Skocz do zawartości

ESP32 i taśma LED z jednego zasilania 12V


boogyeman

Pomocna odpowiedź

Hej,

chciałbym wykonać pierwszy praktyczny 'gadżet', wybór padł na podświetlenie łóżka wraz z czujnikiem ruchu. Projekt banalny, ale pierwszy i największy problem to sama taśma LED. Zdecydowana większość dostępnych na rynku i w dobrej cenie, to taśmy na 12V. Jako jednostkę sterującą chciałbym wykorzystać ESP32, więc potrzebowałbym 5V, a nie chciałbym korzystać z dwóch źródeł zasilania. Pomyślałem o takim układzie, elementy opisane gdyż w bibliotece fritzinga nie znalazłem odpowiednich komponentów. Na schemacie brakuje czujnika ruchu oraz fotorezystora, ale to na chwilę obecną nieistotne.

- LM2596 - https://botland.com.pl/przetwornice-step-down/2967-przetwornica-step-down-lm2596-32v-35v-3a-5903351241397.html

- N-MOSFET IRFZ44N / N-MOSFET IRL540NPBF

- rezystory 1k

- taśma LED 5m

ledy-bb.jpg

 

Ma to sens? Nie chciałbym kupować taśmy adresowalnej, trochę overkill dla tego projektu... 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Co to za mania z tymi potężnymi przetwornicami? Kolejny "projekt" 3A modułu do zasilania małej płyteczki - to nie overkill? One nie są do zasilania takich delikatnych, radiowych rzeczy. Ładowarkę z tego zrób albo lampę przed domem zasilaj. Może prościej LM317 wstawić albo gotowy LM1117-3.3? Bedzie mniej zakłóceń, taniej i stabilniej.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

26 minut temu, marek1707 napisał:

Oczywiście, że będzie się grzał, szczególnie gdy WiFi będzie w użyciu, ale przecież to nie kamerka z ciągłym nadawaniem tylko jakieś proste komendy będzie ta maszynka odbierać. Grzanie się to skutek stabilizacji liniowej - nic złego jeśli nad tym zapanujesz. Dajesz kawałek blaszki i z głowy a transceiver radiowy na pewno Ci podziękuje za takie ładne i czyste zasilanie:

https://abc-rc.pl/product-pol-7564-Modul-zasilania-mini-AMS1117-3-3V-800mA-Arduino.html

A jeśli koniecznie chcesz kupić przetwornicę, to coś małego i szybkiego a nie kloc z lat 90-tych:

https://abc-rc.pl/product-pol-7020-Przetwornica-DC-DC-Step-Down-Mini-360-1-8A-1-17V-mini-uklad-zasilajacy.html

Super, bardzo dziękuję za wyjaśnienie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli zasilanie arduino, esp z takiej przetwornicy jak w pierwszym poście to poroniony pomysł? Jak jest z zasilaniem osprzętu do arduino, różne klawiatury, lcd, ds18, diody programowalne, sim800, dht, itd.? 

Link do komentarza
Share on other sites

Ok, trochę uprzedziłeś moje następne pytanie o czujniki analogowe, ntc itp. Rozumiem, że taka przeteornica do ich "zasilania" to błąd podstawowy. 

Jako trochę zielony w programowaniu ale całkowicie zielony w budowaniu elementów elektronicznych, proszę Cię @marek1707 teraz, jak masz taką chęć i możliwości czasowe, o podanie kilku przykładów takich modułów zasilania dla podstawowych potrzeb t. j. zasilanie arduino uno, czujniki temperatury analogwe, czujniki cyfrowe, rtc. Tak dla potomności, takie krótkie zestawienie jakich pełno na koniec roku(jaki telefon do 1000 zł na koniec 2020:)). 

Chodzi o to, że dla mnie, zapis "wymaga zadilania 5V" oznacza, że podpinam cokolwiek co ma na wyjściu 5V😁

Swoją "centralkę" opartą na Blynku, , ds18, rtc, diody ws2812 czujniki ntc, zasilam od 3 lat właśnie tymi przetwornicami, żadnych dodatkowych filtrów, jednak widzę, że coś zaczyna się z nimi niedobrego, bo niby jest 5v ale coraz częściej dzieją się dziwne rzeczy. Więc czeka mnie wymiana zasilania całości. 

Samo arduino mega z w5100 zasilam z jakiegoś zasilacza 12v, nawet nie wiem jaki, nie pamiętam, pewnie coś kupiłem co miało 12V.

@Trekerjeśli uważasz za stosowne uczyń z tego nowy wątek, bo się trochę wprosiłem koledze @boogyeman 

 

Edytowano przez SOYER
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Z którymi pomiarami? Czego nie rozumiesz? Odnieś się do konkretnych obrazów (czasu na filmie?) lub komentarza mówionego. Przecież chyba jest jasne, że na wyjściu jest piła napięcia (tętnienia) nałożone na składową stałą pokazywaną przez woltomierz uśredniający, bo tak działa przetwornica impulsowa. Z wejścia na wyjście przekazuje paczki energii więc musi to być widać. No i że układ regulacji nie może reagować w zerowym czasie na zmiany waunków, tutaj: obciążenia. Gdy pracuje "na pusto" a podłączysz opornik kilka Ω to napięcie musi na chwilę "przysiąść" a gdy jest w stanie ustalonym a Ty przy dużym prądzie wyjściowym zdejmiejsz obciążenie, to napięcie na chwilę wzrośnie. To są te przeregulowania. Jeśli zamkniesz oczy i wystawisz rękę mając ją trzymać w poziomie a ktoś Ci nagle położy na dłoni 1kg to przez chwilę musisz trochę opuścić by za moment wrócić do stanu początkowego. I to samo w drugą stronę: po zaskakującym zdjęciu odważnika ręka poleci w górę, prawda? W stabilizatorach napięcia (wszystkich) jest tak samo. I nie ma to nic wspólnego z prądem maksymalnym (udźwigiem Twojej ręki) a raczej dynamiką pętli sprzężenia zwrotnego (szybkością Twojego układu nerwowego).

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@marek1707 dzięki, już kiedyś pisałem, że Twoja wiedza to dla mnie kosmos. 

Wracając do meritum, po prostu nie wiem co i jak jest mierzone w momencie przejścia na oscyloskop. 

Nie rozumiem jak działa przetwornica impulsowa, nie wiem co to "paczki energii", "piła napięcia"... 

Nie wiem czym się różni impulsowy(zasilacz, przetwornica) od innych, dlaczego jest gorszy(?), do czego się nadaje, a do czego nie..., pytań wiele🤕

Link do komentarza
Share on other sites

Rozumiem, że zagłębienie się w tajniki budowy i działania przetwornic wszelakich to więcej niż obszerny temat. Ja jednak byłbym wdzięczny za wszelką pomoc w dobieraniu takich przetwornic. 

Rozumiesz, jako laik wchodzę na stronę jakiegoś tam sklepu i szukam czegoś co ma na wejściu 12V, a na wyjściu 5V, bo potrzebuję zasilić "cośtam". Biorę pierwszą z brzegu bo kosztuje 5 zeta. 

Ty od razu na zdjęciu widzisz, o ta ma to i to na pokładzie to się nie nadaje, a ta ma takie a takie parametry i nowy typ/inny rodzaj komponentów więc będzie ok. Te to jakiś przedpotop, a tu widzimy świeżą myśl.

Świetnym tu przykładem jest właśnie ta reakcja na zmianę obciążenia, nie wiem dlaczego jeden typ przetwornic radzi sobie lepiej a inny gorzej i nie tyle chodzi o wytłumaczenie od strony czystej "fizyki", a bardziej od strony, że przetwornice tego, a tego typu zachowują sie w taki, a taki sposób.

Ja tyle co widzę to napięcia wej/wyj i cenę... 

A już powiązanie tych rodzajów przetwornic z tym co one pokazują na oscyloskopie i dlaczego taki wykres jest ok, a inny nie, to patent na duuuży artykuł na Forbocie;) 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.