczyć na jakiej zasadzie działa taki filtr.  A kiedyś bym sobie go zrobił, ponieważ  miałem w planach zrobienie suboofera do zabawy.

 

Dnia 12.12.2020 o 00:38, marek1707 napisał:

Ja mam na pewno. Niestety Twoje pytanie jest tak ogólne, że nie wiadomo co odpowiedzieć. Przede wszystkim: do czego to ma być? Chcesz zmniejszyć szumy? Jakieś inne zakłócenia? Do jakiego pasma? Po co Ci regulacja wzmocnienia w filtrze? Czy ma być regulowane napięciem czy wystarczy gałka potencjometru? Co to za tor audio i jakiej jakości? Zabawka 8-bitowa czy high-end? Potrzebujesz filtr antyaliasingowy przed ADC? Chcesz zrobić filtr rekonstrukcyjny po DACu? Czy częstoiotliwość odcięcia chcesz kiedyś zmieniać czy raz na zawsze zafiksujesz? Jak ostry ma to być filtr (rząd? dB/okt?)? W ogóle analogowy czy cyfrowy tj. czy zbudujesz go z elementów czy chcesz wstawić w program? Jeszcze jakieś wymagania o których zapomniałeś napisać? Może coś o zniekształceniach fazy? Jakie preferowane zasilanie? itd itp..

 

Chodziło mi o filtr dolnoprzepustowy do suboofera, jestem początkującym i chciałem zobaczyć na jakiej zasadzie działa taki filtr.  A kiedyś bym sobie go zrobił, ponieważ  miałem w planach zrobienie suboofera do zabawy.

Ale czy:

  • do subwoofera aktywnego z własnym wzmacniaczem tj. filtrujesz sygnał audio o poziomach <0.5V
  • do głośnika już sterowanego przez jakiś wzmacniacz, gdzie w grę wchodzi tylko pasywny filtr LC przenoszący dużą moc

Czyli: jak i z czego chcesz ten subwoofer zrobić i gdzie w jego tor wstawić filtr?

4 godziny temu, marek1707 napisał:

Szukaj (nawet na YT) pod hasłem "subwoofer passive LC filter DIY" lub coś w okolicach. Tu masz trochę łopatologii, powolutku i dla początkujących:

 

Dziękuję

 

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...