Skocz do zawartości

Pierwszy projekt - jeżdżący robot


Mati_1

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Mam pytanie. Jak w najlepszy sposób dobrać sterownik do sterowania silnikiem pod raspbbery pi 4b? Mam w planach zbudować prosty samochodzik składający się na dobry początek tylko z układu jezdnego. 

Z tego co widzę jest wiele różnych sterowników do wyboru, niemniej jednak, nie mam pojęcia który będzie odpowiedni. 

Wydaje mi się, że na dobry początek DRV8835 będzie odpowiedni

Link do komentarza
Share on other sites

12 godzin temu, Mati_1 napisał:

Wydaje mi się, że na dobry początek DRV8835 będzie odpowiedni

Jeżeli to coś bardzo prostego, lekkiego to się nada. Tylko jak chcesz w tym wszystkim zasilać PRi? To zużywa z 10W energii.

Sterownik ten ma 1,2A ciągłego prądu max. A masz wybrane silniki?

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

Jestem po przerobieniu kursów więc czas na pierwszy mały projekcik.
Chciałem się poradzić, czy taki zestaw ma prawo bytu i działania. 

image.thumb.png.5331166c8664d7ee5a054626831f1357.png

 

Chciałem zrobić prosty robocik, 4 koła, dwie połączone osie, drewniana płytka na tym, mniejsza na ten moment o konstrukcję i wykonanie. 
Zamysł jest taki, że jest to mój pierwszy projekt więc jestem jeszcze żółtodziobem dlatego szukam tanich rozwiązań których nie będzie bardzo szkoda po niepowodzeniach. Dlatego też na zdjęciu można zauważyć RPi Pico wraz z goldpinami do przylutowania. Pytania które się nasuwają - czy zasilanie z 4 punktu będzie tu odpowiednie, czy RPi Pico oraz MicroPython będą kompatybilne oraz czy będą biblioteki obsługujące sterowanik z pkt3? Ewentualnie jakie komponenty na taki prosty pierwszy projekt polecacie, najlepiej po kosztach? Ewentualnie jak jest jakaś głupota na zamieszczonym skrinie to prosiłbym o wytłumaczenie co jest nie tak 😄

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Mati_1 Połączyłem oba tematy, które założyłeś, bo dotyczą tego samego.

Zestaw może być, choć zauważ że nakładka na Raspberry nie jest nakładką na RPi Pico, które jest dość nowym produktem i pewnie jeszcze nie ma wielu akcesoriów.

Inna opcja to kurs budowy robotów gdzie masz podobny zestaw tylko sterownik jest na Arduino UNO. 

13 godzin temu, Mati_1 napisał:

czy będą biblioteki obsługujące sterowanik z pkt3? 

Takimi rzeczami się nie przejmuj, sterowniki silników są tak banalnymi modułami że ich sterowanie nie wymaga bibliotek. Pytanie tylko czy czujesz się na siłach żeby programować RPi Pico? Pewnie warto wejść w ten temat, tylko jest to nowa płytka przez co nie ma jeszcze wielu materiałów, choć to co podała fundacja jest całkiem obszerne.

Link do komentarza
Share on other sites

@Gieneq dzięki za odpowiedź. 

Tak jak wspominałem, dość słabo ogarniam jeszcze tematy elektroniczno-robotyczne, ale jest tyle dostępnych materiałów czy to polsko czy anglojęzycznych, że o wykonanie się nie przejmuje, pytanie tylko ile czasu to zajmie, ale w końcu się uda. Niemniej jednak wolałbym działać na tanich komponentach na początek bo w razie uszkodzeń mniejsze straty. Skoro nakładka tego sterownika nie pasuje do pico to co polecasz, jest jakiś workaround, który pozwoli podpiąć sterownianie silnikiem pod pico, a może lepiej pracować na najtańszej i najstarszej płytce czyli rpi zero?

Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, Mati_1 napisał:

Skoro nakładka tego sterownika nie pasuje

Pewnie będzie pasować, ale jakiś pojedynczy uniwersalny moduł załatwi sprawę.

Silniki Dagu pobierają max 250mA, no niech mają 500mA jak w coś wjedziesz i zatrzymasz oś. Więc mostek musi mieć więcej prądu niż 500mA na kanał. 

To powinno się nadać, ale możesz wpisać w selektorze jakieś mostki 1-2A i wybrać coś innego. Zwróć tylko uwagę że mostek z 1 kanałem obsłuży 1 silnik, z 2 kanałami 2 silniki. Więc jak coś ma 1 kanał i kosztuje 20 zł to porównaj to wyjdzie 40 bo kupujesz 2 sztuki.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.