Skocz do zawartości

Instalacja i konfiguracja narzędzia Grafana


Pomocna odpowiedź

@H1M4W4R1 Dziękuję za opinię 🙂

Narzędzia nie znałem, ale faktycznie wydaje się być pomocne. Grafana natomiast przydaje się, kiedy musimy zestawić ze sobą kilka danych, aby np. wykryć moment awarii, a analiza logów w takiej sytuacji mogłaby zająć sporo czasu.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Grafana jest świetna. Używam od lat wraz z Zabbixem.

Warto jeszcze wspomnieć o Grafana Loki. Tym również warto się zainteresować. Jest to potężne rozwiązanie do agregacji logów.
Jeżeli macie chwilę to warto wejść na stronę Grafany i przejrzeć demo. Zainstalować i potestować. Na 100% będzie głośno w przyszłości o Loki.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Też polecam Grafanę, zazwyczaj jako źródło danych do Grafany używam InfluxDB, jest banalne w użyciu i bardzo łatwe do połączenia nawet z prostymi mikrokontrolerami o ile mają jakiś interfejs sieciowy. Takie ESP8266 bez problemu może robić zapytania HTTP do InfluxDb i jest to banalne, dzięki temu bez problemu możemy sobie oczujnikować np. dom.

Świetne są też integracje Grafany z innymi aplikacjami, ja sobie skonfigurowałem tak że w przypadku braku odczytów z czujników (wyczerpana bateria lub brak internetu) dostaję powiadomienie na Discordzie.

949114049_Screenshot2021-05-10at18_49_42.thumb.png.f54ced9cde5a1ccf82373cf1f51e050c.png   875338490_Screenshot2021-05-10at18_50_21.thumb.png.79b5c3562e510f066938536150fde8dc.png

PS. Jeżeli interesują nas czyste dane bez obróbki to tym bardziej polecam InfluxDB, akurat mam pod ręką przykład to wklejam przykładowe instrukcje zapisu pojedynczego rekordu i odczytu tabeli dla InfluxDB

ADDR_INFLUX=sekretny-adres-strony.pl
PORT_INFLUX=8086
  
# write data
curl --location --request POST http://$ADDR_INFLUX:$PORT_INFLUX/write?db=greenhouse_jaroszki \
--header 'Content-Type: text/plain' \
--data-raw 'temperature,device=greenhouse01 value=0.2'

# read data
curl --location --request POST http://$ADDR_INFLUX:$PORT_INFLUX/query?db=greenhouse_jaroszki \
--header 'Content-Type: application/x-www-form-urlencoded' \
--data-urlencode 'q=SELECT * FROM temperature'

 

PS2. Widzę że ostatni post 8 lutego ale ja trafiłem tutaj przeglądając laureatów konkursu, tak więc @MichalGiza gratuluję wyróżnienia ;)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@sosnus Dziękuję za miłe słowa i podziwiam Twoje zastosowanie. Też próbowałem z InfluxDB + Telegraf i jak najbardziej potwierdzam łatwość integracji z innymi aplikacjami 🙂

Do niedawna w firmie używaliśmy Grafany z Prometheusem do monitoringu ~10 serwerów, ale przeszliśmy na alternatywne rozwiązanie, bo dostawaliśmy powiadomienia albo o nieistniejących problemach albo z opóźnieniem, a nie o to chodzi w monitoringu. Choć mamy dość specyficzny use case

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

Leciałem zgodnie z poradnikiem, ale niestety zatrzymuje się na momencie:

 

Dnia 5.02.2021 o 10:52, MichalGiza napisał:

Usługę uruchamiamy wykonując polecenie


sudo -u prometheus /usr/local/bin/prometheus --config.file /etc/prometheus/prometheus.yml --storage.tsdb.path /var/lib/prometheus/ --web.console.templates=/etc/prometheus/consoles --web.console.libraries=/etc/prometheus/console_libraries

 

Konsola wyświetla coś takiego:

1014048577_Beznazwy.thumb.png.681f93f0389dc58c161dad0b7e6e183b.png

Sprawdziłem jeszcze kilka razy ustawienia właściciela, ale błąd pozostaje bez zmian.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.