Skocz do zawartości

Wzmocnienie sygnału audio w przenośnym głośniku BT


Whitewerewolf

Pomocna odpowiedź

Witam. Zakupiłem chiński przenośny głośnik bluetooth i postanowiłem trochę go usprawnić. Poza większą anteną FM, większym pakietem ogniw 18650, wygłuszeniem, zakupiłem lepsze głośniki. I tu pojawia się problem. Oryginalne głośniki to 2x15W 4Ohm, ja kupiłem 2x25W 4Ohm. Mierząc multimetrem i wyliczając wyszło mi że na kanał przypada 8.16W - trochę mało. Chciałbym zwiększyć moc na kanał do ok. 15W, stąd moje pytanie - jakimi sposobami można to zrealizować? Czytałem sporo o mostkowaniu kanałów, z tym że zazwyczaj taki układ służy do podpięcia jednego większego głośnika. Nie mam pojęcia ile Ohm wbudowany wzmacniacz obsługuje, bo o tym układzie nie ma nic w internecie (na płytce jest napis "TG187-AC6925F-V1.1", model głośnika występuje pod nazwą "TG-187" - opisywany czasem jako 2x25W, ale to bujda, siedzą w nim 2 głośniki po 15W). W układzie są dwa oddzielne kanały stereo, sprawdzałem - kanał lewy i prawy grają oddzielnie. Jeśli ma ktoś pomysł ze zmostkowaniem, to będę wdzięczny za podpowiedź.

Jeśli nie, to mam drugi pomysł, tylko nie wiem na ile możliwy do zrealizowania. Do wyjść głośnikowych wpiąć jakiś mały układ wzmacniacza, a dopiero w niego głośniki. zasilanie wzmacniacza podebrałbym wpinając się w układ "na lewo". Jako że bateria jest spięta równolegle, to taki pakiet niezależnie od ilości ogniw daje napięcie 3.7V-4.2V, więc zakładam że napięcie zasilające jest stabilizowane na 5V - i takim napięciem musiałby być zasilany ten wzmacniacz.

Nie oczekuję że ktoś zrobi wszystko za mnie, ale byłbym bardzo wdzięczny za wskazanie drogi jaką mogę osiągnąć cel - zwiększyć głośność głośników, bez używania zewnętrznego, tylko wbudowanego zasilania. Wskazaniem konkretnego układu który w tym przypadku by się sprawdził też nie pogardzę. Zaznaczam również że swoją przygodę z elektroniką dopiero zaczynam.

TG187..thumb.jpg.f4e93805a745eb0e78494d8d580df645.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

No pomyśl tylko, jak z 5V na obciążeniu 4Ω mógłbyś dostać moc 15W? Tam musi być jakiś układ zwiększający napięcie zasilające końcówkę mocy. A ponieważ widzę na płytce dwa spore dławiki 2.2uH, dwie diody i dwa kondensatory to raczej zrobili to tak, że użyli dwóch osobnych wzmacniaczy mocy wyposażonych "fabrycznie" w przetwornice boost. Jeśli chcesz mieć drugie tyle na kanał i jeszcze nie dorabiać nowego zasilacza, to musisz zrobić tak samo albo podobnie: wyjść z zasilaniem wprost z akumulatora, dospawać do tego (jedną?) przetwornicę np. 4V->12V i z niej zasilić już jakiś gotowy moduł stereofonicznego wzmacniacza mocy. Powiem Ci jednak z doświadczenia, że to nie będzie dobrze działało. Głośniki (lub wielodrożna kolumna) z jednego kanału powinny być zasilane z jednego wzmacniacza. I tak zwrotnice LC rozdzielające pasma między głośnikami to zło konieczne, psujące zależnoścvi fazowe między dźwiękami. Tutaj chcesz napędzać jeden głośnik jednym wzmacniaczem a drugi drugim. Być może pewnych rzeczy się nie da zrobić dobrze: starego poloneza możesz próbować przerobić na kamper, ale więcej jak dwie osoby tam spać nie będą a na siku i tak trzeba będzie wychodzić na mróz. To (wrqacam do płytki) jest pewien zamkniety projekt, oprtymalne i dopasowane rozwiązanie do założeń. Próbując to tak drastycznie rozbudować, poniesiesz duże koszta a i tak całość możesz zwyczajnie, bezpowrotnie uszkodzić w czasie prób. Nie masz doświadczenia i to jest spory minus. Wychodzenie sygnałem z wyjścia głosnikowego do wejścia następnego wzmacniacza to straszne pogorszenie jakości (nie mówiąc o doborze wspólnych punktów mas itp). Na wyjściu wzmacniacza mocy wcale nie masz sygnału napięciowego zgodnego z tym co na wejściu, więc ten dodatkowy booster będzie grał beznadziejnie. Z kolei wyjście sygnałem niskopoziomowym (z wyjścia tego dużego scalaka) jest jak widzę różnicowe (dwie pary małych, szeregowych elementów RC na wejściach końcówek mocy, widzisz to?). To jasne gdy weźmiesz pod uwagę, że całość ma rozbudowany, impulsowy system zasilania i nie było mowy o przesłaniu sensownie czystego audio linią asymetryczną. Tak więc i tu będzie kłopot, chyba, że dasz wzmacniacz z takim wejściem albo odbiornik typu "balanced audio receiver" zamieniający to na sygnał asymetryczny. Także moja rada: zostaw jak jest a w przyszłości kup coś lepszego. Być może rozwiązaniem jest dokupienie zwykłego modułu BT-audio i podłączenie go do wejścia line-in rasowego wzmacniacza mocy. 

https://botland.com.pl/odtwarzacze-mp3-wav-oog-midi/7434-dfrobot-odtwarzacz-audio-bluetooth-40.html

https://www.gotronik.pl/odtwarzacz-mp3-z-bluetooth-50-p-7853.html

https://www.gotronik.pl/modul-odtwarzacza-mp3-wav-ape-flac-z-bluetooth-p-7665.html

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.