Skocz do zawartości

Wizjer z wyświetlaczem na bazie RPi


old_man

Pomocna odpowiedź

Administratora uprzejmie proszę o przesunięcie wątku, jeżeli źle go umiejscowiłem.

Przymierzam się do zbudowania tzw. judasza z wyświetlaczem na bazie malinki. Ów wizjer będzie wykorzystywany przez starszą osobę, więc w założeniu ma być praktycznie bezobsługowy. Całość będzie przyczepiona do drzwi wejściowych. Kamera w obudowie będzie przytknięta do istniejącego wizjera (czy to w ogóle ma sens?). Starsza osoba będzie uruchamiać wyświetlacz przyciskiem lub zbliżając rękę do czujnika gestów. Wyświetlacz będzie się wyłączał np. po minucie. Jedynym kablem będzie kabel do zasilacza malinki.

Po wykryciu ruchu przez kamerę rozpocznie się seria np. 10 zdjęć, które od razu zostaną przesłane mailem, następnie rozpocznie się automatyczne nagrywanie. Jeżeli to możliwe filmiki będą umiejscawiane w folderze do synchronizacji (coś jak np. dysk Google drive, Onedrive lub podobne). Komunikacja po WiFi. Na klatce schodowej jest światło reagujące na ruch, więc niepotrzebna jest kamera działająca w trybie nocnym.

Bardzo proszę o ewentualne sugestie lub wskazanie błędów w założeniach.

Zamierzam wykorzystać:

  • Malinka 4B 4G z zestawu
  • Kamera HD z ww. zestawu
  • Ekran wyświetlacz dotykowy 7'' 800x480px pojemnościowy DSI Link
  • Obudowę wyświetlacza i malinki Link
  • Obudowę kamery Link

oraz opcjonalnie

  • Niebieski przycisk z ww. zestawu

lub

  • Czujnik ruchu i gestów Link
  • Przewód IDC 40 żeńsko-żeński do podłączenia czujnika (niestety nigdzie nie znalazłem męsko-żeńskiego!) Link
  • Listwa męska goldpin 2x20 raster (proteza do ww. przewodu) Link
  • Ekspander wyprowadzeń (jak będzie dostępny) Link

Odnośnie do przycisku: czy można go w łatwy sposób zaprogramować tak, aby naciśniecie go uruchamiało wyświetlacz (nie wchodzi w grę włączanie wyświetlacza dotykiem)? Wtedy mógłbym zrezygnować z czujnika gestów i zaoszczędził kłopotów z instalacją.

Będę wdzięczny za każdą radę i każdą krytykę. Zaznaczam, że nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z malinką. Znam podstawy Linuksa, a Pythona mam zamiar poznać.

Link do komentarza
Share on other sites

Z tym, że są jaja z rasbery 4 i tym  przyciskiem, nie ma sterowników czy tam bibliotek jeszcze. Poczytaj sobie o tym.

Cytat

Jest to znany błąd - aktualne wersje bibliotek nie obsługują jeszcze pull-upa w nowym Raspberry Pi 4. Trzeba poczekać na aktualizację biblioteki, skorzystać z czegoś innego lub dodać rezystor podciągający ręcznie. Więcej informacji oraz przykładowe rozwiązania znajdziesz tutaj: https://forbot.pl/forum/topic/10480-kurs-raspberry-pi-12-podstawy-gpio-skrypty/?do=findComment&comment=133201

I do Twojego projektu wersja 2gb wystarczy. 

Edytowano przez grinone64
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję bardzo za sugestie i podpowiedzi!

4 godziny temu, grinone64 napisał:

I do Twojego projektu wersja 2gb wystarczy.

 

3 godziny temu, ethanak napisał:

Oczywiście - ustawiasz w /boot/config.txt odpowiedni pin jako przycisk, a odczytujesz go biblioteką evdev.

Wezmę wersję 2GB, zrezygnuję z czujnika gestów i związanych z tym innych elementów. Za zaoszczędzone pieniądze dokupię sobie kurs podstawowy elektroniki i poszukam podręcznika do nauki Pythona.

Obawiam się jedynie, że przytknięcie kamery do aktualnego wizjera nie da wystarczającego efektu, no ale dopóki tego nie sprawdzę, to nie będę wiedział. Wtedy pokombinuję z innymi wizjerami.

Jeszcze raz dziękuję.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@grinone64 Ha! A o tym nie pomyślałem! Akurat nie przebywam w miejscu gdzie będzie montowany zestaw. Testowałem u siebie (na trochę mniejszym wizjerze) i choć jakość obrazu jest dobra, to wielkość jest kołem o średnicy 1/4 długości ekranu. Jeżeli obraz będzie za mały, to poszukam wizjera o szerszym przekroju, albo pokombinuję zoom'em (o ile się da). Dzięki! 🍺

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć.

Właśnie zabrałem się za ten sam projekt :) Zainstalowałem MotionEye na Raspbianie i pierwsze próby jak odpaliłem wyświetlanie ze streamu z przeglądarki to malinka potrafiła się rozgrzać... i to bardzo mocno. Teraz uruchamiam stream poprzez omxplayer i jest niebo lepiej.

Ale jak rozwiążesz problem z cropem/zoomem to chętnie bym się dowiedział jak. Bo w MotionEye w extra parametrach podaje -roi ale niestety jakby to nie działało. A też to co ma być widać to jest na środku i zajmuje mniejszą część ekranu... chyba, ze montaż fizycznie jakiejś soczewki powiększającej? ;)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.