Skocz do zawartości

Sterowanie/zasilanie diody PowerLED 50W DC z ESP8266 (PWM)


MC2Systems

Pomocna odpowiedź

Szukam rozwiązania, ale nie w postaci gotowca, do kupienia a raczej schematu do wykonania i rozkmieninia tematu.
Mam kilkanaście diod PowerLED 50W (12V, 3,8A), chcę mieć możliwość sterowania ich jasnością za pomocą ESP8266 (PWM). W perspektywie ma to być oświetlenie, które ma uzupełnić światło słoneczne w pochmurne dni, czyli układ uzupełniony o czujnik światła słonecznego i po odpowiednich przeliczeniach dostarczający do oświetlanego obiektu zawsze tę samą ilość światła. Na pierwszy rzut zatem idzie zasilanie diody. Na początek układ ma obsługiwać pojedynczą diodę. W razie czego powieli się rozwiązanie.
Jak temat ruszyłem na FB, to jedni mówią o sterowniku mosfet inni o sterowniku led... i z wątku wyszło wielkie nic, choć naprowadzili mnie na specjalizowane układy które mogą w tym pomóc. W Sieci znalazłem kilka przykładów rozwiązań do zasilania diod LED od najprostszego do bardziej skomplikowanych. 

Dwa ze schematu testowałem póki co na małej diodzie 3W i jakieś tam wnioski mam. m.in. taki że układ oznaczony jako DRV2 może byłby i dobry, ale trudno będzie ustabilizować prąd w tym ujęciu zważywszy że potrzebuje ten układ precyzyjnie dobranego rezystora R3 o niewielkiej rezystancji, jak też taki że im zasilanie układu jest bliższe zasilaniu diody, tym mniej ciepła się wydziela. 


Szukając innych rozwiązań trafiłem na ciekawy sterownik TC4424EPA wydaje się, że mógłbym nim wysterować diody (czy mosfeta) zarówno za pomocą logiki 3,3V jak i 5V.
Niestety, żeby nie było zbyt łatwo... trudno znaleźć jakąkolwiek dokumentacje, choćby przykładową zastosowania układu w praktyce, poza notą techniczną.

Pytanie zatem do Was, jak zasilić diodę by z jednej strony było to dla niej bezpieczne, a z drugiej by było to możliwie jak najwydajniejsze - czyli ograniczona do możliwego minimum emisja ciepła. Wiem że nie da się jej uniknąć, ale z pewnością można zminimalizować. 

Coś podpowiecie?

Zrzut ekranu 2021-05-22 o 12.26.25.png

Link do komentarza
Share on other sites

Przegląd dostępnych scalaków znajdziesz tutaj. Ogólnie ze względu na tracone moce nie brałbym pod uwagę typowych źródeł prądowych. Przy tej mocy LEDów trzeba również kontrolować ich warunki pracy: temperaturę, prąd. 

Dla głodnych wiedzy sterowanie led

Edytowano przez _LM_
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

O... świetnie. @ethanak Gotowiec to ostateczność, wolę się trochę nauczyć czegoś nowego, ale dobrze wiedzieć gdzie szukać i czego.

@_LM_ świetny przegląd. Miałem też z EP artykuł na ten temat ale z 2006 roku i większość układów już niedostępna była. No nic trzeba będzie poczytać. Dzięki.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

28 minut temu, MC2Systems napisał:

Gotowiec to ostateczność, wolę się trochę nauczyć czegoś nowego,

Nauczenie się podłączania takiego "gotowca" i oprogramowanie go to też może być całkiem nowa nowość (ćwiczyłem to niedawno na "nieco"
mniejszych ledach RBG, zrobienie płynnego przejścia między dwoma kolorami przy zachowaniu subiektywnego wrażenia liniowej zmiany jasności to była całkiem ciekawa zabawa - mimo zastosowania "gotowca" jako drivera led).

Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, MC2Systems napisał:

Dwa ze schematu testowałem póki co na małej diodzie 3W i jakieś tam wnioski mam. m.in. taki że układ oznaczony jako DRV2 może byłby i dobry, ale trudno będzie ustabilizować prąd w tym ujęciu zważywszy że potrzebuje ten układ precyzyjnie dobranego rezystora R3 o niewielkiej rezystancji, jak też taki że im zasilanie układu jest bliższe zasilaniu diody, tym mniej ciepła się wydziela. 

można użyć kilku połączonych równolegle rezystorów, przez co nie będą musiały być dużej mocy.

z doświadczenia mogę podzielić się, że w układzie DRV2 prąd dużo nie zmieni się i zwykle maleje wraz z nagrzewaniem się LED.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.