Skocz do zawartości

Układy z rodziny MPSoC


Elvis

Pomocna odpowiedź

Temat układów FPGA ostatnio nieco odżył na forum, więc niejako przy okazji zapytam, czy może ktoś ma jakieś doświadczenia z układami MPSoC firmy Xilinx (https://www.xilinx.com/products/silicon-devices/soc/zynq-ultrascale-mpsoc.html) ?

Najbardziej interesuje mnie, czy ktoś może próbował programować procesory w tych układach bez użycia środowiska Vitis? Jest to kolejna nakładka na eclipse, ale fajnie byłoby móc pracować z projektem bez niej.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć @Elvis,

nie robiłem tego praktycznie, ale trochę przeglądałem dokumentację Xilinx'a dot. programowania układów MPSoC Xilinx'a - myślę o tym dokumencie:

https://www.xilinx.com/support/documentation/user_guides/ug1137-zynq-ultrascale-mpsoc-swdev.pdf

Na stronie 32 tego dokumentu jest informacja o "ARM GNU Tools" (czyli zewnętrzny kompilator GCC dla ARM). Nie jest to graficzne środowisko oparte o Eclipse, jest jednak częścią narzędzia Vitis. Są jeszcze narzędzia (kompilatory) dla "PetaLinux" (Peta Linux Tools) oraz dla Yocto.

Ale pewnie te informacje są Ci znane. Ja nadal jestem na poziomie nauki architektury Zynq-7000 ale do tego wystarcza Vivado 2019.1  (ostatnia wersja zawierająca SDK, bo od wersji 2019.2 Xilinx zastąpił SDK przez Vitis).

Pozdrawiam

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@FlyingDutch Dzięki za odpowiedź i linka do dokumentacji - tego pdf-a chyba jeszcze nie czytałem. W każdym razie problem nie jest z samym toolchain-em, albo użyciem Yocto, to działa bez problemu. Chodziło mi raczej o możliwość kompilacji i uruchomienia kodu z pominięciem Vitis, ale na bazie wygenerowanej przez Vivado. Ogólnie problem jest taki, że to co tworzą narzędzia Xilinxa wygląda dość strasznie, te same pliki są duplikowane mnóstwo razy, natomiast kod wygląda średnio pięknie. Zastanawiam się na użyciem zamiast tego cmake-a lub czegoś podobnego, tylko to nie jest takie oczywiste jakby się mogło wydawać. I dlatego pytałem, czy może ktoś już z MPSoC walczył i może ma jakieś doświadczenia z tą platformą.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

6 godzin temu, Elvis napisał:

Zastanawiam się na użyciem zamiast tego cmake-a lub czegoś podobnego, tylko to nie jest takie oczywiste jakby się mogło wydawać. I dlatego pytałem, czy może ktoś już z MPSoC walczył i może ma jakieś doświadczenia z tą platformą.

@Elvis,

myślę, że dobrze byłoby zapytać na oficjalnym forum Xilinx'a:

https://forums.xilinx.com/t5/Forums/ct-p/XlnxProd

Może ktoś, już to ćwiczył.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.