Skocz do zawartości

"Bukiet Ledowych kwiatów", pomoc z podłączeniem przełącznika 3 stopniowego, dobór części


dawidjasiczek

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry!

Jestem początkującym, nowicjuszem na forum i potrzebuję waszej pomocy... w kilku kwestiach. Słowem wstępu co chciałbym zrobić: niedługo walentynki. Postanowiłem zrobić swojej kobiecie "bukiet kwiatów". Każdy kwiatek wyobrażałbym sobie tak, jak w załączniku, chciałbym zrobić ich 10 i upchnąć to do jakiegoś pudełka. Dodatkowo wymarzyłem sobie, że  za pomocą multiwibratora astabilnego (jak z kursu elektroniki) te ledy delikatnie "mrugały", a same ledy świeciły delikatnie ( +- przy podłączeniu 9v żółtej diody z +- 5kΩ rezystorem efekt był nawet ok, jako "maksymalny punkt świecenia").

Wyszedł mi taki schemat, jak w załączniku. I tu pojawiają się moje pytania:

  1. Chciałbym, by była możliwość zrobienia przełącznika między trybem "miganym"  a trybem w którym diody świeciłyby jednostajnie. Znalazłem na forbocie przełącznik kołyskowy 3 stopniowy, ale nie mam bladego pojęcia jak zmodyfikować schemat by to zadziałało tak jak bym chciał (tj. 1: diody pulsują, 2: diody wyłączone, 3: diody świecą jednakowo).  
  2. Czy dobrane części  jak na schemacie to dobry wybór?
    1. Rezystory: 10kΩ , 1kΩ, jak na schemacie.
    2. Potencjometr 5kΩ (gdyby okazało się, że po zlutowaniu diody świecą zbyt jasno)
    3. Kondensatory: Zastanawiam się między 2000 a 4000 uF (lub połączeniem ich by dały ok 3000), planowałem sprawdzić to "w praniu" który efekt mnie bardziej zadowala.
    4. 10 (chociaż zastanawiam się nad 12) diod, żółtych Led 5mm. 
    5. Tranzystory (Czy wystarczą te 2? BC546)
  3. Jak wyliczyć zasilenie układu? Czy 2-3 podłączone równolegle baterie AA lub AAA wystarczą, żeby nie trzeba było ich wymieniać co chwilę?  Czy baterie AA lub AAA wystarczą, czy lepiej wziąć 9V?  Czy jestem w stanie policzyć zakładany czas pracy na baterii?
  4. Czy diody (włączone 1-4h na niskim świeceniu) nie będą się niebezpiecznie nagrzewały? (Jednak będą w pobliżu papieru...)
  5. Czy mogę to zaizolować klejem na gorąco + taśma izolacyjna? Czy lepiej jakoś inaczej?
  6. Czy ten schemat ma w ogóle jakiś sens?😆

Nie wiem, czy zadałem wszystkie pytania poprawnie - mam nadzieję, że jest to zrozumiałe. Będę naprawdę ogromnie wdzięczny za każdą pomoc!

 

 

image.png

139196263_890216198447331_6375932806905934135_n.jpg

Edytowano przez dawidjasiczek
Link do komentarza
Share on other sites

@dawidjasiczek to może tak. Po pierwsze serdecznie witam na forum 🙂 

Po drugie 

11 godzin temu, dawidjasiczek napisał:

Czy mogę to zaizolować klejem na gorąco + taśma izolacyjna? Czy lepiej jakoś inaczej?

możesz.

Ale dalej są schody 😞 Ogólnie idea jest dobra, układ generatora i LEDy - sam kiedyś zrobiłem na projekt do szkoły więc to dobry pomysł. Tylko zrób tak: najpierw złóż sam generator, dobierz elementy żeby częstotliwość była OK.

A jeżeli chodzi o sterowanie LEDów to niestety nie tak. Najlepiej daj tam tranzystor MOSFET. Przełączany jest napięciem więc sprawdź jak się ładuje jedna połówka, do jakiego napięcia dochodzi i dobierz tranzystor, żeby przy tym napięciu był już otwarty. Powiel to na 2 połówki i powinno działać. Najpewniej dobrze będzie podłączyć bramkę do kolektorów, ale tu już może się nie będę wypowiadał za bardzo. Przetestuj sam jak to działa. 😉 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.