Skocz do zawartości

Ćwiczenie z kontaktronem w kursie nr. 2 elektroniki


JOZEK780

Pomocna odpowiedź

Kontaktrony nie są mi obce ale nigdy nie przyglądałem się im bliżej. Dla zabawy raczej niż aktualnej potrzeby zmontowałem obwód z buzzerem i kontaktronem. Ze zdziwieniem stwierdziłem, że coś mi tu nie gra. Wg. opisu w kursie i załączonej animacji po zbliżeniu magnesu do kontaktronu powinien się on załączyć i pozostać w takim stanie w czasie przesuwania magnesu nad nim ( zgodnie z histerezą) W moim przypadku tak się nie dzieje. Zbliżając magnes do kontaktronu styki się załączają po czym zaraz rozłączają się, a przesuwając magnes dalej nad rurką kontaktronu  załączają się ponownie by rozłączyć się gdy magnes odsunie się dalej. Jak to można tłumaczyć?

Link do komentarza
Share on other sites

Temperatura ma duży wpływ na działanie kontraktonu? Jak robiłem zadanie z kursu to było jeszcze dosyć zimno a zabawki trzymam w garażu i na początku kontrakton działał tylko jak dotykałem do niego magnesem i to nie zawsze. Po dłuższej chwili działał normalnie.

Link do komentarza
Share on other sites

@Bonus988 mam nadzieję że takie coś pomoże. Szczerze nie wiem czy ma to jakiś wpływ, na pewno metal traci zdolności magnetyzowania się w wyższych temperaturach - patrz temperatura Curie, ale są to naprawdę wysokie temperatury. Możesz przejrzeć ten dokument oraz dokumentację kontaktronu, jeden z wykresów opisuje wpływ temperatury na możliwą częstość przełączeń:

image.thumb.png.2a4b6c654d1950842ed319896fb9dcc4.png

Jak widać powinien działać w szerokim zakresie temperatur. Zresztą... po coś stosuje się je w systemach alarmowych przy drzwiach i oknach 😉 Możesz poszukać jeszcze informacji na ten temat. Dobrym hasłem będzie angielska nazwa "reed switch".

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Anonim

Mógłbym opisać co się dzieje w kontaktronie w tym układzie ,który stworzyłeś ale nie będzie to poznawcze dla Ciebie.Lepiej będzie jak sam dojdziesz  do rozwiązania nurtującego  Cię zagadnienia bo to gwarantuje trwałość wiedzy.Mówiąc inaczej nie daję Ci ryby tylko wędkę.  Jeśli mogę coś doradzić to poczytaj o prawach Maxwella.Postaraj się je zrozumieć i mając taką podstawę wyjaśnisz sobie wszystko w tym temacie. Inne przydatne pojęcia to superpozycja pól,superpozycja sił,bezwładność.

Link do komentarza
Share on other sites

Kontaktrony, którymi zajmowałem się do tej pory były zbudowane nieco inaczej niż jest to przedstawione w kursie. Spełniały one rolę typowego przekaźnika tj. rurka kontaktronu zamontowana była zawsze w cewce co sprawiało, że włączając prąd cewki zamykało się styk ( jeden lub nawet dwa ) kontaktronu. Użycie zatem kontaktronu plus osobny magnes okazał się dla mnie pewną nowością. Dziękuję kolegom za wypowiedzi w tej materii. Spróbuję ruszyć temat trochę bardziej poważnie niż to miało miejsce do tej pory a zwłaszcza rady kolegi SZYMONOW. Do praw Maxwella dawno nie zaglądałem. Dziękuję.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.