Skocz do zawartości

Identyfikacja wersji Arduino


alarmb

Pomocna odpowiedź

8 minut temu, marek1707 napisał:

te 3 bajty (i parę innych, np. kalibracja wewn. oscylatora RC) są w nowszych wersjach chipów dostępne także dla programu

Kurka wodna... zawsze człowiek się czegoś nowego uczy 🙂

 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Marooned napisał:

Może zainteresuj się takimi rozwiązaniami jak Firmata? Wrzucasz na ardu i możesz nim sterować. Może takie podejście ułatwi Ci życie?

Niby tak, ale nie lubię tak ułatwiać sobie życia. Wolę rozwiązać nurtujący mnie problem.

 

1 godzinę temu, marek1707 napisał:

To może jeszcze warto wspomnieć, że procesory AVR mają unikalne sygnatury. To 3-bajtowy ciąg binarny, po zawartości którego programator odróżnia jeden typ procka od drugiego i nie będzie chciał zaprogramować podłączonej atmegi328, jeśli w parametrach dostał "atmega2560". A te 3 bajty (i parę innych, np. kalibracja wewn. oscylatora RC) są w nowszych wersjach chipów dostępne także dla programu. Możesz to sobie w setup() odczytać i co prawda nie identyfikuje to jednoznacznie płytki Arduino (bo atmega 328 może siedzieć i na UNO i na MINI PRO i na Nano itd..) to jednak daje pojęcie o "wielkości" sprzętu - na pewno odróżnia duże Mega od tworów UNO-podobnych niezależnie od kompilatora i innych programistycznych czarów. O ile pamiętam, starsze generacje (typu mega8) niestety nie dawały możliwości odczytu sygnatury z programu a tylko z zewnątrz, programatorem.

Bardzo cenne informacje. Tylko jak te bajty odczytać w Setup() ?

Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, alarmb napisał:

Bardzo cenne informacje. Tylko jak te bajty odczytać w Setup() ?

Dopiero zacząłem czytać, ale znalazłem coś takiego:

https://www.nongnu.org/avr-libc/user-manual/group__avr__boot.html#gaf375d2543ba38dc56697b4f4bc37a717

Warto by było sprawdzić... ale teraz nie mam czasu.

Tak sobie pomyślałem, że dla odróżnienia UNO/Mega można zapytać o wolną pamięć (jeśli pokaże ponad 2 kB to na 100% nie UNO).

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.