Skocz do zawartości

ESC do silnika szczotkowego sterowanego Arduino


Nordkapp_51

Pomocna odpowiedź

Witam,

zbudowałem małą aparaturę RC z Arduino nano oraz modułu NRF24L01. Projekt znaleziony na stronie: https://www.rcpano.net/2020/02/17/simple-and-cheap-radio-control-making-for-rc-models-diy-rc/ wzbogaciłem go o stabilizatory napięć dla serw oraz filtry. Po podłączeniu 4 serw wszystko działa. Chciałbym sterować na jednym kanale dwoma silnikami DC, które pochodzą ze starych zabawek. Niestety nie posiadam takiego sterownika jakiego użył autor projektu. Czy da się zbudować takie proste ESC? Czy są inne metody sterowania? Próbowałem użyć mostka L293d oraz przez tranzystor- w obu przypadkach silnik burczy. Próbowałem zmieniać argumenty w funkcji map(), wiem że problem leży po stronie sygnału PWM, ale nie potrafię dobrać odpowiedniego wypełnienia. Proszę o pomoc, radę lub jakieś naprowadzenie, abym mógł lepiej to zrozumieć. 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli podłączałeś goły mostek lub tranzystor pod wyjście Arduino przeznaczone (programowo) do sterowania ESC, to nic dziwnego że nie zadziałało. Sygnał sterujący modelarskimi regulatorami i serwami jest przeznaczony dla tych urządzeń. Informacja o wysterowaniu silnika jest tam przenoszona w postaci długości impulsu, ale nie tak jak w typowym sygnale PWM jakiego potrzebujesz do silnika.Tak więc masz dwie opcje: albo podłubiesz w programie, wywalisz generacje obecnego sygnału dla ESC i zastąpisz go zwykłym PWM 0-100% (nie, nie wystarczy to co jest) albo kupisz lub zrobisz osobny ESC. Taki układzik zawiera zwykle procesor i mostek H (jeśli ruch ma być dwukierunkowy) lub chociaż tranzystor (jeśli wystarczy praca silnika w jedną stronę). Schematów tego na pewno jest mnóstwo. Co wybierasz?

https://abc-rc.pl/pl/menu/wyposazenie-rc/esc-regulatory-silnikow-348.html

Edytowano przez marek1707
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za szybką odpowiedź. Nie wiedziałem o tym, że serwa mają swoją modulację. Nie chcę kupować gotowego ESC. Dzięki, że podrzuciłeś pomysł z budową własnego sterownika. Znalazłem parę DIY na yt oraz na tej stronce: https://www.rcpano.net/2020/04/30/how-to-make-basic-and-cheap-brushed-esc-for-rc-airplanes/. Niestety silnik może pracować tutaj tylko w jedną stronę. Jak mogę wzbogacić kod z linku, aby mógł pracować w dwóch kierunkach? (w programowaniu arduino jestem początkujący)

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.