Skocz do zawartości

Ile prądu na miesiąc zjada Raspberry PI 4 B?


nigraS

Pomocna odpowiedź

@nigraS Zatem:

1. Moc pobierana przez samo RPi: https://www.pidramble.com/wiki/benchmarks/power-consumption - nie wiem, jak silnie będzie obciążone, ale pesymistycznie zakładam, że zasilacz 5V/3A będzie pracował "pełną parą" - co daje 15W
2. Mysz i klawiatura - https://techtreatbox.com/how-many-watts-keyboard-use/ - powiedzmy, że razem będą to 3W (również pesymistyczne założenie)
3. Dysk - zakładam, że podłączysz go do portu USB 3.0, co daje około 5W (bo maksymalny prąd dostarczony może wynieść 900mA)

Do tego doliczmy wentylatory, powiedzmy, że każdy to 1W - co daje razem 3W. Zatem odpowiedź: szacuję pobór mocy na około 26W (około - zaznaczam: to tylko przypuszczenia oparte na bardzo ogólnych informacjach). 26W * 24h * 30 dni w miesiącu = 18720Wh = około 19kWh [na miesiąc]

Pozdrawiam 🙂

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@wn2001  wkleiłeś ciekawy link z benchmarkiem, a jednocześnie pominąłeś całkowicie zawarte w nim informacje 🙂

400% CPU load (stress --cpu 4)1280 mA (6.4 W)

więc założenie że zasilacz będzie pracował pełną parą żeby zasilić samo RPi, nawet w pesymistycznym wariancie, jest nieprawdziwe. Można liczyć że łącznie zasilacz pracujący na 100% będzie pobierał 15 W, ale dodawanie do tego drugi raz peryferiów zasilanych z Pi (mysz, klawiatura, dysk, wentylatory), to przekłamanie 🙂

Inna sprawa, że dysk może mieć swoje oddzielne zasilanie, o którym nie wspomniał Autor, ale tutaj można przyjąć podobne założenie - sprawdzić moc zasilacza i dzięki temu oszacować maksymalną wartość zużycia prądu. Wartości realne wymagają już pomiarów i zależą przede wszystkim od obciążenia.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@MasterYoda95 Widziałem wyniki benchmark'u, chciałem tylko zasugerować, że moc pobierana przez RPi zależy od wielu czynników i nie jest to wartość stała 🙂 RPi może wprawdzie pobrać maksymalnie 6,4W; czyli tyle dostarczy zasilacz - natomiast on też ma pewną sprawność (załóżmy, że 80%), więc zasilacz patrząc "od strony sieci" pobierze maksymalnie około 6,4W/0,8 = 8W. Niemniej przyznaję się do pomyłki, faktycznie podałem wartość zawyżoną 😉

Podsumowując: jeśli autor tematu planuje do zasilania całości projektu wykorzystać tylko oficjalny zasilacz RPi 5V/3A (niestety szczegóły nie są znane), i w danym momencie dostarczy on moc maksymalną 15W, to przy sprawności https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?t=287151 około 80% z sieci pobrana zostanie moc 15W/0,8 = około 19W

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zasilacza jeszcze nie kupiłem, zastanawiam się który kupić.
ale chyba kupię ten:
https://botland.com.pl/zasilacze-dogniazdkowe/7819-zasilacz-extreme-usb-31-typ-c-usb-5v-31a-do-raspberry-pi-4b-5901445617400.html

Link do komentarza
Share on other sites

@nigraS OK, czyli o takim właśnie rozmawiamy - czy to będzie jedyny zasilacz użyty w tym projekcie? Czy planujesz zasilać dysk/wentylatory z innego źródła? Bo jeśli nie, i wszystko zostanie zasilone tylko tym jednym, to odpowiedź umieściłem powyżej 😉

 

Edytowano przez wn2001
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.