Skocz do zawartości

ATMEGA8A u urządzeniach codziennego użytku


slon

Pomocna odpowiedź

Wątek zakładam z racji , że całkiem niedawno pompa myjącą w zmywarce odmówiła posłuszeństwa. Przyjechał serwis wymienił i jest ok. Z ciekawości zajrzałem do elektroniki w starej pompie i naprawdę się zdziwiłem jak zobaczyłem tam ATmege8A (smd). Rozumiem , że ten procek spokojnie sobie poradzi z zadaniem jakie ma wykonać ale spodziewałem się , że tam będzie coś nowszego. Zastanawiam się gdzie jeszcze poza konstrukcjami hobbystycznymi można obecnie spotkać starsze procki?

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Ogólnie ATMega to mikrokontrolery klasy "RUSSIAN TECH" (dla niewtajemniczonych przysłowiowe "gniotsja nie łamiotsja"). Ogólnie ATMegi są stosowane tam, gdzie nie potrzeba jakiejś wyrafinowanej nowoczesnej technologii, a sam sprzęt ma być niezawodny. Taka ATMega potrafi wytrzymać znacznie więcej niż ESP32 czy STM.

Czyli ATMega to taki odpowiednik czołgu w dziedzinie elektroniki... Naprawdę ciężko to ukatrupić przy normalnym użytkowaniu...

Ogólnie taka ATMega8A w hurcie to koszt <=3-4zł za sztukę, gdzie STM sięga nieco wyższych wartości (zależy czy 32 czy 8-bit). Więc wybór AVR jest rozwiązaniem zarówno logicznym ekonomicznie jak i jakościowo.

Należy też dodać, że branża AGD to głównie stare firmy (Whirlpool, Amica, Zelmer, Mastercook etc.) - zwykle sięgają lat 50 ubiegłego wieku - stąd posiadają wiele specjalistów od AVR i zatrudnianie osób od ARM po prostu jest nieopłacalne... Wolą mieć sprawdzone osoby niż ryzykować z nową technologią i pracownikami. Po pierwsze musieliby dostosować hardware do nowych mikrokontolerów, po drugie personel, po trzecie firmware, gdzie w obecnym pewnie robią aby nieznaczne poprawki pod konkretny model w nagłówku konfiguracyjnym.

AVR często można spotkać np. w maszynach budowlanych czy sprzęcie wojskowym - tam gdzie liczy się niezawodność i trwałość, a nie bycie nowoczesnym.

EDIT

Aktualnie też projektuję urządzenie na "zlecenie" (po koleżeńsku) i sam stałem przed wyborem MCU... Pierwotnie pomysł padł na STM32, ale koszt to ok. 4$... Potem ATMega2560 (potrzebowałem min. 2x UART lub UART+USB)... 6$ za sztukę ciut drogo, ale pracowałaby na 5V (pełna kompatybilność napięciowa z projektem, w którym byłaby montowana, plus nie byłoby potrzeba regulatora na 3.3V), więc bardzo długo była pierwotnym konceptem. Ostatecznie padło na RP2040, ale to tylko przez moje lenistwo (bo na nim mam już kilka bibliotek zrobionych, plus ma bardzo dobrze zrobione HLAPI).

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 5.05.2021 o 01:30, H1M4W4R1 napisał:

Należy też dodać, że branża AGD to głównie stare firmy (Whirlpool, Amica, Zelmer, Mastercook etc.) - zwykle sięgają lat 50 ubiegłego wieku

Mastercook zwiną się z rynku jakieś dobre 7 lat  temu. Zelmer też lepiej nie wypadł. Amica posiada linie produkcyjne zmodernizowane przez Samsunga. STM8 w detalu kupiłem za 6zł (w zbliżonej cenie jest atmega328PB).

Link do komentarza
Share on other sites

10 minut temu, slon napisał:

STM8 w detalu

Czyli producent AGD produkuje 10 kuchenek? (taki żart) W tym przypadku należy uwzględniać ceny hurtowe (10ku)... 

STM8: 3zł/szt
ATMEGA: 3.50zł/szt

Czy o 50 groszy warto męczyć się by szukać nowego specjalisty, który potrafi przepisać stare oprogramowanie na nowy sprzęt, płacić mu za rozwój i pozbywać się lojalnego pracownika? Spójrz na to od strony producenta, a nie klienta... Producent i tak dodatkowe koszty przeniesie na klienta, a podnosić cenę urządzenia o 500zł przez zatrudnienie nowego specjalisty tylko po to by obniżyć koszty produkcji? Jaki jest w tym sens?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zakład we Wronkach produkuje sprzęt na całą Europe. Powiedzmy , że takie 500szt(a nawet więcej) gotowego wyrobu to może zakupić jedna sieciówka w Polsce ramach jednej akcji promocyjnej.

Dnia 6.05.2021 o 20:40, H1M4W4R1 napisał:

W tym przypadku należy uwzględniać ceny hurtowe (10ku)... 

tak a może nawet więcej jeżeli producent sprzeda taniej w większej ilości. Z pozostałą częścią twojej wypowiedzi mogę się zgodzić. To co mnie interesowało zakładając wątek to nie ekonomia itp.

Dnia 3.05.2021 o 17:38, slon napisał:

Zastanawiam się gdzie jeszcze poza konstrukcjami hobbystycznymi można obecnie spotkać starsze procki?

Czyli krótko i na temat np:

PIC16F876A - Digiair - wskaźnik to ustawiania anten DVB-T. (Przykład jest prawdziwy)

Ciekaw jest jaki procek jest w Digiair Pro T2?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.