Skocz do zawartości

Arduino ESP8266 sterowanie aplikacją


Sebolas

Pomocna odpowiedź

Witam kolegów i koleżanki!

Planuję stworzyć prosty projekt Smart Home oparty o Arduino - jakieś diody, czujniki temperatury itp. Chciałbym sterować podłączonymi urządzeniami za pomocą aplikacji mobilnej, którą też zamierzam napisać. Pytanie do was jaki sposób komunikacji byłbym najlepszy jeżeli chciałbym sterować, np zapalaniem/gaszeniem diod, mieć możliwość odczytu stanu diody zapalona/zgaszona, wyświetlać w aplikacji temperaturę z czujnika.

Posiadam Arduino Mega, moduł ESP8266, moduł NodeMcu.

Z wyczytanych do tej pory informacji dowiedziałem się, że muszę ustawić port forwarding w routerze do którego będzie podłączone Arduino. Do tego byćmoże przydałby się serwer postawiony do przechowywania danych o stanach urządzeń/temperaturach. Czy da się jednocześnie postawić serwer na Arduino i zaprogramować Arduino do obsługi w/w urzadzen? A może serwer wcale nie jest do tego potrzebny?

 

Pomóżcie proszę usystematyzować te szczątki chaotycznej wiedzy jaką na tą chwilę posiadam i wskazać o czym warto jeszcze poczytać, aby stworzyć taki projekt 🙂

Edytowano przez Sebolas
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, _LM_ napisał:

Jeśli zależy Ci na szybkim wystartowaniu to polecam https://remoteme.org/ gdzie po kilku kliknięciach masz program do esp oraz aplikację mobilną

Wolałbym nie korzystać z gotowców jako, że projekt ma dla mnie znaczenie głównie edukacyjne. Dlatego też we wstępnych założeniach mam zaprogramowanie arduino i apki mobilnej samemu. Ale dziękuję oczywiście za linka 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Rozumiem, zwróć tylko uwagę że w kreatorze którego Ci podlinkowałem masz pełny wgląd w kody źródłowe i możesz rozbudować aplikację według własnych potrzeb a nie tylko ctr+c ctrl+v

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

11 godzin temu, Sebolas napisał:

Z wyczytanych do tej pory informacji dowiedziałem się, że muszę ustawić port forwarding w routerze do którego będzie podłączone Arduino

Nie musisz robić żadnego forwardingu. Stawiasz serwer, łączysz się z IP serwera i hula.

Przykładów jest masa -> tu np masz wyświetlanie temperatury, TUTAJ masz sterowanie diodami. Połącz to w jedno i będziesz miał co chcesz 🙂 

Jest tego mnóstwo w internecie.

Edytowano przez PiotrekEl
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, _LM_ napisał:

Rozumiem, zwróć tylko uwagę że w kreatorze którego Ci podlinkowałem masz pełny wgląd w kody źródłowe i możesz rozbudować aplikację według własnych potrzeb a nie tylko ctr+c ctrl+v

To jest jak najbardziej na plus. Na pewno wypróbuje, dzięki! 👌

9 godzin temu, PiotrekEl napisał:

Nie musisz robić żadnego forwardingu. Stawiasz serwer, łączysz się z IP serwera i hula.

Przykładów jest masa -> tu np masz wyświetlanie temperatury, TUTAJ masz sterowanie diodami. Połącz to w jedno i będziesz miał co chcesz 🙂 

Jest tego mnóstwo w internecie.

A to ciekawa informacja, wydawało mi się że w większości projektów jakie przejrzałem do tej pory była z wykorzystaniem przekierowania portu, aby można było się połączyć z arduino skądkolwiek, nie tylko z tej samej sieci lokalnej. Muszę w takim razie więcej poczytać o tym. Dziękuję za linki 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Sebolas napisał:

aby można było się połączyć z arduino skądkolwiek, nie tylko z tej samej sieci lokalnej

Żeby się można było połączyć skądkolwiek to jest trochę szerszy temat. W takim przypadku forwarding rzeczywiście może być potrzebny ale to nie wszystko. Musisz mieć stałe IP albo jakiegoś dyndnsa zastosować no i prawdopodobnie twój dostawca internetu blokuje porty.

Zresztą i tak najpierw musisz mieć coś co działa lokalnie choćby po to żeby wiedzieć że działa;) 

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

12 godzin temu, PiotrekEl napisał:

Żeby się można było połączyć skądkolwiek to jest trochę szerszy temat. W takim przypadku forwarding rzeczywiście może być potrzebny ale to nie wszystko. Musisz mieć stałe IP albo jakiegoś dyndnsa zastosować no i prawdopodobnie twój dostawca internetu blokuje porty.

Zresztą i tak najpierw musisz mieć coś co działa lokalnie choćby po to żeby wiedzieć że działa;) 

 

Jasne, najprawdopodobniej tak właśnie zacznę od sieci lokalnej. Dzięki za krótkie wylistowanie co będzie potrzebne do dostępu z Internetu, doczytałem trochę i wydaje mi się, że coś tam się już orientuje jak to wygląda ze strony sieciowej 👍

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.