Skocz do zawartości

Domowy alarm - automatyka domowa z Arduino


Michal88

Pomocna odpowiedź

Witam posiadam ardiuno mega chciałbym zbudować na nim domowy alarm. Chciałbym podłączyć conajmniej 4 czujki ruchu conajmniej 5-6 kontaktronów 3 czujniki zbicia szyby  czujnik dymu wyświetlacz + klawiatura to rozbrajania i zazrbrajania alarmu syrenę alarmową oraz moduł GSM do informacji o alarmie oraz do prostym sterowaniem alarmem. Chciałbym każdy czujnik podłączyć do jednego kabla nie grupować ich. Czy jest to wykonalne czy nie braknie mi pinów w ardiuno? Czekam na opinie sugestie i rady.

Link do komentarza
Share on other sites

Część wydaje mi się że czujek nie uda ci się połączyć w jednej przewód bo będą się zakłócać, resztę co mówiłeś jest do wykonania ale chyba o wiele prościej będzie wykonać to na raspberry pi zainstalujesz sobię domoticza lub homeasistant i ogarniasz.

 

Link do komentarza
Share on other sites

może się przyda w budowie:

https://botland.com.pl/ekspandery-wyprowadzen/13466-mcp23017-ekspander-wyprowadzen-16-pinow-io-dla-arduino-i-raspberry-pi-waveshare-15391.html

https://botland.com.pl/gravity-konwertery-i-przetworniki/16601-gravity-ekspander-wyprowadzen-mcp23017-i2c-16-io-dfrobot-dfr0626.html

są przerwania na dwie grupy pinów.

fajny i prosty moduł, jak nadal za mało portów, to dodajesz kolejny z innym adresem i2c.

Do podłączenia czujników na jeden kabel potrzebujesz magistrali RS485, albo CAN, każdy wtedy czujnik lub grupa czujników ma moduł komunikacji. Chyba taniej i łatwiej jest je podpiąć do ekspandera.

Edytowano przez polihedron
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pewnie uda ci się w Arduino Mega jest 54 cyfrowych wejść/wyjść z czego 15 można wykorzystać jako kanały PWM, i 16 wejść analogowych. Tylko jeszcze sprawa zasilania...

Edytowano przez Stas_W
Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie miałem pytać jak ogarnąć sprawię zasilania. Jak to wszystko rozdzielić?

 

A czy można by było dodawać nowe odciski palców już na poskładany i zamontowanym alarmie czy trzeba to zrobić już na etapie projektowania

Link do komentarza
Share on other sites

Zrobiłem podobny alarm z tym, że dałem jeszcze rfid i karte SD. Klawiaturę  daj po pcf8574, ja tak mam i hula. Mam  3 czujki OPTEXA, z każdej podłączone są 4 przewody do sygnalizacji innych niepożądanych działań niż wykrycie ruchu.

Edit// 

Miałem zrobione na odcisk palca, ale nie byłem zadowolony z działania. Klawiatura i tak będzie potrzebna choćby do poruszania się po menu które zapewne zrobisz.

Edytowano przez lucek20
Link do komentarza
Share on other sites

Zrób płytkę PCB gdzie rozprowadzisz gnd co 2-3 piny. Na jlcpbc masz pierwsze zamówienie za 2$ + koszt wysyłki.  Bez płytki zginiesz w plontaninie kabli. 

Zrób coś podobnego jak ja. 

A jeżeli chodzi o czujnik dymu to bym własnej roboty czujnikowi nie ufał. 

Edytowano przez lucek20
Link do komentarza
Share on other sites

Odległość niema znaczenia jeśli zastosujesz filtrację zakłóceń, lub lepiej odizolujesz wejścia mikrokontrolera od sygnałów wejściowych za pomocą transoptorów. Przy okazji zyskasz na niezawodności swojego systemu. 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

@Michal88 napisałem to już w uwadze przy edycji wpisu, ale nie wiem czy się zapoznałeś. Proszę wrzucać pliki na serwer forum - po pierwsze jest to prostsze, po drugie treść zostanie na długo, po trzecie nie straszysz zewnętrznymi linkami.

Przy okazji jakbyś mógł pisać też staranniej. Za cel postaw sobie jak najlepsze przekazanie tego co już wiesz i o co chcesz dopytać - wtedy inni będą chętniej odpowiadać.

Link do komentarza
Share on other sites

Zależy ile chcesz tych portów użyć zarówno pc817 jest ok jak i ten z wieloma portami 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.