Skocz do zawartości

Komunikacja radiowa + pilot RGB


djzipp

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich :)
 

Przejdę od razu do sedna. Mam w głowie pomysł sterowania adresowanymi taśmami LED RGB za pomocą RaspberryPi, chciałbym do tego dołożyć pilot do sterowania jak w [link]. Będzie kilka oddzielnych taśm (kilka stref). I teraz moje pytania.

1. Czy ten moduł do komunikacji będzie "gadał" z pilotem (z linka powyżej) ? [moduł radiowy nRF24L01]

2. Jeśli na pierwsze pytanie odpowiedzią jest tak, to: Czy jeden moduł wystarczy aby sterować oddzielnie strefami, czy muszę zamontować tyle modułów radiowych ile będzie stref?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

PS. Przepraszam jeśli jest to pytanie laika (jak ja :) ) ale to będzie mój pierwszy DIY z komunikacją radiową.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Nie wiadomo. A ponieważ możliwości zrobienia linku radiowego są setki, to raczej nie. Ani nie rodzaju modulacji, ani prędkości transmisji, ani protokołu i formatu ramek ani znaczenia informacji w nich przesyłanych. Musiałbyś znaleźć jakieś opracowanie kogoś, kto zna się na radiu, ma odpowiedni sprzęt i wziął na warsztat dokładnie ten nadajnik. W zależności od tego jak to w środku zrobiono, mógł nad rozpracowaniem tego wszystkiego pracować jeden wieczór albo całe życie. Jeśli pochwalił się gdzieś swoimi wynikami, być może także będziesz mógł z tego skorzystać.

2. Połączenie radiowe to tylko połączenie. Jeśli zrobisz - w ten czy inny sposób łączność, to za pomocą jednego urządzenia/nadajnika możesz przesyłać informacje do wielu odbiorników. Każdemu przydzielasz jakiś numer/adres a potem wysyłasz dane w "eter". Każdy je odbiera, ale tylko ten który wykryje w przesyłanej informacji swój adres, zajmie się wykonaniem polecenia. Moduł radiowy w zależności od tego jak bardzo jest skomplikowany albo całe to parowanie/adresowanie robi samodzielnie (jak np. w standardzie BLE) albo musisz napisać kawałek programu (albo skorzystać z gotowej biblioteki), który to załatwi. A potem to już tylko wykrywasz naciśnięcia przycisków, zamieniasz je na komendy "zrób to" albo "zrób tamto" i wysyłasz. 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.