Skocz do zawartości

Jak obliczyć charakterystykę wyjściową tranzystora bipolarnego


dlugamarta

Pomocna odpowiedź

Jak oblicz się IC mając IB = 25 i UCE = 0,1? Nie wiem skąd się wziął wynik 3,22 na obrazku.
Szukałam nie znalazłam. To są pomiary wykonane w programie Tinie przez wykładowce. Niestety nie wytłumaczył co i jak. Czy te pomiary idzie zrobić ręcznie bez programu Tina, bez urządzeń i jak to zrobić? Niestety nic nie rozumiem z elektroniki. Proszę o wytłumaczenie.

Przechwytywanie.thumb.JPG.3f2e8148174257f7257d89277b22db37.JPG

Link do komentarza
Share on other sites

No niestety, to wbrew pozorom skomplikowany element elektroniczny. W tabelce masz tzw. ch-kę wyjściową tranzystora (a są 4 podstawowe). Akurat w tym pomiarze parametrem jest prąd bazy (ustawiasz go a priori na stałe) a potem jedziesz z napięciem UCE w górę od zera (akurat tu od 25mV) i mierzysz prąd kolektora IC. Można to rzecz jasna zrobić samemu w domu mając tranzystor, dwa-trzy multimetry i zasilacz lub dwa. Można też wziąć komputer, odpalić symulator układów elektronicznych i skorzystać z wbudowanych w niego modeli. O ile modele elementów podstawowych, jak oporniki, kondensatory czy cewki są trywialne, o tyle model tranzystora jest o niebo bardziej skomplikowany. Dość powiedzieć (w uproszczeniu), że istnieje często kilka różnych modeli wbudowanych w ten sam symulator tylko dlatego, że żaden nie jest idealny, a każdy nadaje się do innych obliczeń. Poza tym tranzystor jednego typu różni się od drugiego (a są ich tysiące) więc mimo że model obliczeń tranzystora generalnie jest jeden, to parametrów go opisujących są dziesiątki. Tak więc masz dwa wyjścia: albo uwierzyć na słowo, że jakiś średni tranzystor typu BC107B (bo przecież fizycznie każda sztuka kupiona w sklepie jest troszkę inna a w symulatorze każdy BC107B jest taki sam) tak się zachowuje (to całkiem sensowne wyniki swoją drogą) albo możesz wniknąć w modelowanie tranzystorów, ale uprzedzam, że to cała dziedzina wiedzy. Tu masz przykład: najpierw lista parametrów jakie musisz znać by dobrze opisać zachowanie tranzystora a potem trochę matematyki:

http://literature.cdn.keysight.com/litweb/pdf/ads2008/ccnld/ads2008/BJT_Model_(Bipolar_Transistor_Model).html

Jeśli nic nie rozumiesz z elektroniki a powinnaś już mierzyć tranzystory, to jak znalazłaś się w tym punkcie swojej historii?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, marek1707 napisał:

Jeśli nic nie rozumiesz z elektroniki a powinnaś już mierzyć tranzystory, to jak znalazłaś się w tym punkcie swojej historii?

Grupa zgłosiła wykładowcy że nie rozumie i nie wie jak to się robi. Wykładowca pokazał większość tabelek z wynikami. Ktoś z studentów nagrywał to i potem się spisało. Wykładowca nie wytłumaczył tego w sposób zrozumiały.

Jak zrobić to w programie Tina?

Link do komentarza
Share on other sites

Dokładnie tak jakbyś robiła to w realu, tylko na ekranie 🙂 Budujesz banalny układ pomiarowy rysując schemat, podłączasz wymuszenia (odpowiednie źródła napięcia), odpalasz symulację w trybie "DC" każąc "przemiatać" jedno ze źródeł w zadanych granicach, przykładasz "sondę" do ciekawych węzłów i obserwujesz krzywe. Nie będę tu robił wykładu z obsługi programu, do tego znajdziesz dużo lepsze w kursy (nawet na YT?) a chcąc zrobić cokolwiek i tak musisz nauczyć się podstaw pracy z tym czy innym symulatorem.

Może zacznijmy od tego czy wiesz w jakim układzie bada się ch-kę wyjściową, albo jakąkolwiek inną z 4 podstawowych charakterystyk DC tranzystora i po co? Jakie rzeczy są tam ciekawe, dlaczego te ch-ki wyglądają tak a nie innczej  i co mówią o badanym tranzystorze?

Nie wiem co Ci poradzić, bo to trochę wygląda tak, jakby uczeń III klasy podstawówki napisał na forum (na pewno są takie), że nie rozumie wierszyka o lokomotywie, bo.. nie umie czytać i co on ma biedny teraz zrobić? Może warto było uzmysłowić wykładowcy, że nie tylko nie rozumiecie co on tam wyprawia z symulatorem, ale także po co w ogóle to wszystko, co to jest tranzystor oraz jaki fizyczny i praktyczny sens mają te jego charakterystyki?

Tutaj są jakieś podstawy dla praktyków (w tym zatosowanie ch-ki wyjściowej właśnie):

https://www.electronics-tutorials.ws/transistor/tran_2.html

a tutaj jak to się robi (ch-ka wyjściowa) w symulatorze:

https://www.youtube.com/watch?v=wyfCIyhYXnw

Przyznasz, że układ jest prosty i wystarczy znać tylko trochę "gałkologii" by wirtualne układy odpalać na ekranie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.