Skocz do zawartości

Kurs STM32L4 – #10 – ekspander portów (SPI), quiz


Pomocna odpowiedź

Dnia 8.07.2021 o 18:23, Frantick napisał:

Kolejna czesc kursu za mna i mam mala uwage, nie wiem czy kazdy fabrycznie nowy uklad MCP jest tak ustawiony ale moj mial wszystkie bity w rejestrze IPOL "wlaczone" przez co logika dla przykladu z przyciskiem byla u mnie odwrotna.

SPI.thumb.png.e9205e45bd91dfad1037054e6fc2b604.png

Też tak miałem nie wiedzieć czemu. Pomogło zwarcie nóżki MCP Reset do masy 🙂

W jakim celu daliśmy kondensator 100nF przy ekspanderze?

Link do komentarza
Share on other sites

@michalkepka tutaj oczywiście chodzi o to jaka będzie wartość bitu na danej pozycji - stąd zapisy "0" i  "1", a dopiero przy zapisie szesnastkowym pełnej liczby zapisaliśmy wynik jak 0x02. Rozumiem jednak co masz na myśli. Zapisuję do późniejszej weryfikacji, bo nie chcę teraz wpisywać tam "2", ponieważ może to mylić osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z operacjami bitowymi (można będzie wtedy błędnie pomyśleć, że 1 & 1 = 2). 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Mateusz_0xFF witam na forum 🙂 Kondensator nie ma żadnego związku z STM32 to bardziej podstawy techniki cyfrowej i taka "dobra praktyka", aby przy zasilaniu każdego układu dodawać kondensator ceramiczny, który filtruje zasilanie. Bez tego układ też będzie działał, ale "zgodnie ze sztuką" powinien być dodany.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, Mateusz_0xFF napisał:

Nikt nie zadał tego pytania, to może zapytam, bo jedynej rzeczy, której nie do końca rozumiem, to zastosowanie kondensatora w tym schemacie. Mógłby ktoś proszę wyjaśnić?

Ścieżki na PCB mają dość dużą rezystancję, a układ nagle może potrzebować dość dużego prądu (np. nadajniki WiFi często mają szczytowy pobór prądu rzędu 2A). Wtedy dostarczenie tego prądu w krótkim czasie jest dość skomplikowane, w szczególności na dłuższy dystans, a kondensator zlokalizowany blisko pinu zasilającego może go dostarczyć bardzo szybko. Dodatkowo usuwa część szumów generowaną przez układ (stabilizuje napięcie zasilania), dzięki czemu inne układy nie ulegają nagłemu wyłączeniu.

To tak dość łapotologicznie i w dużym uproszczeniu 😉

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.